آیا می توان برای ثبت برند از اسامی خارجی استفاده نمود

هنگامی که از برند یا علامت تجاری صحبت می کنیم ،اطلاع دقیقی از زمان رواج آن در دسترس نمی باشد چراکه تلاش برای اعلام مالکیت افراد به زمان های بسیار دور باز می گردد به طور مثال سفال گری که در گذشته های دور نام خود را بر ظروف ساخته شده حک می کرد به گونه ایی جهت معرفی محصولات خود و هویت آنها در میان افراد و بازار کار تلاش می نموده است .با ذکر این مثال می توان دریافت که استفاده از برند با شکل سنتی خود دارای پیشینه ایی بسیار طولانی است ،لکن امروزه ثبت علامت تجاری در چهارچوب قانون انجام می گیرد و تمامی نقاط جهان دارای قوانین خاص خود برای ثبت کردن برند یا علامت تجاری می باشد ،یکی از مهمترین ابعاد ثبت کردن برند استفاده از آن در سطح جهانی و بین المللی است ،جهت این منظور بعضا لازم است که برند با اسامی خارجی ثبت گردد، پرسش اینجاست که آیا امکان این نامگذاری با اسامی خارجی در قانون کشور ما وجود دارد؟یا خیر؟
بنا بر قوانین، اداره مالکیت معنوی به عنوان متولی ثبت برند در ایران شناخته می شود . که افراد با رعایت قوانین می توانند علامت تجاری یا برند خود را در این اداره به ثبت برسانند. یکی از این قوانین ،قوانین مربوط به انتخاب نام برند می باشد که جهت انتخاب نام لازم است قوانین و مقرارتی رعایت شود.
در رابطه با استفاده از اسامی خارجی ،در صورتی که صاحب برند به دلایل اقتصادی و تجاری و شرایط شرکت خود با سایر شرکت ها و نهاد های بین المللی در ارتباط باشد و یا متولی صادراتی و وارداتی باشد با ارائه کارت بازرگانی می تواند برند خود را با استفاده از اسامی خارجی به ثبت برساند ، بنابراین افرادی که خواهان ثبت کردن برند نام خارجی هستند باید حتما به همراه درخواست و اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود کارت اقتصادی شرکت و یا شخص خود را هم ارائه نمایند و اشخاص حقیقی و حقوقی که کارت بازرگانی نداشته باشند اجازه ثبت برند و یا علامت تجاری خارجی نخواهند داشت.
با توجه به قوانین در صورتیکه کارت بازرگانی ارائه گردد می توانید در درخواست ثبت خود علامتی را درخواست نمایید که از حروف لاتین در ان استفاده شده باشد. تفاوتی ندارد که این حروف فارسی باشند که به لاتین نوشته شده اند و یا اینکه بطور کلی ریشه لاتین داشته باشند.
این بدین معناست که چه کلمه ایی فارسی با حروف لاتین نوشته شود و چه کلمه از اساس لاتین و یا زبان دیگری باشد ،ارائه کارت بازرگانی به همراه سایر مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند الزامی است.
همچنین توجه داشته باشید که جهت ثبت کردن برند فارسی استعلام برند یا نام انتخابی شما در داخل از کشور انجام خواهد شد لکن در صورتی که با ارائه کارت بازرگانی از اسامی خارجی یا لاتین استفاده نمایید ، درخواست شما طبق قوانین و شرایط بین المللی برند هم بررسی خواهد شد و لازم است که استعلام گردد که مشابه برند شما در هیچ کشور دیگری ثبت نشده باشد. همچنین شرایط برند شما می بایست مطابق با استاندارد های توافقنامه مادرید و پروتکل الحاقی آن باشد. با توجه به این موارد ثبت برند با نام بین المللی نیاز به صرف زمان بیشتری خواهد داشت البته این امر موجب پرداخت عوارض و مالیات برای مجموعه شما نخواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت برند لاتین

کپی مدارک شرکت و یا شخص حقیقی
کارت بازرگانی به نام شرکت و یا شخص متقاضی
نمونه برند در ابعاد ۱۲ در ۱۲
در انتها توجه داشته باشید در ارائه طرح و یا نام برند یا علامت ممکن است از نوشته ،حروف و عدد و تصاویر و یا نماد های مختلف استفاده گردد این نوع علامت که دارای رواج بسیاری می باشند به علامت مرکب معروفند ،علاماتی که در انها همزمان به طور مثال از نوشته و تصویر استفاده شده است.
علاماتی که ثبت شده باشند، از تاریخ تسلیم اظهارنامه، حمایت خواهند شد و مدت اعتبار علامت ثبت شده، ده سال است و پس از آن بنا به درخواست صاحب آن قابل تمدید می باشد.

ثبت شرکت در ایران