تاثیر تحریم ها ی امریکا بر ثبت شرکت های خارجی در ایران

این روزها در گفتگوهای اکثر افراد اجتماع از اقشار و طبقات گوناگون واژه تحریم شنیده می شود و افراد جامعه دلیل اصلی مشکلات و فشارهای اقتصادی موجود در جامعه را تحریم های تحمیل شده بر کشورمان می دانند، در واقع تعریف این تحریم های اقتصادی که در سال اخیر فشار بیشتری بر اقتصاد کشور ما وارد آورده است، عبارت است از یکسری تدابیر قهر آمیز که از سوی برخی کشورها بر علیه کشوری دیگر اعمال می گردد و هدف تحریم کننده (کنندگان) آن است که کشور مورد تحریم را مجبور کنند تا با مواضع بین المللی یا رفتارهای حاکم در نظام بین الملل همراه شود.
اینگونه تحریم های اقتصادی امکان استفاده کشور مورد تحریم را از بازار های بین المللی و جهانی از بین برده و امکان تبادل اقتصادی ،سیاسی و … را از بین می برد.
متاسفانه این روزها خصوصا با خروج رسمی امریکا از برجام شاهد مشکلات اقتصادی و تجاری بسیاری در کشورمان هستیم ،در پی این مشکلات تعداد زیادی شرکت خارجی سرمایه گذار از ایران خارج شده اند تا با جرایم احتمالی از سوی کشور امریکا مواجه نگردند و تعداد متقاضیان خارجی که با هدف سرمایه گذاری و ثبت شرکت وارد ایران می شدند بسیار کاهش یافته است ،لکن برخی از کشورها و شرکت های سرمایه گذاری خارجی همچنان درصدد آن هستند تا حد امکان ارتباط اقتصادی و تجاری خود را با ایران به عنوان یکی از قوی ترین کشورهای منطقه در زمینه های ؛نفت و گاز ، حمل و نقل ، هواپیمایی ، بانکی ، انرژیها ، خودرو ها ، ریلی ، معدن و…. حفظ نمایند و با استفاده از شرایط موجود فعالیت شرکت های خود را در ایران گسترش دهند .
در این میان کشورهایی مانند چین ،روسیه و بسیاری از کشورهای اروپایی موافق تمامی زوایای تحریم ها بر علیه ایران نیستند و چه بسا از شرایط موجود استفاده مناسب می نمایند تا روابط اقتصادی و تجاری گسترده تری با ایران ایجاد نمایند ،که مهم ترین راه ایجاد این ارتباط در سطح بین المللی ثبت شرکت یا شعبه در ایران می باشند ،البته باید گفت که در حال حاضر شوک موجود در بازار اقتصادی و خروج بسیاری از شرکت های سرمایه گذار خارجی از ایران شرایط ثبت شرکت خارجی در کشورمان را با کاهش چشمگیری مواجه ساخته است .
البته همانگونه که اشاره گردید برخی از شرکت های خارجی که دارای قراردادهای کاری با ایران می باشند علی رغم مشکلات موجود همکاری خود را با ایران ادامه داده اند و در ایران باقی مانده اند ،که در ادامه برخی از این شرکت ها جهت آشنایی معرفی و بررسی خواهیم نمود:
یکی از شرکتهای چینی فعال در توسعه میدان گاز پارس جنوبی شرکت سی ان پی سی می باشد .این شرکت در شرایط فعلی در تلاش است تا سهم شرکت توتال فرانسه از این پروژه را خریداری نماید.
یکی از شرکت های خارجی قدیمی فعال در ایران شرکت آنسالدو انرژیا ایتالیایی است ، این شرکت مهندسی ایتالیایی 70 سال سابقه فعالیت در ایران را دارد. این شرکت تمایل دارد به فعالیت های خود در ایران ادامه دهد، اما نگران است که به دلیل خریداری اوراق قرضه این شرکت توسط سرمایه گذاران ایتالیایی، در آینده ناگزیر به خروج از ایران شود .
یکی دیگر از شرکت های فعال چینی در ایران شرکت مهندسی راه آهن چین است ، این شرکت چینی به همراه شرکت فرووی دلو استاتوی ایتالیا قراردادی را برای ساخت یک خط ریلی پرسرعت در ایران به امضا رسانده است. این شرکت ایتالیایی احتمالا به دلیل عدم امکان تامین مالی پروژه از ایران خارج خواهد شد، اما شرکت چینی هنوز نگفته که قصد تغییر در برنامه فعالیت خود در ایران را دارد.
بهارات پترولیوم نیز یک شرکت هندی است که در زمینه پالایشگاهی فعال است ،این شرکت در حال افزایش خرید نفت خود از ایران است. بهارات پترولیوم مطمئن نیست که در ماه نوامبر یعنی زمان آغاز اجرای تحریم های جدید،خرید نفت از ایران را متوقف خواهد کرد یا نه. فعلا این شرکت هندی در حال استفاده از مزیت قراردادهای خوبی است که برای خرید نفت با ایران منعقد کرده است.
ساگا انرژی یکی از کشورهای اروپایی است که همچنان در ایران فعال است این شرکت نروژی در اکتبر 2017 توافقی به ارزش 2.5 میلیارد یورو برای ساخت نیروگاه‌های انرژی خورشیدی در ایران امضا کرد.
در پایان این مطلب امیدواریم با تغییر شرایط موجود ،رشد و رونق اقتصادی به کشور عزیزمان بازگردد و علاوه بر رشد تولیدات و علم و تکنولوژی داخلی ،شاهد افزایش تمایل بین المللی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت خارجی در ایران باشیم.

ثبت شرکت در ایران