از الف تا ی درباره ثبت برند

واژه برند یکی از پر کاربرد ترین واژگانی است که امروزه بیش از پیش در بازار تجارت مورد توجه ارائه دهندگان کالا و یا خدمات و همچنین مخاطبین آنها قرار گرفته است .بطوریکه امروزه برند های موفق از مهمترین دارایی های افراد حقیقی یا حقوقی به حساب می آیند.
با توجه به افزایش روز افزون متقاضیان ثبت برند ، بر آن شده ایم تا در این مطلب توضیحات کاملی پیرامون معقوله برند و ثبت آن ارائه نماییم ،با ما همراه باشید.
در ابتدا به ارائه تعریف کوتاهی از ماهیت این واژه خواهیم پرداخت:
برند در اصل واژه ایی انگلیسی است که معادل فارسی آن نام تجاری می باشد ،این واژه در واقع عبارت است از ؛ نشان ، علامت ، رنگ ، کلمه ، فرم و یا ترکیبی از آنها ،که به صورت فارسی یا لاتین جهت معرفی کالا ، خدمات و …. از آن استفاده می گردد. و این شانس را به دارندگان خود می دهد تا محصولات و یا خدمات خود را در بازار از نمونه های مشابه متمایز گردانند و همچنین با ثبت قانونی این علامت در مقابل جعل و سوء استفاده های احتمالی از حمایت های قانونی بهر مند گردند.
یک نشانه یا علامت تجاری موفق با حواس گوناگون مخاطبین خود ارتباط بر قرار می نماید ،مخاطبین برند می توانند برند را با دیدن و شنیدن ، حس کردن در ذهن خود به خاطر بسپارند .
برند ها با توجه به عوامل بسیاری طراحی و انتخاب می شوند ،عواملی مانند؛ نوع و پیام محصول ، عوامل اقتصادی ، عوامل طبقاتی و هویتی ، شناخت مخاطبین و دید مصرف کننده ، شناخت بازار و شخصیت شناسی ، جامعه شناسی و……. که پرداختن و بررسی تمامی این موارد می تواند منجر به طراحی و ارائه یک برند موفق گردد.
برندها در انواع مختلفی در جوامع مشاهده می شوند ،که در ادامه متداول ترین انواع آن را بررسی می نماییم ؛
1-برند محصولات یا خدمات ؛که متداول ترین نوع ثبت برند می باشد و به جهت معرفی محصولات یا خدمات ارائه گردیده توسط شخص یا اشخاص به ثبت می رسد.
2-برند شخصی یا پرسونال برند ؛که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است ، مانند تلاش یک شخصیت برای تبدیل شدن به یک برند (ورزشکاران،هنرمندان و…….)
3-برند شرکتی : این نوع برند معرف یک شرکت است که بعضا چندین محصول مختلف یا خدمات مختلف را ارائه می نماید.
4-برند شهر یا مکان: این نوع برند برای اماکن خاص و خصوصا گردشگری معنا پیدا می کند و افراد آن مکان با دریافت اهمیت حسب شهرت منطقه یا شهر خود در ارتقاء آن تلاش می کنند.
5-برند فرهنگی : مانند مانند رسوم فرهنگی های مختلف که توسط تمامی افراد قابل شناسایی هستند و به قولی شناسه آن فرهنگ می باشند.
6-برند مذهبی : مانند اماکن متبرکه یا مراسم مذهبی معروف که آن دین یا فرقه با توجه به آنها شناخته می شوند.
و…….
هنگامی گه شما برای هریک از دسته بندی ها ،برند خود را انتخاب نمودید مهمترین مرحله ثبت قانونی آن می باشد،چرا که در غیر اینصورت نمی توانید از جعل آن توسط دیگران جلوگیری به عمل آورید.
جهت ثبت کردن برند یا علامت تجاری شما آزاد هستید تا خلاقانه و نوآورانه برند خود را طراحی نمایید و به ثبت برسانید، البته برای ثبت کردن برند برخی باید و نباید ها نیز وجود دارد که لازم است رعایت گردد ،این موارد عبارتند از :
-اسامی افراد مشهور و شناخته شده معاصر غیر قابل ثبت است .
– اسامی غیر معقول و مخالف با موازین اسلامی غیر قابل ثبت است.
– اسم هایی که حالت صفت داشته باشند غیر قابل ثبت اند.
-نام ها ی چند سیلابی و ترکیبی برای نام گذاری برند بسیار مناسب هستند که سیلاب های آن می تواند کلمه و یا ترکیبی از کلمات و اعداد و طرح ، رنگ شکل باشند.
– عنوان یا نام علامت می تواند فارسی ، لاتین و یا ترکیبی از کلمات و حروف فارسی و لاتین باشد البته توجه داشته باشید که برای ثبت علامت تجاری لاتین ارائه کارت بازرگانی به همراه سایر مدارک الزامی می باشد.
مرجع ثبت کردن برند در ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، اداره مرکز مالکیت معنونی می باشد که در حال حاضر با معرفی سامانه ایی به آدرس http://ipm.ssaa.ir امکان ثبت اینترنتی برند یا علامت تجاری را بدون نیاز به مراجعه حضوری فراهم آورده است. همچنین مواردی مانند اعتراض، انجام اصلاحات و ارسال مدارک نیز در همین سامانه صورت می‌گیرد.
توجه داشته باشید که ثبت کردن برند در این مرکز با توجه به اولویت ثبت انجام می گیرد یعنی علامتی که زودتر در سامانه ثبت گردد نسبت به نمونه مشابه در اولویت قرار دارد.
جنانچه اشاره گردید برند یا علامت تجاری می تواند توسط اشخاص حقیقی با حقوقی به ثبت برسد و مدارک مورد نیاز آنها اندکی متفاوت است.

