برند چیست ؟ چگونه یکی برند را به ثبت برسانیم

امروزه در بازار گسترده رقابت ،جذب مخاطب، ایجاد وجه تمایز و ماندگاری در اذهان عمومی یکی از اصلی ترین دغدغه های ارائه کنندگان خدمات و کالا می باشد.

جهت دستیابی به این منظور و معرفی هرچه بهتر کالا یا خدمات و در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار ، طراحی و انتخاب یک نام تجاری (برند) موثر ترین راه می باشد. چنانچه امروزه برند سازی و تبلیغات آن یکی از فنون بسیار مهم در جوامع می باشد.

برند (نام تجاری ) چیست ؟

نام تجاری عبارت است از ترکیبی از نام، سمبل، نشانه، طرح، شعار، علامت و در برخی از موارد ترکیبی از موارد فوق که از طریق آن یک مجموعه و یا یک محصول شناسایی می شود و از سایرین متمایز می گردد. معمولا در طراحی یک برند تلاش می شود تا تمامی ویژه گی های مثبت یک محصول یا خدمات به ذهن مخاطب ارسال گردد.

در واقع امروزه طراحی و انتخاب یکی برند موفق را از مهمترین دلایل موفقیت افراد حقیقی و یا حقوقی دانسته اند . بنابراین پس از مرحله طراحی و انتخاب برند یک مجموعه جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی لازم است برند خود را به ثبت برسانید تا از حقوق قانونی ثبتی آن بهره مند گردید ،در ادامه این مطلب مراحل ثبت برند در قانون ایران بررسی خواهد شد:

1- در نخستین گام توجه داشته باشید که برند شما می بایست خلاقانه و منحصر به فرد باشد همچنین توجه داشته باشید که قانون محدودیتی ها و باید و نباید هایی نیز جهت طراحی برند در نظر گرفته است که عبارتند از : – متمایز بودن برند (عدم تشابه و ثبت برند در گذشته)- اصالت برند ، عدم استفاده از حروف لاتین ، حروف و کلمات تعریفی، کلمات و نشان های خارج عرف و مغایر فرهنگ ایرانی اسلامی همچنین توجه داشته باشید که علامت تجاری نباید کپی، الگو گرفته، با استفاده از نمادهای کشوری و ملی و بین المللی و … باشد و مواردی دیگر …….شاید به همین دلیل است که طراحی و انتخاب برند را امری تخصصی دانسته اند و بهتر است در حد امکان از مشاوره افراد آگاه در این زمینه استفاده شود.

2- پس از طراحی و انتخاب برند مناسب می بایست نسبت به تهیه اظهارنامه ثبت برند اقدام نمایید (این سند مهمترین سند ثبت برند شما می باشد که عبارت است از برگه ایی حقوقی که شامل اطلاعات برند و مالک ان را با تمامی موارد حقوقی) بهتر است این سند با مشورت مشاورین حقوقی تنظیم گردد.

3- در مرحله بعدی پیش از تشکیل پرونده می توانید درخواست و اطلاعات (شامل حقیقی یا حقوقی بودن شخص ، اظهار نامه و …..) خود را را در سایت اداره مالکیت صنعتی و درقسمت مالکیت معنوی وارد نمایید و کد رهگیری دریافت نمایید.

4- در این مرحله درخواست شما توسط کارشناسان اداره مالکیت بررسی خواهد شد . همچنین استعلام های لازم نیز انجام خواهد گرفت .در این مرحله در صورتی که در طرح ارائه شده و یا مستندات ارائه شده مشکلی وجود داشته باشد ،با اعلام مورد زمانی جهت اصلاح آن اعلام خواهد شد. در شرایطی نیز ممکن است درخواست ارسال شده به دلایلی به طور کامل رد شود در این شرایط امکان اصلاح و پیگیری وجود نخواهد داشت.

5-در صورت طی موفقیت آمیز مراحل قبلی لازم است متقاضی یا وکیل جهت تشکیل پرونده به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه نماید تا نسبت به پرداخت هزینه های ثبت برند و ارائه اصل مدارک اقدام نماید. در این مرحله برند شما به ثبت رسیده است.

6- پس از ثبت برند لازم است نسبت به درج آگهی در روزنامه رسمی دادگستری و یک روزنامه کثیرالانتشار اقدام شود تا در صورت وجود شکایت و یا ادعای حقوقی نسبت به آن رسیدگی شود. در صورت وجود شکایت بر طرح موجود (وجود تشابه و….)در این مرحله از ثبت نهایی طرح جلوگیری خواهد شد.

77- پس از طی فرصت تایین شده جهت آگهی ، در صورت عدم وجود شاکی و مدعی گواهینامه ثبت برند با اعتبار 10 ساله از سوی اداره مالکیت معنوی به نام متقاضی صادر خواهد شد.

8- پس از صدور گواهینامه لازم است یک بار دیگر برند ثبت شده آگهی گردد.

همچنین لازم است متقاضیان ثبت برند آگاه باشند که در صورت تمایل به استفاده از حروف لاتین و غیر ایرانی در طراحی برند ارائه کارت بازرگانی الزامی می باشد. و در صورت استفاده از علامت سایر نهاد های داخلی و بین المللی در طراحی برند ارائه مجوز از سوی این نهاد ها الزامی می باشد.

 مدارک مورد نیز ثبت برند توسط اشخاص حقوقی

1-یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات

2-یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس

3-کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت

4-کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت

5-ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10*10

6- مهر شرکت

7-وکالتنامه وکیل

مدارک مورد نیز ثبت برند توسط اشخاص حقیقی

1- کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی

2- کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت

3-کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی

4-یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10

5-وکالتنامه وکیل

ضمن سپاسگذاری از همراهی همیشگی شما عزیزان امیدواریم مطلب فوق مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

ثبت شرکت در ایران