استعلام ثبت شرکت در روزنامه رسمی

روزنامه رسمی با نام مجله رسمی وزارت دادگستری به عنوان نهادی وابسته به قوه قضاییه در 1289 موظف گردید تا در پایتخت مواردی از قبیل ؛دستخطهای سلطنتی و احکام وزارتخانه و عزل و نصب کارکنان دولت و قوانین ،جهت اطلاع عموم منتشر نماید.
و در سال 1323 نیز وظیفه چاپ و نشر روزنامه رسمی به عهده مجلس محول گردید و اولین شماره آن با نام روزنامه رسمی در همین سال منتشر گردید تا زمانیکه روزنامه رسمی به موجب تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور به وزارت دادگستری منتقل شد و به موجب ماده مصوب ۲۶/۰۱/۱۳۵۱ سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی مبدل گردید .
از این تاریخ این نهاد وظیفه چاپ و انتشار موارد قانونی به شرح ذیل را بر عهده گرفت ؛
-چاپ و انتشار کلیه قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی
-مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیین نامه ها و مصوبات هیئت دولت، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری،
– چاپ و نشر برخی آگهی های قانونی قضایی همچون آگهی های مربوط به تاسیس و ثبت شرکتها و علائم تجاری (مطلبی که مطالعه خواهید فرمود ،مربوط به این بند می باشد.)
بنا بر قوانین تمامی افرادی که اقدام به ثبت کردن شرکت می نمایند مکلفند تا آگهی تاسیس شرکت خود را در رزونامه های رسمی و در صورت لزوم روزنامه های کثیر انتشار به چاپ و رویت عموم برسانند ،هدف از انجام این کار اطلاع رسانی به ذی نفعان شرکت و صاحبان کسب و کار همچنین سایر افراد جامعه می باشد .

آگهی تاسیس می بایست شامل اطلاعاتی باشد که در ادامه به آن اشاره می نماییم:

1-موضوع فعالیت شرکت
2-نام و نوع قالب شرکت
3-مرکز فعالیت و آدرس محل شرکت
4-شماره ثبت شرکت
5-تاریخ ثبت شرکت
6-مقدار سرمایه موجود در شرکت
7-لیستی از اعضای هیئت مدیره به همراه سمت کاری آنها
8-مدت زمان فعالیت شرکت و تعیین محدود و نامحدود بودن آن
9-ذکر نام تمامی شرکای ضامن در صورتی که قالب شرکت تضامنی و یا مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی باشد.
در صورتی که شرکت در مدت فعالیت خود دچار تغییرات در تعداد اعضا و یا میزان سرمایه و سهام و یا موارد دیگری شود که با اطلاعات اولیه درج شده در روزنامه رسمی متفاوت باشد، لازم است مجداا این اعمال تغییرات مجددا در روزنامه رسمی چاپ شود.
همچنین توجه داشته باشید که لازم است نسخه اصلی روزنامه رسمی را در زمان چاپ اطلاعات ثبت شرکت و تغییراتی که در شرکت صورت گرفته به صورت امن نگهداری کنید. تا در زمانی که برای انجام برخی از امور قانونی به آن نیاز داشتید در دسترس شما باشد.

چگونگی استعلام ثبت شرکت در روزنامه رسمی

جزییات آگهی رسمی چاپ شده تمامی شرکت هایی را که بطور قانونی ثبت شده باشند را می توان در سامانه روزنامه رسمی ایران مشاهده نمود ،با مراجعه به این سامانه به آدرس http://rooznamehrasmi.ir و وارد نمودن اطلاعاتی مانند؛
1-نام شرکت
2- شماره ثبت شرکت
3- شماره ملی شرکت
می توان جزئیات آگهی تاسیس شرکت را مشاهده نمود ،در صورتی که اطلاعات در این سامانه موجود نباشد ، شرکت مورد نظر شما به ثبت قانونی نرسیده است.
همچنین جهت جستجوی تمامی آگهی های قانونی از سال 1382 تا 1391 می توان به پورتال http:// rrk.ir مراجعه نمود. در این سامانه می توان تمامی آگهی های شرکت های ثبت شده را بطورپیشرفته پیگیری و مشاهده نمود.
در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه تشکر می کنیم.

ثبت شرکت در ایران