آموزش ثبت شرکت برای متقاضیان امور ثبتی

در صورتی که به راه اندازی کسب و کاری جدید و ثبت یک شرکت می اندیشید ممکن است در ابتدای این راه ابهامات بسیاری برای شما وجود داشته باشد ،بنابراین به جهت آشنایی شما با فرآیند ثبت یک شرکت ،مراحل ثبت شرکت در مطلب فوق به صورت ساده توضیح داده شده است ،امیدواریم در مطالعه آن ما را همراهی نمایید:
در ابتدا به ارائه تعاریف ساده از ماهیت شرکت می پردازیم:
شرکت چیست ؟
شرکت عبارت است از یک انجمن یا بنگاه تجاری تشکیل شده از دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها .به طور کلی می توان گفت شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا برای هدفی خاص تلاش می نمایند و سود حاصل از سرمایه را با توجه به قوانین موجود شرکت تقسیم می‌نمایند.
بطور کلی شرکت بر دو نوع است :شرکت تجاری و مدنی .
شرکت مدنی چیست ؟ این نوع شرکت یا به عبارتی شراکت به معنای شراکت در شی واحدی است، بدون اینکه سهم هر یک را شرکاء و شرایط تقسیم سهام مشخص باشد و شرکاء بدون اجازه هم حق تصرف در مال ندارند.مانند سهم وارثین بر ارث تا زمانی که تقسیم انجام نشده باشد.
شرکت تجاری چیست ؟ از شرکت تجاری در قانون تجارت تعریف دقیقی ارائه نشده است، لکن از محتوای قوانین مربوط به آن می توان چنین تعریفی برداشت نمود: در شرکت های تجاری اشخاص سرمایه اولیه ایی را تامین می نمایند، که می تواند نقدی و غیر نقدی باشد . اجتماع قانونی اشخاص منجر به تشکیل یک شخصیت حقوقی واحد می شود. اصولا این افراد در راه دستیابی به اهدافی مشخص تحت قوانین خاص فعالیت می نمایند و در سود و زیان حاصل از این فعالیت شریک هستند.
حال باید بدانید که شرکت های تجاری خود دارای قالب های مختلف می باشند که عبارتند از:
شرکت سهامی عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت نسبی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت های تعاونی
که افراد می توانند با توجه به عوامل متعدد اعم از :موضوع فعالیت شرکت ، روابط و تعداد شرکاء ،اهداف شرکت ،میزان سرمایه و……….یکی از این قالب ها را انتخاب نمایند.
پس از ارائه این تعاریف قانونی اولیه از شرکت شاید این سوال به ذهن مخاطب متبادر گردد ،که اصولا چرا باید شرکتی را به ثبت رساند و مزایای آن برای افراد چیست ؟ بطور کوتاه در پاسخ این سوال می توان چنین گفت که، مهترین دلیل ثبت شرکت فعالیت در چهارچوب قانون است ، که این امر موجب شناسایی مجموعه ها و وجود سوابق آنان در دستگاه دولتی می شود که در چنین شرایطی مخاطبین این مجموعه ها می توانند با طرفین خود با اعتماد بیشتر و تحت قانون وارد معامله شوند.
پس از بررسی ماهیت و مزایای ثبت یک شرکت لازم است بدانید که چگونه می توان یک شرکت را به طور قانونی به ثبت رساند ؟
امروزه ثبت کردن شرکت از طریق اینترنت و بدون نیاز به مراجعه حضوری ممکن گردیده است ،با مراجعه به سامانه سازمان ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir می توانید مراحل ثبت را طبق دستور العمل زیر دنبال نمایید :
-در نخستین گام موضوع فعالیت و یا به عبارتی هدف خود را از تاسیس شرکت تایین نمایید (توجه داشته باشید که فعالیت در برخی از زمینه ها نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذی ربط می باشد.)و جهت دستیابی به این اهداف شرکاء مناسب انتخاب نمایید (بطور مثال برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 2 نفر و برای شرکت سهامی خاص 3 نفرشریک مورد نیاز است .)و در رابطه با مسئولیت ها و نقش ها تصمیم گیری نمایید ،سپس با توجه به عوامل فوق و سایر نیازهای مجموعه یکی از قالب های تجاری که جهت فعالیت و شرایط شما مناسب تر است را انتخاب نمایید.
-در مرحله بعدی باید نسبت به انتخاب نام مناسب برای شرکت اقدام نمایید، انتخاب نام دارای قوانین و مقررات خاص خود می باشد ،با توجه به این باید ها و نباید ها می توانید پنج نام انتخابی خود را ارائه نمایید تا یکی از آنها در صورت تطابق با قوانین انتخاب گردد.
-برای ثبت یک شرکت به معرفی یک آدرس نیز نیاز خواهید داشت (نشانی محل دفتر ، شماره تلفن ، کد پستی)که تمامی مدارک از سوی اداره ثبت به این نشانی ارسال خواهد شد.البته بسیاری از افراد در ابتدا نشانی محل سکونت خود را معرفی می نمایند.
– گام بعدی در رابطه با تایین سرمایه اولیه شرکت می باشد، که در حال حاضر میزان سرمایه اولیه یک میلیون ریال اعلام گردیده است ،که البته باید بدانید که میزان سرمایه اولیه در میزان اعتبار شرکت تاثیر مستقیم خواهد داشت .
-در این مرحله می بایست مشخصات و اسناد هویتی شرکاء اعمم از ( کپی شناسنامه ، کارت ملی (برابر اصل)، ادرس پستی ) ارائه نمایید و سمت های انها را با توجه به نوع شرکت تایین نموده و همچنین لازم است مسئولیت های شرکاء در شرکت مشخص شود، مانند (مدیر عامل ، رئیس هیئت مدیره و …) و تاریخ فعالیت های انها نیز مشخص گردد.
-در مرحله بعدی میزان سهام شرکاء در شرکت اعلام خواهد گردید ،که این می تواند به میزان سرمایه نقدی یا غیر نقدی شرکاء و سود به دست آمده از آن باشد .
-در گام بعدی در صورتی که شرکت دارای شعب دیگری می باشد ،معرفی و ثبت می گردد.
-مرحله بعدی مربوط به ارائه اساسنامه می باشد ،پس از وارد نمودن و تایید اطلاعات درخواست شده می بایست اساسنامه و شرکتنامه را در سایت بارگذاری نمایید ، اساسنامه و شرکتنامه فرم های پیش فرضی است که می بایست تکمیل گردد و در صورت تمایل می توانید قوانین شرکت خود را به آن اضافه نمایید.
– در آخرین مرحله پس از انجام تمامی مراحل ثبتی لازم است نسبت به درج آگهی در روزنامه رسمی اقدام نمایید ،در این آگهی اطلاعاتی در مورد نام شرکت، نوع فعالیت و اطلاعاتی از این قبیل درج می شود و جهت آگاهی در اختیار عموم قرار می گیرد. بعد از چاپ روزنامه رسمی نیز باید دفاتر پلمپ تجاری یعنی دفتر کل و روزنامه شرکت را دریافت نمایید . تا چند ماه نیز فرصت خواهید داشت تا نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام نمایید.

ثبت شرکت در ایران