آموزش گام به گام ثبت برند

ورود یک محصول جدید به بازار و یا ارائه خدماتی نوین، همچنین اعتبار ارائه دهندگان محصولات و خدمات قدیمی همگی با یک نام یا نشانه که در اصطلاح برند یا علامت تجاری نامیده می شود ،در خاطرها ثبت می گردد و در صورتی که این نام یا نشانه وجود نداشته باشد ،کالا و یا خدمات ارائه شده توسط مجموعه های متفاوت از یکدیگر متمایز نمی گردد.
بنابراین ثبت کردن برند یکی از مهمترین گام ها در فعالیت های اقتصادی می باشد ،در ابتدای این مطلب لازم است یک نکته مهم یادآوری گردد؛ ثبت برند و علامت تجاری مقوله ایی جدا از ثبت شرکت می باشد ،بعضا برخی از افراد نا آشنا با قوانین، نام شرکت را با نام برند را یکسان می دانند که این امر کاملا اشتباه است.نام شرکت یک عنوان رسمی است که از آن برای ثبت شرکت استفاده می نمایید ،لکن برند یا علامت تجاری عنوانی است که برای معرفی محصولات و یا خدمات خود در بازار از آن استفاده می نمایید و استفاده و جعل آن توسط دیگران پیگرد قانونی خواهد داشت.

گام به گام ثبت برند
بطور کلی می توان گفت که ثبت برند برای بسیاری از مشاغل اجباری نمی باشد ،لکن اقدامی جدی در موفقیت کسب و کار خواهد بود؛
-ثبت برند مناسب موجب افزایش فروش وارائه خدمات خواهد شد
-امکان بازار یابی و تبلیغات گسترده ایی فراهم می آورد
-در به خاطر ماند محصولات و خدمات ارائه شده بسیار حائز اهمیت است ،مورد حمایت قانونی است و از جعل و تقلب جلوگیری می نماید
-دارای ارزش مالی می باشد و جزء سرمایه افراد محسوب می گردد به طوری که برای برخی از برند های معروف دردنیا به سختی می توان قیمت گذاری نمود.
و…..
حال که با اهمیت و مزایای ثبت کردن برند آشنا شدیم در ادامه مراحل ثبت آن را به صورت گام به گام شرح خواهیم داد:
1-نام یا علامتی مناسب را به عنوان برند برگزینید.
انتخاب نام برند مهمترین مرحله در ثبت برند می باشد .که افراد مجاز به انتخاب نوآورانه و خلاقانه آن می باشند، لکن در انتخاب این نام قوانینی حاکم است و دارای ممنوعیت هایی نیز می باشد از جمله ؛ اسامی مشهور و یا جغرافیایی و یا علامت های و کلمات گمراه کننده را نمیتوان استفاده کرد به عبارت دیگر نشان تجاری (برند ) محصول نباید خردیدار را در موردمنبع ، محل تولید ، کیفیت، کارایی یا موارد دیگر گمراه کند. نکته‌ی واضح دیگر نیز ممنوعیت ثبت کلمات و عبارت‌های توهین‌کننده یا خلاف عرف عمومی است. به‌علاوه استفاده از علامت‌های رسمی دولتی یا کشورهای دیگر نیز ممنوع است.
2-در گام بعدی لازم است مدارکی که در ادامه بدان اشاره می گردد را فراهم آورید:
توجه داشته باشید برند ها ممکن است توسط افراد حقیقی و حقوقی به ثبت برسند که با توجه به نوع شخصیت ثبت کننده نیاز به مدارک متفاوتی دارند که عبارتند از:

مدارک لازم جهت ثبت برند حقیقی

– کپی برابر اصل مدارک شناسایی(شناسنامه و کارت ملی)
– کپی برابر اصل جواز
– تصویر لوگو به ابعاد ۶*6

مدارک لازم جهت ثبت برند حقوقی

– مدارک ثبتی شرکت از قبیل: روزنامه رسمی تاسیس شرکت ، اگهی تاسیس در صورتی که شرکت دارای تغییرات باشد آگهی تغییرات شرکت ،
– مدارک شناسایی آخرین مدیرعامل شرکت ، کپی برابر اصل جواز ،تصویر لوگو به ابعاد6*6
توجه داشته باشید در صورتی که علامت تجاری شما به صورت لاتین باشد ارائه کارت بازرگانی الزامی می باشد.
3- مرحله بعدی پس از تکمیل مدارک، استعلام نام برند می باشد.

sabt brand

در این مرحله پس از طی مراحل یاد شده ، مشخص خواهید نمود که برند مورد نظر توسط شخص حقیقی یا حقوقی به ثبت می رسد و اظهارنامه ایی مبنی بر استعلام نام برند را ارسال می نمایید ،طی این درخواست مشخص خواهد شد که برند شما با نام مورد نظر توسط شخص دیگری به ثبت رسیده است یا خیر؟
4-مرحله بعدی ،ثبت برند
در مرحله بعدی با دریافت پاسخ استعلام در صورتی که برند شما توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد ،میتوانید اظهارنامه ثبت علامت تجاری و یا برند خود را از طریق سامانه اداره مالکیت صنعتی ارسال نمایید، پس از انجام این کار 30 الی 60 روز کاری زمان لازم است تا کارشناس اداره مالکیت صنعتی بررسی های لازم را انجام داده و نظر خود را اعلام نماید. در صورتی که نام درخواستی شما مورد تایید قرار بگیرد آگهی تقاضا یا همان آگهی سی روزه آن صادر می گردد.
البته توجه داشته باشید که نهایتا ،پس از انتشار ،درخواست شما به مدت ۳۰ روز قابلیت استفاده نخواهد داشت تا در صورتی که شخصی نسبت به آن اعتراض داشته باشد اعتراض خود را اعلام نماید.

ثبت شرکت در ایران