اداره مالکیت صنعتی

اداره ی مالکیت صنعتی و حقوق معنوی
امروزه تاثیر اساسی و تعیین کننده حمایت از حقوق مالکیت معنوی در ایجاد ِ بستر سرمایه گذاری و تجارت بین المللی ؛ و اعتلای فرهنگی برکسی پوشیده نیست. در کنار آن حقوق مالکیت صنعتی نیز به عنوان بخش عمده ای در حقوق مالکیت معنوی با قرار دادن چتر خود ، از حق استفاده ی انحصاری علائم تجاری ، طرح های صنعتی ، اختراعات ، نام تجارتی ، مبدأ و نشان جغرافیایی ِ کالا حمایت نموده ، و بدین ترتیب ضمن جلوگیری از بهره برداری و رقابت فریبکارانه در عرصه تجارت و صنعت ، موجبات تسهیل ِ انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را فراهم می سازد ؛ لذا ایجاد نظام مالکیت صنعتی کارآمد با سازوکار اجرایی قوی ، مؤثر و بهره گیری از تسهیلات نوین ثبت (ثبت ملي و بین المللی) از دغدغه ی کشورها و عاملی اساسی برای نیل به توسعه و رشد در همه ابعاد آن به شمار می رود ؛ به لحاظ توسعه ی کمی و کیفی ، من جمله تنوع خدمات ثبت مالکیت ، به منظور فراهم نمودن شرایط اجرای بهتر ، حمایت و توجه جدی همه دستگاه ها ضروری می باشد.

