استعلام ثبت شرکت

نخستين ايرادي كه به روند ثبت شركت ها مي توان گرفت اين است كه طبق قانون افراد مي توانند ، با هزینه ی بسيار كمي يك شركت ثبت كنند. همين موضوع هم باعث شده تا اشخاص تبهكار با راه اندازي يك يا چند شركت ، كلاهبرداري هايشان را به راحتي انجام دهند و پس از دريافت وجوهي متواري شوند. از اين رو بايد به قوانين و ساختار نحوه تاسيس شركت هاي به اصطلاح كاغذي كه امروزه به صورت قارچ گونه درجامعه در حال رشد هستند ، توجه كرد. در اين زمينه اقدامات متعددي از سوي سازمان ثبت به عمل آمده است ، تا از فريب خوردن مردم به توسط این شرکت ها جلوگیری شود ، در بدو امر خود مردم با پیشگیری می توانند بخش بزرگی از ضعف های نظارتی را پوشش دهند ؛ و با وارد کردن اطلاعات اولیه مانند شماره ثبت و شناسه ی ملی در سامانه های زیر از وجود آن ها به شکل قانونی مطلع شوند.
برای تشریح استعلام و چگونگی شماره ثبت شرکت ها لازم است ابتدا به طور خلاصه معنا و مفهوم شناسه ی ملی یک شرکت را بیان نماییم. در مورد شناسه ملی شرکت ها باید گفت که این شناسه که از یازده رقم تشکیل شده ؛ و پارامتری ست برای شناسایی هویت شرکت ؛ و می توان آن را با یک شخص حقیقی مقایسه نمود. سایر شناسه های یک شرکت در ادامه با شخص حقیقی مقایسه می گردد ؛ در واقع شناسه ملی برای اشخاص حقوقی همانند کد ملی برای اشخاص حقیقی می باشد ، شناسه ی ملی هر شرکت مخصوص به خود آن شرکت است و از زمان ثبت شرکت تا انحلال شرکت و حتا بعد از آن نیز ثابت و بدون تغییر است ، با استفاده از شناسه ملی می توان اطلاعات کلی ای از شرکت ثبت شده به دست آورد. باید گفت شناسه ملی مهم ترین مورد در شناسایی و استعلام وجود یا عدم وجود یک شرکت می باشد. یک شرکت می تواند از نوع شرکت با مسئولیت محدود ، سهامی خاص ، تعاونی ، تضامنی ، مختلط ، مختلط سهامی ، مختلط غیرسهامی و یا موسسه غیرتجاری باشد ، که همگی شناسه ی ملی منفک از هم دارند. سامانه ای با نام شناسه ی ملی اشخاص حقوقی کشور به این منظور راه اندازی شده ، که در ذیل آدرس آن آورده شده است:
http://www.ilenc.ir

همه ی شرکت ها ، موسسات ثبت شده و به طور کلی کلیه ی اشخاص حقوقی کشور می بایست در این سامانه وجود داشته باشند ؛ این سامانه مرکزی معتبر برای استعلام معتبر بودن و یا عدم اعتبار اشخاص حقوقی می باشد. که اطلاعات زیر را در اختیار ما قرار می دهد:
استعلام شناسه ی ملی
ثبت کننده شخصیت حقوقی
تاریخ تاسیس
واحد ثبتی
شناسه ملی
تاریخ ثبت شرکت
نام شخصیت حقوقی
نوع شخصیت حقوقی
شماره ثبت شرکت
کدپستی
محل اقامت قانونی

در حال حاضر تنها ترین منبع قابل استناد برای همه اشخاص ، ارگانها ، سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور می باشد و تنها شرکت هایی معتبر می باشند که نام آنها در این سامانه موجود باشد.
انواع مختلف شرکت ها ، شماره ثبتی دارند که یکی از موارد اصلی جهت استعلام شرکت می باشد. شماره ثبت برای یک شرکت شبیه به شماره شناسنامه برای یک فرد است. استعلام کلی شرکت را می توان از طریق سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها که در ذیل آمده انجام داد:
www.irsherkat.ssaa.ir
نام شرکت ، شناسه ملی شرکت و شماره ثبت شرکت سه رکن اصلی جهت استعلام شرکت توسط سامانه فوق الذکر می باشد. همین طور جهت ثبت تغییرات شرکت یا ثبت اینترنتی نیز می توان از این سامانه که زیر شاخه ی سازمان ثبت اسناد کشور می باشد ، استفاده کرد.
و اگر فراتر از استعلام شرکت اطلاعات بیش تری در خصوص نام اعضای هئیت مدیره و میزان سرمایه ی یک شرکت می خواهید ، داخل سامانه ی روزنامه رسمی کشور به آدرس ذیل شوید:
http://www.rrk.ir
با وارد کردن نام شرکت ، یا شماره ثبت شرکت ، در قسمت آگهی های قانونی ؛ روزنامه رسمی شرکت قابل مشاهده می شود. در صفحه آگهی های قانونی می توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید. در روزنامه تاسیس علاوه بر ده مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت ، اشخاص شرکت ، سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود. چنان چه در این سایت اطلاعاتی از شرکت مورد نظر یافت نشد ، نشان دهنده ی این است که آن شرکت به طور قانونی به ثبت نرسیده است.

ثبت شرکت در ایران