انواع تغییرات شرکت پس از ثبت شرکت

هنگامی که افراد شرکتی را به ثبت میرسانند، لازم است برخی از اسناد تنظیم گردد و در رابطه با برخی از موارد اصلی شرکت تصمیماتی اتخاذ گردد و این تصمیمات به ثبت قانونی برسد. متقاضیان بهتر است در هنگام ثبت شرکت تلاش نمایند تا تصمیم نهایی خود را با دور اندیشی اتخاذ نمایند تا در آینده مجبور به ایجاد تغییرات نگردند، لکن در بسیاری از موارد نیز این امر ناگزیر است و افراد به دلایل متفاوتی مجبور به ایجاد تغییرات در شرکت خود می شوند ،.

رایج ترین تغییرات شرکت ها عبارتند از :

تغییر نام شرکت –تغییر موضوع فعالیت شرکت – تغییر ادرس شرکت – افزایش یا کاهش سهام یا سرمایه شرکت – تبدیل سهام به بی نان و یا نام – تغییر تعداد مدیران شرکت – تغییر جقوق نوع خاصی از سهام شرکت – تمدید هئیت مدیره بازرسین – ورود یا خروج در مسئولیت محدود – تغییر تابعیت شرکت –یا اصلاحات ماده اساسنامه مانند ( حق امضا – تعداد اعضای –تعداد اعضای هئیت مدیره – تصویب اساسنامه جدید و…
که جهت اعمال هریک از این تغییرات لازم است مراتب به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد و مراحل قانونی طی گردد ، در این مطلب انواع تغییرات در شرکت ها و چگونگی اعمال آنرا بررسی خواهیم نمود لطفا با ما همراه باشید :
در ابتدا لازم است بدانید جهت اعمال هرگونه تغییر در شرکت ،می بایست تصمیم فوق در جلسات مجمع عمومی عادی یا محمع عمومی فوق العاده ذکر شود و در رابطه با آن تصمیم گیری گردد و در صورتی که شرکت مجبور به ایجاد تغییراتی شد این تغییرات در قالب صورتجلسه ای تنظیم شده و به امضای تمام اعضای شرکت برسد. توجه داشته باشید که جهت انجام این امور نیز نیازی به مراجعه حضوری به اداره ثبت شرکت ها نیست و می توان این کار را نیز از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir به انجام رساند.
در نظر داشته باشید که در صورتی که ایجاد این تغییرات نیاز به اخذ مجوز داشته باشد در ابتدا می بایست نسبت به دریافت مجوزهای مربوطه اقدام گردد. در چنین شرایطی می بایست مجوز مورد نظر به همراه صورتجلسه تغییرات و اصل مدارک به اداره ثبت شرکت ها تسلیم گردد. سپس کارشناسان این مرکز درخواست مورد نظر را بررسی می نمایند و در صورتی که این درخواست با قوانین جاری مغایرتی نداشته باشد دستور صدور آگهی ثبت تغییرات شرکت در روزنامه رسمی کشور و روزنامه‌های محلی را صادر می نمایند و این بدین معناست که تغییر مورد نظر شرکت به ثبت قانونی رسیده است.

چگونگی ثبت درخواست تغییرات شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت ها

چنانچه اشاره گردید جهت ایجاد تغییرات لازم است درخواست خود را در سامانه اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانید. جهت این منظور پس از مراجعه به این سامانه ابتدا اطلاعات کامل شرکت را بارگذاری نمایید و شناسه ملی، شماره ثبت و نوع شرکت شرکت را نیز در بخش مربوطه وارد نموده و نوع صورتجلسه را نیز بارگذاری نمایید ((مجمع عمومی سالیانه، مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق‌العاده)).
در بخش بعدی حد نصاب جلسات را نیز اعلام نمایید که می تواند شامل حضور تمامی اعضای تشکیل‌دهنده شرکت یا اکثریت آن‌ها باشد .سپس مشخصات را وارد نمایید و سپس در مرحله بعدی لازم است سمت تکمیل کننده این فرم وارد گردد و اطلاعات جلسه ایجاد تغییرات نیز بارگذاری شود .
سپس در بخش پذیرش موقت یک شماره 19 رقمی دریافت خواهید نمود .
در بخش بعدی تصمیمات اتخاذ شده در جلسه اعلام می گردد و لازم است متن صورتجلسه نیز تایپ شود. سپس می توان تاییده مربوط به ارسال صورتجلسه مربوط به تغییرات را دریافت نمود.
در نهایت می بایست مدارک مورد نیاز نیز در این سامانه بارگذاری گردد این مدارک عبارتند از :
– تصویر برابر اصل شده از مدارک هویتی تمام شرکای جدید
-در صورتی که تغییراتی که ایجاد شده است نسبت به خروج عضوی از شرکت می باشد ، لازم است این فرد یا افراد به همراه مدارک شناسایی خود جهت امضا به دفاتر اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایند.
– لیست کامل از اسامی شرکا به همراه میزان سهم هر یک در شرکت
-ارائه کپی روزنامه آخرین تغییرات شرکت و هیأت مدیره ، در صورتی که پیش از این تغییری در شرکت نبوده است، ارائه کپی روزنامه آگهی شرکت لازم ضروری است.
– کپی اساسنامه شرکت
در صورتی که تصمیم اتخاذ شده مبنی بر انحلال باشد ،حضور تمامی شرکا و مدیر در دفاتر اداره ثبت شرکت‌ها الزامی است.
در انتها نیز پس از تکمیل مدارک فوق و بارگذاری آنها در سامانه می بایست نهایتا طی سه روز نسخه اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمایم آن از طریق پست به آدرس اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد.
در پایان ضمن سپاس گذاری از همراهی شما امیدواریم مطالعه مطلب فوق جهت افزایش اطلاعات ثبتی شما عزیزان مفید واقع گردیده باشد.

ثبت شرکت در ایران