طبق قوانین مطروحه اداره کل مالیکت صنعتی دارای وظایف زیر خواهد بود:
الف – ثبت علائم تجارتی ، نشانه‌های جغرافیایی ، اختراعات ، نام تجاری ، طرح‌ها و اشکال و مدل‌های صنعتی و نمونه‌های اشیا مصرفی و دیگر مصادیق مالکیت صنعتی که نیازمند ثبت می‌باشد و ثبت تغییرات بعدی آن‌ها.
ب – اجرای معاهدات مرتبط با موضوعات مندرج در بند فوق که دولت جمهوری اسلامی ایران آنها را پذیرفته و به آنها ملحق شده و یا خواهد شد.
بررسی و تعیین شرکت تجارتی ، ثبت دفتر تجارتی ، پلمپ دفاتر تجارتی و غیر تجارتی ، و تاسیس شرکت و تغییرات بعد از آن ، به صورت کلی در حوزه ی کاری “اداره ی ثبت شرکت ها” و در ذیل آن به طور اخص ، ثبت اختراعات ، علائم تجاری ، برند و لوگو بر عهده ی “اداره ی مالکیت صنعتی” یا همان “مرکز مالکیت معنوی” می باشد. حوزه ی اختیارات امور مربوط به مالکیت های صنعتی و همچنین نمایندگی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی و اتحادیه های مربوطه ، بر عهده ی سازمان ثبت اسناد و املاک است که اداره ی مالکیت صنعتی این سازمان ، ثبت کلیه ی موضوعات مالکیت صنعتی اعم از اختراع ، علامت ، علامت جمعی و طرح صنعتی را بر عهده دارد. استفاده ی واژه ی صنعتی به این دلیل است که رایجا اختراع جنبه ی صنعتی دارد و علامت های تجاری نیز بر روی کالاهای صنعتی نصب می شوند ، پس معرف محصولات برآمده از تولیدات صنعتی می باشند.
امروزه اداره ی ثبت شرکت ها و اداره ی مالکیت صنعتی هر کدام با استفاده از شیوه های جدید ، راه های متفاوتی را برای متقاضیان ثبت در نظر گرفته اند که ثبت هر یک ، آثار متفاوتی را نیز به همراه دارد. قانون ثبت علائم و اختراعات ، مصوب سال هزار و سیصد و ده و آئین نامه ی مصوب سال هزار و سیصد و هفت ، مبنای حمایتی ای ست برای لوگو و برند شرکت ؛ شخصی که لوگوی تجاری به نام او ثبت شده است و کسی که لوگو به طور موقتی یا دائمی از طرف مالک به وی انتقال داده شده است می تواند از علامت تجاری استفاده کند. با جهانی شدن و رشد سریع شرکت ها و حتی تشابه در محصولات مصرفی و شناساندن محصول و خدمات خاص خود و همچنین متمایز ساختن آن ها با محصولات و خدمات سایر شرکت های دیگر و جلوگیری از سو استفاده ی دیگران ، نیاز به ثبت برند و ثبت علامت تجاری یکی از نیازهای ضروری شده ، و این یکی از عوامل موفقیت در بازارهای داخلی و جهانی است.
با ثبت نشان تجاری (یا علامت تجاری ، عنوان قانونی ای ست که برای برند استفاده می شود) خود در ایران در واقع جلوی هرگونه سواستفاده غیر مجاز احتمالی از محصول و خدمات خود را گرفته و چنان چه کسی آن علامت را جعل و یا مورد استفاده قرار دهد طبق قانون مورد مجازات قرار خواهد گرفت.
چیزی که مخاطب با شنیدن ، دیدن ، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن ، صفات و ویژگی‌های آن را در ذهن خود تداعی می‌کند ، برند تجاری گفته می شود ؛ برند در واقع عبارت است از هرگونه اصطلاح ، نماد ، نشانه ، طرحی به شکل عدد ، علامت ، یا ترکیبی از این ها که برای محصول یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی به کار می رود و آن ها را از هم متمایز می سازد. بنا به تعریفی که انجمن بازاریابی امریکا ارائه نموده ، برند یا نما نام به‏ یک نام ، طرح ، عبارت ، نماد یا هر ویژگی دیگری که خدمات یا فروشنده محصولی خاص را مشخص می کند اشاره دارد. که ارائه دهنده ی مذکور به وسیله ی آن نام ، از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. برای ثبت برند حتما باید نامی برای آن انتخاب کنید و در نظر داشته باشید که برند مورد نظر شما فارسی ست یا به صورت لاتین. تفاوت این دو در این است که برای برند لاتین حتما باید کارت بازرگانی اخذ شود.
پس به مجموعه گره های عقلی ، ذهنی یا تداعی های کارکردی-احساسی ، و بازی با تصاویر و نشانه ها که برای برقراری ارتباط ، ذهن ِ بازار هدف را اشغال نموده ، برند گفته می شود ؛ و شامل همه ی احساساتی ست که گره خورده به یک نام. به بیان دیگر برند دارای ماهیت اجتماعی ست و در واقع برداشت مردم است از یک نام. برندهای قدرتمند آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند. برندهای معتبر می‌توانند عواطف و هیجان مصرف ‌کنندگان خود را برانگیزند. از طرفی این شرکت ها همواره به دنبال راه هایی برای کسب و جلب وفاداری مشتریان می‌باشند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آنها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند. از مهمترین عناصر بازاریابی موفق یک شرکت ، علامت تجاری یا شمایلی ست که سازمان یا شرکت شما را معرفی کرده ، و آن چه را که هستید را در ذهن بینندگان و مشتریان تداعی می نماید.
مراحل پذیرش ثبت علامت تجاری ، لوگو و آرم از طریق سایت سامانه جامع ذیل قابل انجام است:
http://iripo.ssaa.ir
در صورت تمایل به ثبت لوگو ، اطلاعات اولیه ی خواسته شده را وارد کنید تا علامت تجاری بررسی و در نهایت ثبت شود.
مدت اعتبارعلامت تجاری ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می باشد ، که بعد از ده سال مالک می تواند با پرداخت هزینه های قانونی آن را تمدید نماید. همچنین یک فورجه ی شش ماهه با پرداخت جریمه برای پرداخت هزینه تمدید با تاخیر از پایان دوره نیز برای شخص در نظر گرفته می شود.
مزایای کلی ای که پس از ثبت برند نصیب تان می شود ، البته با پیش نیاز این که برند ثبت شده از جذابیت نسبی ، تناسب ، جایگاه مناسب ، بی همتایی و اعتبار برخوردار باشد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
تمایز بین محصولات خود با سایر شرکت ها
تبلیغات گسترده تر با تاثیر گذاری بیشتر در ذهن مشتری
اخذ موافقتنامه های اعطای نمایندگی انحصاری
اخذ وام و تسهیلات بانکی
جلوگیری از تقلب و جعل و سو استفاده دیگران

ثبت شرکت در ایران