بررسی هزینه ها و تعرفه ثبت شرکت

ثبت شرکت به عنوان یک پروسه قانونی دارای برخی از هزینه ها می باشد که می بایست توسط متقاضیان پرداخت گردد ،این هزینه های دارای دو بخش اصلی می باشند، یکسری از هزینه ها که بابت انجام مراحل قانونی به حساب های دولتی پرداخت می گردد و دسته دوم هزینه ها آن بخش از هزینه ها می باشند که در صورتی که متقاضی ثبت شرکت تصمیم بگیرد که پروسه را به وکیل ،کارشناس و یا شرکت های ثبتی بسپارد در مقابل حق الزحمه پرداخت می نماید.در رابطه با این هزینه ها باید بدانید دسته اول به عنوان هزینه های دولتی هزینه ایی تقریبا ثابت می باشند که ممکن است با توجه به نوع شرکت و عواملی از این دست متفاوت باشد چرا در قانون تجارت ایران شرکت ها در قالب های متفاوت با توجه به نیاز و تصمیم گیری افراد ثبت می گردند؛
کع این قالب ها عبارتند از:( شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی، شرکت نسبی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت تضامنی ، ) که در هریک از این قالب ها ،اهداف شرکت ها و تعداد و روابط شرکاء میزان و نوع سرمایه متفاوت می باشد . از میان تمامی این قالب ها رایج ترین و پرطرافدارین قالب ثبت شرکت ها، شرکت سهامی خاص ، وشرکت با مسئولیت محدود می باشد .
به طور مثال و در تارخ نگارش این مطلب هزینه ثبت دو شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود به شرح ذیل می باشد:

هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود

این هزینه شامل مواردی مانند ( حق الدرج، حق الثبت، هزینه پست و ارسال مدارک به اداره ثبت، تعیین نام شرکت می باشد) که مجموعا برای ثبت با حداقل هزینه ها ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد . علاوه بر هزینه های دولتی فیش های واریزی مبلغ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال حق الوکاله موسسه می باشد که مجموعه هزینه ها ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

این هزینه شامل مواردی مانند (حق الدرج، حق الثبت، هزینه پست و ارسال مدارک به اداره ثبت، خرید اوراق، تعیین نام شرکت می باشد )که مجموعا برای ثبت کردن شرکت سهامی خاص با حداقل هزینه ها ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد. علاوه بر هزینه های دولتی فیش های واریزی مبلغ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال حق الوکاله موسسه می باشد که مجموعه هزینه هه ۴٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد .
پس از بررسی هزینه های ثبتی این دو شرکت در ادامه با توجه به تفاوت هایی که از قالب شرکت ها بدان اشاره گردید هزینه های دولتی این کار برای تمامی قالب ها به طور کلی بررسی می گردد؛
در ابتدا لازم است اشاره شود که هزینه های ثبت شرکت ها به چه عواملی بستگی خواهد داشت:؟
-هزینه های مربوط به اساسنامه و تقاضانامه و شرکتنامه
-هزینه تعیین نام شرکت

