از ثبت شرکت در ترکیه چه می دانید

در صورتی که به دنبال مقصدی مناسب برای راه اندازیه یک کسب و کار بین المللی و ایجاد ارتباط اقتصادی در سطح جهانی می باشید ،ثبت شرکت در کشور ترکیه می تواند یکی از بهترین گزینه های برای شما باشد ،چراکه این کشور در همسایگی ایران و در فاصله کمی از کشورمان واقع گردیده و علاوه بر دارا بودن شرایط مساعد و رو به رشد اقتصادی دارای مشترکات فرهنگی ،مذهبی و اجتماعی بسیاری با ایران می باشد و همین امر زندگی و کار در ترکیه را برای ایرانیان بسیار مطلوب ساخته است ،علاوه بر این با توجه به شرایط و مشکلات کنونی موجود در کشور که با توجه به تحریم های تحمیل شده به ایران افراد جامعه و به بویژه تجار با آن روبرو هستند ،ترکیه یکی از کشورهایی است که با ثبت شرکت در آن می توان از سد تحریم ها عبور کرد . همچنین موقعیت خاص جغرافییایی این کشور، که بخشی از آن درقاره آسیا و بخش دیگری در قاره اروپا واقع گردیده است ،توجه سرمایه گذاران بسیاری را به این کشور جلب نموده است.

ثبت شرکت در ترکیه
در کشور ترکیه نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها قالب های متفاوتی برای اهداف بیزینسی مختلف قابل ثبت می باشد،شرکت های قابل ثبت در ترکیه تا حد زیادی شبیه به قالب های موجود در ایران می باشند با این تفاوت که شرکت نسبی مانند بسیاری دیگر از کشورها در قانون این کشور وجود ندارد .شرکت با مسئولیت محدود از محبوب ترین قالب های قابل ثبت در ترکیه می باشد که بیشتر ایرانیان نیز شرکت های خود را در این قالب در ترکیه به ثبت می رسانند.
در ادامه به معرفی و شرح دو قالب مسئولیت محدود و سهامی (عام و خاص) خواهیم پرداخت:

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

این نوع شرکت در ترکیه با یک یا چند شریک قابل ثبت می باشد و در صورت بروز ورشکستی شرکاء تنها به میزان سرمایه مسئول هستند و تنها سرمایه خود را از دست خواهد داد و ضرری متوجه اموال خصوصی آنها نخواهد شد.
شرکت سهامی (خاص- عام)
شرکت سهامی دارای دو نوع سهامی عام و خاص می باشد و با حداقل 5 نفر شریک حقیقی و یا حقوقی قابل ثبت است. بطور کلی سرمایه در این شرکت ها به قطعات کوچک مساوی تقسیم می گردد که سهام نامیده می شود و شرکا می توانند به میزان دلخواه سهم خریداری نمایند و میزان تعهدات آنها در مقابل دیون احتمالی شرکت به میزان سهام آنها خواهد بود. بنا بر قوانین کشور ترکیه جلسات مجمع عمومی شرکت های سهامی لازم است با حضور نمایندگان وزارت بازرگانی این کشور تشکیل گردد.

نکات مهم ثبت شرکت در کشور ترکیه

1-حضور در کشور ترکیه جهت پیگیری امور ثبتی (در حدود 6 روز کاری)
2-انتخاب نام مناسب برای شرکت و ارائه سند و یا اجار نامه از محل فعالیت
3-در کشور ترکیه مالکیت برای سرمایه گذاران خارجی صد در صد می باشد و نیاز به شراکت با مردم ترکیه نیست همچنین چنانچه اشاره گردید، شرکت با مسئولیت محدود با حضور یک نفر قابل ثبت می باشد.
4- جهت تاسیس شرکت در ترکیه لازم است یک چهارم سرمایه در بانک واریز گردد و تا چند روز قابل دسترس نمی باشد.
5- شخصیت های حقوقی (شرکتها) در ترکیه ملزم به افتتاح حساب بانی می باشند.
6-جهت ثبت کردن شرکت در این کشور حضور یکی از سهام داران (مدیر عامل و یا صاحبین امضاء) کفایت می کند و نیازی به حضور تمامی اعضا نیست.

مدارک و شرایط لازم جهت ثبت شرکت در کشور ترکیه

1-ارائه اصل پاسپورت تمام شرکاء به همراه دو قعطه عکس
2-تعیین میزان و درصد سهام شرکا
3-معرفی مدیر و آدرس دفتر شرکت
4-تامین حداقل سرمایه 1000لیر
5- جهت دریافت اجازه کار در سال اول استخدام یک کارمند الزامی است.
6-استخدام پنج کارمند ترک از سال دوم فعالیت شرکت الزامی است.
6- سرمایه اولیه برای با مسئولیت محدود حداقل 1000لیر و برای شرکت با سهامی خاص 50000هزار لیر ترک می باشد.
7-در صورتی که محل فعالیت اجاره ایی باشد ملزم به پرداخت ۲۳ درصد مالیات بر اجاره نیز می باشید.
8- مالیات در کشور ترکیه معادل 18 در صد سود خالص شرکت است ،همچنین سالانه حدود 400 لیره هزینه دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی می باشد.
9- پس از پنج سال فعالیت مداوم و بدون تخلف شرکت در کشور ترکیه می توانید نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام نمایید.

ثبت شرکت در ایران