باید و نباید های ثبت برند

هنگامی که متقاضیان جهت ثبت برند یا علامت تجاری اقدام می نمایند ،با قوانین و باید و نباید های بسیاری مواجه می گردند ،که در صورت عدم اطلاع از این قوانین ،پروسه ثبت برند یا علامت تجاری می تواند با اخلال مواجه گردد . بنابراین جهت اطلاع شما عزیزان در این مطلب به بررسی و معرفی برخی از این نکات پرداخته ایم ، لطفا با ما همراه باشید:
برند در واقع عبارت است از یک نشانه ، کلمه ،حرف ، رنگ ،عدد یا فرم و یا ترکیبی از آنها، که به معرفی محصولات یا خدمات می پردازد و به آنها ارزش اجتماعی و اعتباری بیشتری می بخشد. به عبارتی علامت تجاری به عنوان یک سمبل و نماد و نشانه موجب ایجاد وجه تمایز بین محصولات یا خدمات یک شخص(حقیقی یا حقوقی) با موارد مشابه می گردد.
البته ثبت برند یا علامت تجاری بنا بر قوانین جاری ایران اجباری نمی باشد، مگر در مواردی خاص که قانون ثبت علامت را الزامی اعلام نموده است .لکن بنا بر همین قوانین تمامی امتیازات و حقوق ناشی از یک علامت برای افراد حقیقی و حقوقی که علامت را به ثبت رسانده باشند محفوظ است.
ثبت علامت تجاری و یا برند همانگونه که اشاره گردید دارای باید و نبایدها و قوانین بسیاری است، چنانچه ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات این موارد را چنین شرح می دهد:
1-یکی از مهمترین نکاتی که یک علامت را قابل ثبت می نماید، این است که جدید باشد و سابقه ثبت و استعمال توسط دیگران را نداشته باشد.
2-استفاده از پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی و شعار الله اکبر و پرچمی که دولت ایران استعمال آن را برای علامت تجاری منع نموده باشد. در طراحی و انتخاب برند ممنوع است .
3-علامت تجاری یا برند نباید گمراه کننده باشد.به این معنی که علامت نباید مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه اندازد.
4-علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند. مانند ( کلمه یا تصاویر که موازین اسلامی و هنجارهای اخلاق حسنه را نقض نماید قابل ثبت نخواهد بود .) به عبارتی هر علامتی که با عرف و هنجارهای اخلاقی مذهبی و اجتماعی در تضاد باشد قابل ثبت نیست .
5-استفاده از علائم موسسات رسمی و شناخته شده مانند آرم جمهوری اسلامی و هلال احمر و صلیب سرخ و ….. قابل ثبت نمی باشد.
6-علامت تجاری یا برند نباید به گونه ایی طراحی و یا انتخاب گردد که مراکز تجاری یا عمومی و به طور کلی مخاطبین را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه نماید.
7-برند یا علامت تجاری باید به گونه ایی طراحی و انتخاب گردد که از نظر شکلی و کلمه ایی جدید باشد و مشابه آن در گذشته به ثبت نرسیده باشد.
8-علامت تجاری می بایست با شناخت اصول زیبایی شناسی طراحی و انتخاب گردد و مبتکرانه و خلاقانه باشد .
9- در ثبت برند یا علامت تجاری نمی توان از اسامی معروف مانند نام شعرا ،دانشمندان و یا نویسندگان و …استفاده نمود.
10- صفت ها و اسم هایی که بیان گر توصیف می باشند و یا عام هستند به تنهایی قابل ثبت نیستند.
11- در انتخاب و طراحی برند توجه داشته باشید که شباهت نزدیک به 50 درصد نیز با نام های تجاری دیگر امکان ثبت علامت را بسیار ضعیف می کند.
12-در استفاده از اعداد در علامت تجاری ای برند خود نمی توانید از اعداد چه به صورت فارسی و چه به صورت لاتین به تنهایی استفاده نمایید.
13- نام تجاری یا برند می تواند فارسی ،لاتین یا ترکیبی از هردو باشد که البته در صورت استفاده از حروف لاتین ارائه کارت بازرگانی الزامی است.
14- استفاده از علامت ها و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و ایران و امثال آن در ثبت برند مجاز نمی باشد.
15- واژه های عام مانند بطور مثال واژه رایانه به تنهایی قابل ثبت نمی باشد چراکه در برگیرنده طیف وسیعی از محصولات و خدمات است .
در انتها توجه داشته باشد که علامت های تجاری که با استفاده از نام های چند سیلابی ، ترکیبی و ساختگی و به طور خلاقانه طراحی گردیده اند، دارای شانس بالاتری برای ثبت می باشند.
البته پیش از اقدام به ثبت علامت می توانید با مراجعه به سامانه http://ipm.ssaa.ir علامت تجاری مورد درخواست خود را استعلام نمایید تا از امکان و یا عدم امکان ثبت آن مطلع گردید.

ثبت شرکت در ایران