هزینه های ثبت شرکت

-هزینه پستی
-هزینه حق الثبت
-هزینه درج در روزنامه محلی یا حق الدرج
-هزینه پاکت و پوشه نیز جزء هزینه های ثبت شرکت می باشند.
-هزینه ی انتشار در روزنامه محلی و روزنامه رسمی
-هزینه پلمپ دفاتر تجاری
-هزینه تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی
که همانگونه که اشاره گردید هزینه های بر اساس عوامل مختلف متغیر می باشند و با توجه به تصمیم متقاضیان و مهمترین عامل نوع شرکت انتخابی متغیر می باشد لکن در این مطلب تلاش شده است تا به بخشی از هزینه های دولتی که به نسبت دارای ثبات بیشتری می باشند پرداخته شود، برخی از این هزینه ها عبارتند از :
1- نخستین هزینه ایی که برای ثبت یک شرکت پرداخت می گردد هزینه ثبت و تعیین نام انتخابی شما برای شرکت می باشد این هزینه 40000ریال می باشد که در اداره مربوطه تهران پس از صدور اگهی و هنگام دریافت مدارک پرداخت می شود (فیش واریزی به حساب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بانک ملی به شماره حساب معرفی شده پرداخت می گردد)
2-هزینه بعدی که جهت ثبت شرکا ملزم به پرداخت آن خواهید بود هزینه های پستی ثبت شرکت ها می باشد که هزینه ارسال مدارک به اداره فوق الذکر در تهران 200000ریال می باشد، البته تعداد برگه های ارسلی بیش از 10 برگ باشد به ازای هر برگ حدود 7000ریال می بایست پرداخت گردد.
3-یکی از هزینه های اصلی در پروسه ثبت شرکت هزینه حق الثبت می باشد که منظور از این عبارت هزینه ابطال فیش سرمایه است. که مسلما با توجه به سرمایه اولیه تایین شده توسط متقاضیان متفاوت می باشد. هزینه حق ثبت از سرمایه 1000000ریال که حداقل و حداکثر 000/000/000/1 ريال با توجه به نیاز و نوع شرکت متفاوت می باشد.
4-یکی دیگر از هزینه هایی که جهت ثبت کردن شرکت پرداخت می نمایید، هزینه درج آگهی در روزنامه های محلی می باشد این هزینه جهت درج آگهی ثبت شرکت شما در دو نوبت می باشد، که پرداخت آن به صورت اینترنتی است، که البته هزینه دقیق آن بستکی به میزان خطوط خواهد داشت.
5-شما هزینه ایی جزئی بابت هزينه پاکت ، پوشه و ديگر متعلقات پرونده پرداخت خواهید نمود.
6- بخش دیگری از هزینه ها ،هزینه درج آگهی در روزنامه رسمي کل کشور که پس از ثبت نهایی شرکت می بایست نسبت به درج آگهی در این روزنامه اقدام نمود و هزینه این آگهی نیز با توجه به نوع آگهی متفاوت می باشد .
7- برخی از هزینه ها پس از پایان مراحل پرداخت می گردد یکی از این هزینه ها هزینه پلمپ دفاتر تجاری می باشد ،پس از ثبت، شرکاء یک ماه فرصت خواهند داشت تا جهت پرداخت هزینه پلمپ دفاتر اداری اقدام نمایند.
8-یکی دیگر از مراحل ثبتی که پس از ثبت نهایی شرکت انجام می گیرد، تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی می باشد که ابتدا 2 در 1000 سرمايه شرکت به اداره امور مالياتي و دارايي مربوطه پرداخت گردد و سپس فيش هاي مربوط به تشکيل پرونده و اخذ کد اقتصادي واريز گردند.
مواردی که به آنها اشاره گردید برخی از هزینه های ثبت شرکت می باشند که به عنوان هزینه های دولتی از آن یاد شد و تا حدودی ثابت می باشند (می توانند با توجه به نوع شرکت و برخی دیگر از عوامل متفاوت باشند) لکن در ابتدای مطلب از هزینه هایی هم به عنوان هزینه حق وکالت و هزینه های انجام پروسه های ثبتی توسط اشخاص دیگر غیر از متقاضی اشاره گردید که در صورتی که متقاضی بنا به دلایل متفاوت انجام امور ثبتی خود را به شخص و یا اشخاصی بسپارد توسط آنها دریافت می گردد که مسلما این هزینه با توجه به انتخاب متقاضیان بسیار متفاوت خواهد بود و به سختی می توان مبلغ ثابتی برای آن پیش بینی نمود ،در این موارد بهتر است افراد با در نظر گرفتن کیفیت و سابقه فعالیت مجموعه ها به استعلام قیمت بپردازند .
با سپاس از همراهی شما عزیزان امیدواریم مطالعه مطلب فوق گامی مفید در افزایش اطلاعات ثبتی و قانونی شما عزیزان باشد.

ثبت شرکت در ایران