مدارکی که جهت ثبت برند به عنوان شخص حقیقی به آن نیاز خواهید داشت عبارت است از :

1-تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی و کدپستی ۱۰رقمی
2-ارائه مجوز تولید یا پروانه کسب برابر اصل شده
3- تصویر علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۸*۸ سانتیمتر به تعداد ۱۵ عدد
4-ارائه کارت بازرگانی (در صورت اینکه علامت شما لاتین باشد)

مدارکی که جهت ثبت برند به عنوان شخص حقوقی به آن نیاز خواهید داشت عبارت است از :

1-ارائه پروانه بهربرداری یا اخذ مجوز تولید یا پروانه کسب (برابر اصل )
2-تصویر(اگهی تاسیس )برای اولین روزنامه رسمی شرکت
3-ارائه اخرین تغییرات هیات مدیره شرکت
4-کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء (برابر اصل)
5-اوراق بهادار شرکت و کدپستی ۱۰رقمی
6-ارائه کارت بازرگانی (در صورت برند خارجی باشد)
7-ارائه علامت تجاری مورد نظر به ابعاد 8در8 سانتیمتر به تعداد 15 عدد
8-امضای وکالتنامه توسط دارندگان حق امضا (در صورت وکیل داشتن )
برندها در ایران دارای 45 طبقه متفاوت می باشند که باید محصول یا خدمات خود را در طبقه مرتبط به ثبت برسانید و هریک از این دسته بندی ها بعضا دارای قوانین هزینه متفاوتی برای ثبت می باشد و برآورد هزینه ثبت برند وابسته به نوع درخواست شما متغیر می باشد.
مدت اعتبار برند یا علامت تجاری در ایران ده سال است و پس از آن با درخواست متقاضی و پرداخت هزینه های مربوطه در دوره های ده ساله قابل تمدید است.
در پایان ضمن سپاسگذاری از همراهی شما امیدواریم که اطلاعاتی که در رابطه با برند یا علامت تجاری در اختیار شما عزیزان قرار دادیم مفید بوده باشد.

ثبت شرکت در ایران