از ثبت برند عسل چه می دانید

عسل یکی از بهترین مواد غذایی است که در طبیعت وجود دارد، این ماده غذایی با طعم و مزه عالی دارای ارزش غذایی بسیار بالایی می باشد ،عسل به صورت طبیعی توسط زنبور های عسل تهیه می گردد و انسان ها نیز با نگهداری و فراهم آوردن شرایط مناسب به پروش زنبور عسل و زنبور داری می پردازند و عسل طبیعی برداشت می نمایند. ایران یکی از کشورهایی است که با دارا بودن آب و هوای مطلوب ،در پرورش زنبور عسل و یا به عبارتی زنبور داری موفق می باشد .
این محصول در کشورمان توسط مجموعه های متفاوتی تولید و عرضه و حتی صادر می گردد و از آنجایی که این ماده غذایی طبیعی و مفید به صورت مصنوعی نیز تولید می گردد ،برای مجموعه های تولید کننده معرفی کالا و تضمین کیفیت آن بسیار مهم می باشد، بنابراین ثبت کردن برند برای ارائه چنین محصولاتی ضروری به نظر می رسد ،چرا که مشتریان پس از استفاده از محصول در صورت رضایت مجدد به سراغ آن خواهند آمد و از طریق برند یا علامت تجاری محصول مورد نظر خود را در بازار پیدا خواهند کرد و یا حتی به سایرین پیشنهاد خواهند نمود.
در انتخاب علامت تجاری (برند)
جهت ثبت کردن برند محصولی مانند عسل در ابتدا لازم است دسته بندی محصول خود را مشخص نمایید و و با توجه به نوع محصول و پیامی که می خواهید به مخاطبان ارسال شود نام و یا علامت مناسبی را برگزینید و در صورت لزوم طراحی نمایید .علامت تجاری می بایست با موضوع ونوع فعالیت یا کالا مطابقت داشته باشد ،همچنین توجه داشته باشید که در انتخاب خلاقانه این نام یا علامت آزاد هستید لکن این نام یا علامت نمی بایست برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد و یا موجبات فریب مراکز تجاری یا عمومی را نسبت به ماهیت کالا یا خدمات شما فراهم آورد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند عسل

1-نسخه اصلی نمایندگی (در صورتی تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل اید )
2-اظهارنامه ثبت برند

3-ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر ده در ده سانتی متر باشد. اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد، ارائه خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت برند عسل
4- اگر مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید. در هر حال، علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود استعمال گردد ؛
5-در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند ، الزامی است.
6-مدرک مربوط به حق تقدم که همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از تاریخ تسلیم شود .
7-ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت
8-نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیت دار، اتحادیه یا دستگاه مرتبط، در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد؛
9-مدارک مثبت هویت متقاضی
10-رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی
11-مدارک نمایندگی قانونی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

بعد از اینکه مدارک ثبت برند عسل را تهیه کردید باید مراحل زیر را طی کنید.

مراحل ثبت برند عسل

-در نخستین گام لازم است نام یا علامت انتخابی خود را استعلام نمایید تا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد که در این صورت مجاز به استفاده از آن نمی باشید .برای این منظور می توانید به سامانه مرکز مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و برند مورد نظر خود را استعلام نمایید .
-مرحله بعدی تکمیل فرم اظهارنامه برای مرجع ثبت در ایران می باشد ( پس از تکمیل فرم اظهارنامه در سامانه اداره مالکیت صنعتی ، ممکن است پاسخ اداره یکی از سه حالت اخطار نقص، رد پرونده، آگهی نوبت اول باشد که در حالت آگهی نوبت اول ، یعنی مشکلی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید.

marahel sabt brand asal
-مرحله بعدی تهیه و تنظیم اصل مدارکی که در بالا به آن اشاره گردید و ارسال آن با پست می باشد، پس از انجام این کار در انتظار دریافت تاییدیه بمانید ( توجه داشته باشید که در هر یک از این مراحل، در صورت وجود هرگونه اشکال و یا نقص پرونده به جای دریافت تاییدیه با ابلاغ رد مواجه شود که در این صورت می توان به رفع اشکال و نواقص پرداخت و مجدا درخواست را ارسال نمود)
-انتشار دو مرحله آگهی در روزنامه با فاصله یک ماه جهت آگاهی افراد جامعه ،که صورت اعتراض طرح شکایت نمایند. برای هر علامت تجاری که توسط اداره کل مالکیت صنعتی مورد قبول واقع شود، از طرف اداره مزبور ، یک آگهی در روزنامه رسمی منتشر می شود که شامل نام و نشانی صاحب علامت و خصوصیات خود علامت و کالا یا کالاهایی که علامت در مورد آن ها به کار خواهد رفت، خواهد بود. که در صورت وجود هرگونه شبه یا اختلاف افراد می توانند نسبت به علامت مزبور اعتراض نمایند .
در انتها توجه داشته باشید که برند ثبت شده ، از تاریخ تسلیم اظهارنامه ، مورد حمایت خواهد بود و مدت اعتبار و حمایت قانونی از این علامت ثبت شده ده سال می باشد. و با درخواست مالک آن و با رعایت قوانین قابل تمدید می باشد.

ثبت شرکت در ایران