انتخاب اسم برای ثبت شرکت

انتخاب نام مناسب برای شرکت یکی از نخستین و مهمترین اقدامات ثبت شرکت می باشد که دارای باید و نباید های بسیاری است که لازم است در انتخاب این نام رعایت شود. انتخاب مناسب این نام می تواند تاثیرات مثبتی در ذهن مخاطبین داشته باشد و در صورت انتخاب نام نا مناسب احتمالا در آینده مجبور به تغییر نام خواهید شد که این موضوع برای جذب مخاطبین مجموعه نامطلوب است و همچنین جهت این امر ملزم به طی مراحل قانونی و درخواست تغییرات خواهید شد ،پس بهتر آن است که در زمان انتخاب اولیه نام دقت کافی را مبذول دارید تا با رعایت قوانین نامی مناسب را برای مجموعه خود برگزیند.
در حال حاضر برای انتخاب نام شرکت لازم است حداقل سه بخش را در نظر بگیرید ،بهتر است نامی که انتخاب می نمایید با موضوع و نوع فعالیت شرکت همخوانی داشته باشد و پارسی و دارای معنا باشد و حداقل دارای یک اسم خاص نیز باشد (با بیشتر شدن اسامی خاص شانس تایید نام بیشتر خواهد بود.)
اسامی خاص اسم هایی هستند که منحصراً برای یک موجود زنده یا یک شیء بکار رود. انواع اسم خاص عبارتند از:
الف- اسامی مربوط به انسان‌ها مانند: مسعود ، کورش ، آرتین و…
ب- اسامی مربوط به حیوانات و گیاهان مانند: سیمرغ، رخش، عقاب، گل لاله و…
ج- اسامی مربوط به اماکن جغرافیایی مانند: آسیا، دماوند، دنا و…
د- اسامی مربوط به اشیاء مانند: مروارید، قرآن، کوه نور و…
توجه داشته باشید که در صورتی که در نام خود از اعداد استفاده می نمایید این اعداد باید به حروف نوشته شوند بطور مثال :دو هزار
همچنین در انتخاب نام ها استفاده از برخی از کلمات ممنوع و استفاده از برخی از آنها نیازمند اخذ مجوز می باشد:

موارد ممنوع در انتخاب نام

-استفاده از اسامی دانشمندان، کاشفان و شعرای معاصر
-استفاده از حروف اختصاری و ابتدایی چند کلمه مانند پی وی سی و یا ترکیبی بی معنا از کلمات
-استفاده از کلمات؛ ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، ایثارگران، شاهد، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، نیک، باور، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، شهروند، اقتصاد، میهن، جوانان، ایمان، دکوراسیون، هدف، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، ونوس، دفتر، ایتال، بیو، کنترل،‌ متریک، مترلژی، وب ….ممنوع می باشد.
_استفاده از اسامی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.
-استفاده از عناوین ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصاراَ تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد.
نکته :
-توجه داشته باشید که استفاده از برخی از صفت ها مانند ؛ نیک ،خوب ،برتر بلامانع است، لکن جزء سیلاب های اصلی محسوب نخواهد شد. همچنین نام شهرها ،رنگها و کلمات بیانگر موضوع فعالیت مانند : ساختمانی ، بازرگانی ، صنعتی ، خدماتی ، توسعه ، تجاری ، مهندسی ، مهندسی مشاور ، فنی مهندسی ، حقوقی ، تولیدی و……نیز مشمول همین قانون هستند .

موارد نیازمند اخذ مجوز در انتخاب نام برای ثبت شرکت

جهت انتخاب نام استفاده از اسامی و کلماتی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذی ربط خواهد بود:
-کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهزیست، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، تبلیغات، فرهنگی هنری ، صندوق قرض الحسنه ، لیزینگ، هولدینگ و…
-جهت استفاده از گویش ها و لهجه های بومی می بایست تاییدیه از فرمانداری، شورای شهر و بخشداری ها اخذ گردد.
-استفاده از اسامی ائمه و نام های متبرکه پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی ربط امکان پذیر است.
همچنین علاوه بر قوانینی که بر انتخاب نام عمومی شرکت رایج می باشد، قوانینی نیز برای نام گذاری برخی از قالب های تجاری وجود دارد که در ادامه بدان اشاره خواهد شد:
طبق ماده 95 : برای شرکت با مسئولیت محدود باید عبارت با مسئولیت محدود ذکر گردد در غیر این صورت در مقابل ثالث تضامنی محسوب می گردد و تابع مقررات آن خواهد.
طبق ماده 117 :برای شرکت تضامنی باید عبارت (شرکت تضامنی ) و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود اگر نام تمام شرکا ذکر نشود لااقل اسم شریک یا شرکا و یا برادران قید گردد .
طبق ماده 143 : در حقوق ایران،قید نام یکی از شرکای با مسئولیت محدود در اسم شرکت موجب مسئولیت تضامنی او می گردد.
طبق ماده 141 :طبق ماده 141 قانون تجارت. برای شرکت مختلط غیرسهامی تحت اسم مخصوصی تشکیل می شود یعنی ( در اسم شرکت باید عبارت شرکت مختلط و یا لاقل اسم یکی از شرکا ذکر گردد.
در پایان امیدواریم از مطالعه مطلب فوق رضایت داشته باشید.

ثبت شرکت در ایران