آشنایی با ثبت برند

هنگامی که افراد تصمیم به آغاز یک فعالیت مانند تولید یک محصول جدید، ارائه خدمات و ……را می گیرند ، لازم است که فعالیت خود را به نحو صحیحی به مخاطبین معرفی نمایند و تاثیرات مثبت و ماندگاری در ذهن آنان باقی گذارند ،مهمترین گام در دستیابی به این هدف ثبت برند یا علامت تجاری است که در واقع هویت بخش انواع فعالیت ها می باشد. فرض نمایید کالای جدیدی با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به بازار وارد شده است و مشتریان از استفاده از این کالا رضایت کافی دارند ،در صورتی که این کالا علامت تجاری یا برندی نداشته باشد ،مخاطبین در مراجعات بعدی چگونه می توانند به محصول مورد نظر خود دسترسی داشته باشند و یا آن را به دیگران پیشنهاد نمایند؟ همچنین در صورتی که از نام یا نشانی استفاد گردد که به ثبت نرسیده باشد چگونه می توان از جعل و سوء استفاده های احتمالی جلوگیری نمود؟ بنا براین با ذکر چنین مثال هایی می توان به اهمیت ثبت برند در دنیای امروز پی برد.

در رابطه با ثبت برند می توانید مقالات زیر را نیز بخوانید:

– مراحل ثبت برند

– چگونه برند ثبت کنیم ؟

– ثبت علائم تجاری شامل چه مواردی است؟

ثبت برند با تمام مزایایی که برای دارنده خود دارد در قوانین ایران اختیاری می باشد ،مگر مواردی که قانون گذار آن را اجباری اعلام نموده است (بطور مثال مانند برند مواد غذایی یا دارویی).

از مهمترین مزایای ثبت برند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-ثبت برند هویت بخش فعالیت افراد می باشد و نقش بسزایی در افزایش اعتبار در بازار کار خواهد داشت .
– ثبت برند ،نام و نشانی معرفی کننده فعالیت افراد را قانونا از جعل و تقلب محافظت خواهد نمود.
-یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغات و بازار یابی می باشد ،بگونه ایی که برند سازی امروزه به عنوان یکی از شاخه های اصلی صنعت تبلیغات از اهمیت بسیاری برخوردار است.
-برند های معتبر امروزه یکی از مهمترین سرمایه های صاحبین خود به شمار می آیند .
-دارا بودن یک برند مناسب به مجموعه ها کمک می کند تا توسط مخاطبین شناخته شوند و در خاطر آنان به خوبی باقی بمانند.
مواردی که در پارگراف فوق بدان اشاره گردید و بسیاری از موارد دیگر از مزایای ثبت یک برند موفق هستند ،حال باید دید در هنگام ثبت برند چه مواردی را می بایست رعایت نمایین تا برند موفقی داشته باشیم :

در ابتدا لازم است به ارائه تعریفی از ماهیت برند، علامت یا نام تجاری بپردازیم:

برند عبارت است از هرگونه نام ،نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر لفاف و غیر آن که برای امتیاز ، تشخیص و معرفی محصول صنعتی، تجارتی یا فلاحتی یا مجموعه های ارائه کننده خدمات و ……اختیار می گردد.

brand
چنانچه از این تعریف برداشت می گردد برند می تواند معادل یک فرم یا تصویر باشد (علامت تجاری) و هم می تواند یک نام باشد (نام تجاری) و یا ترکیبی از هردوی اینها .توجه داشته باشید که نام تجاری از اسمی که در هنگام ثبت شرکت برای اشخاص حقیقی معرفی و ثبت می گردد کاملا متفاوت است، بطور مثال نام شرکتی (نوین پوشان نیکو )می باشد و نام برند یا نام تجاری آن( نیکو جامه )ثبت گردیده است ،بنا براین نام تجاری و نام کمپانی یا شرکت دو اصل کاملا متفاوت هستند و معمولا مخاطبین مجموعه ها را با نام تجاری آن می شناسند و در تبلیغات نیز از این نام استفاده می گردد.
برای انتخاب یک برند موفق ،موارد بسیاری تاثیر گذار خواهد بود ،برخی از این موارد عبارتند از :
1- برای ثبت برند خود در ابتدا تلاش نمایید که نامی تاثیر گذار و خلاقانه انتخاب نمایید ،نام یا نشانی که علاوه بر نوآورانه بودن به آسانی در ذهن مخاطبین باقی بماند.
2- توجه داشته باشید که خلاقانه بود به معنای پیچیده بودن نام یا نشان شما نیست ، از انتخاب نام و نشانه های پیچیده که به آسانی در ذهن باقی نمی ماند پرهیز نمایید.
3- برند یا علامت تجاری می بایست ارتباطی هر چند غیر مستقیم به محصولات ،یا خدمات ارائه شده توسط شما و یا کیفیت آنها داشته باشد .
4- نام یا نشان تجاری شما می بایست متناسب با شئونات اخلاقی و با موازین اسلامی باشد و در انتخاب و طراحی و انتخاب آن قوانین ثبت برند رعایت گردد.

علاوه بر این موارد که بهتر است در ثبت برند به آن توجه گردد ثبت برند دارای باید و نبایدهای قانونی نیز می باشد که برخی از آنها عبارتند از :

1-استفاده از پرچم های مملکتی ایران و مانند آن که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع نموده ممنوع است . مانند علامت هلال احمر ، نشان ها ، مدال ها و انگ های دولت ایران. علاوه بر این استفاده از اسامی منصوب به دولت نیز ممنوع است مانند نزاجا. و یا حتی کلماتی که موهوم به انتصاب به مقامات رسمی است مانند ؛جمهوری اسلامی ،انقلابی و دولتی و…
2-استفاده از اسامی دانشمندان و یا شاعران معاصر.
3-استفاده از اسامی یا علامت هایی که با نظم ،امنیت و عرف جامعه در تضاد است ممنوع می باشد.
4- اعداد چه به صورت فارسی و چه به صورت لاتین به تنهایی به هیچ وجه امکان ثبت ندارند و در صورت لزوم استفاده می توانند به صورت حروف نوشته شوند.
و…..

چگونگی ثبت برند در ایران :

ثبت برند در ایران امروزه بدون نیاز به مراجعه حضوری و بصورت اینترنتی انجام پذیر است ، جهت این امر در ابتدا با مراجعه به سامانه ipm.ssaa.ir می توانید برند خود را استعلام نمایید تا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد ،سپس مدارک مورد نیاز ثبت برند را فراهم سازید و به پایگاه اینترنتی اداره ثبت مالکیت های معنوی که متولی امر ثبت برن در ایران می باشد به آدرس https://iripo.ssaa.ir/ مراجعه نمایید و با تکمیل اظهارنامه ،تکمیل اطلاعات ، بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه های مربوطه پروسه ثبت اینترنتی را به انجام برسانید .سپس اطلاعات شما توسط کارشناسان بررسی خواهد گردید و در صورتی که نقص یا مشکلی در پرونده شما مشاهده نگردد ،تایید کارشناس به اطلاع شما خواهد رسید تا نسبت به دریافت شماره اظهارنامه و پرداخت هزینه های نهایی ثبت برند اقدام نمایید.در آخرین مرحله نیز لازم است در روزنامه رسمی آگهی ثبت برند خود را به ثبت برسانید تا به اطلاع عموم برسد و این اتفاق در صورتی است که طی سی روز از زمان انتشار آگهی، اعتراضی به ثبت برند شما وجود نداشته باشد.

ثبت شرکت در ایران