انواع شرکت قابل ثبت در آلمان و شرایط ثبت آن

در مطلب پیشین به معرفی کشور آلمان ، امکانات و مزایای ثبت شرکت در این کشور پرداخته شد و در مطلبی که در پیش رو دارید انواع شرکت قابل ثبت در این کشور و شرایط ثبت آن را بررسی می گردد  قوانین کشور آلمان نیز انواع مختلفی از قالب شرکت را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است که افراد با توجه به نوع فعالیت و روابط شرکا می توانند از بین آنها قالب مناسب خود را انتخاب نمایند:

رایج ترین شرکت های قابل ثبت در آلمان عبارتند از:

۱–شرکت های با مسئولیت محدود

۲–شرکت های سهامی عام  Aktiengesellschaft) AG)

۳۳–Offene Handelsgesellschaft )OHG): شرکت های شراکت کلی که شرکا در آنها توانایی های یکسان دارند و فاقد یک تصمیم گیرنده ی واحد و مدیر هستند.

۴–(Kommanditgesellschaft (KG) Limited partnership):شرکت های شراکت محدود مانند شرکت های شراکت کلی هستند اما شرکا ی مختلف در آنها دارای محدودیت های مختلف هستند.

۵–(GmbH & Co. KG): شرکت های  مسولیت محدود با شراکت محدود :تلفیقی از این دو نوع شرکت (مورد ۱و۴)هستند.

۶–Töchtergesellschaft.: شرکت های تابعه : شرکت های غیر مستقلی که به طور فیزیکی از شرکت اصلی جدا میشوند.اما حد مشخصی از وابستگی را به شرکت مادر دارند.

۷–(Zweigniederlassung):شرکت های شعبه ای:این شرکت ها را در واقع میتوان یک مرکز فروش غیر مستقل و وابسته به شرکت مادر نامید.

از میان قالب های یاد شده در کشور آلمان نیز شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی عام دارای مخاطبین بیشتری می باشند و دارای شرایط ثبت راحتری دارند که در ادامه به شرح ماهیت و شرایط ثبت انها خواهیم پرداخت:

1- شرکت با مسئولیت محدود (GMBH Gesellschaft mit beschränkter Haftung)

همانگونه که اشاره شد شرکت با مسئولیت محدود از راحت ترین و بهترین انواع  شرکت ها جهت ثبت در کشور آلمان می باشد.

از مهمترین  ویژگی های مثبت این نوع شرکت روند سریع ثبت آن است. حداقل هزینه ی اولیه برای ثبت این نوع شرکت در کشور آلمان ۲۵۰۰۰یورو پیش بینی شده است. لازم است حداقل نیمی از این مبلغ یعنی ۱۲۵۰۰ یورو باید در موقع ثبت در حساب متقاضی باشد.

حداکثر تعداد شرکا در این قالب ۳ نفر میباشد و یک نفر نیز میتواند به عنوان مدیر معرفی گردد.

زمان ثبت پیش بینی شده این شرکت ۲ تا ۳ هفته است.

جهت نام گذاری شرکت توجه داشته باشید که نام شرکت  برگرفته از زمینه ی کاری و یا اهداف شرکت و یا نام سهامداران شرکت می باشد.و حتما باید دارای ضمیمه ی مسئولیت محدود باشد. “mit beschränkter Haftung.”

۲شرکت های سهامی عام  Aktiengesellschaft) AG)

این نوع شرکت با پنج نفر شریک قابل ثبت می باشد و حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس این نوع شرکت ها ۵۰٫۰۰۰ یورو تایین گردیده است .

بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود سهم های اولیه ی این نوع شرکت ها نیز باید از ابتدا ثبت در بازار بورس شوندو همچنین لازم است اساسنا مه ی اولیه ی این شرکت ها در دادگاه و یا در دفترخانه  اسناد رسمی ثبت شود.

مراحل ثبت در دفاتر تجاری و همینطور اداره ی تجارت محلی نیز مانند مراحل شرکت های با مسولیت محدود میباشد و در نام گذاری آن نیز از اهداف تجاری شرکت استفاده می گردد.

 

ثبت شرکت در ایران