تعریف شرکت نوپا یا استارت آپ و یژگی آن

امروزه استارت آپ واژه ایی آشناست که بعضا جهت معرفی فعالیت های خلاقانه نوین استفاده می گردد لکن لازم است تعریف دقیق و کامل تری از این واژه ارائه گردد و تمامی زوایای کار یک استارت آپ به عنوان یک مجموعه نوپا بررسی گردد.

چنانچه اشاره گردید استارتاپ ها مجموعه های نوپایی هستند که فعالیت اصلی آنها ؛ تولید محصولات فناوری در سطح بالا و با ایده جدید جهت تأمین نیازهای جدید و دانش بنیان و یا تامین نیازهای معمول به روشی مبتنی بر دانش های جدید می باشد به عبارتی می توان چنین اشاره نمود که استارت آپ ها می بایست در حوزه فن آوری‌های نوین فعال باشند.

امروزه در کشور عزیزمان شاهد رشد فعالیت این نوع مجموعه ها هستیم مجموعه هایی که خدمات و یا محصولات جدید و خلاقانه ارائه می نمایند و یا نیازهای جامعه را به روشی نو آورانه رفع می نمایند.

این مجموعه ها که توسط افراد خلاق و خوش فکر تاسیس می گردد معمولا در ابتدای کار بدنبال جذب سرمایه گذار هستند و سرمایه گذاران به مجموعه هایی اعتماد خواهند نمود که باهزینه راه اندازی کمتر، ریسک کمتر و توان بالقوه بالا برای گرداندن سرمایه شروع به فعالیت نمایند .

البته چنانچه اشاره شد ارزش و دارایی چنین مجموعه هایی ایده خلاقانه موسیسن آن می باشد بنابراین لازم است تا این افراد جهت ثبت ایده خود اقدام نمایند تا حقوق مالکیت معنوی ایده خود بهره مند گردند.

استارت آپ ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند که در ادامه به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت :

1-این مجموعه ها پتانسیل تبدیل شدن به مجموعه های خیلی بزرگ و سود آور را خواهند داشت ولی ممکن است در ابتدا در مقیاس کوپک شروع به فعالیت نمایند.

2-تمرکز آنها بر ایده های نو، بازارهای جدید و محصولات خاص می باشد.

3-در مرحله رشد و شکوفایی هدف آنها دستیابی به بازارهای-جهانی می باشد.

4-این مجموعه ها در صورت فعالیت صحیح هزاران فرصت شغلی ایجاد خواهند نمود.

5-هویت این مجموعه ها بر اساس تکنولوژی ها، فن آوری‌های نوین و دانش-های-نو می باشد.

6-استعداد و خلاقیت محور تشکیل و توسعه آنهاست و لذا روی جذب کارکنانی با ظرفیت بالای استعداد و خلاقیت متمرکز خواهند بود.

7-شرکت هایی با حجم مالی بسیار بالا می باشند اما ممکن است در ابتدا با سرمایه محدودی شروع به فعالیت نمایند.

8-معمولا فعالیت این شرکت ها صرفاً در حوزه فناوری-اطلاعات و ارتباطات می باشد لکن اگر فناوری های دیگری عنصر اصلی و بنیادی و هسته مقاوم آنهاست، ضرورتاً باید از فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده مناسب و شایسته ای داشته باشند.

9- برخی از این مجموعه ها با توجه به استفاده از ایده های نوین نیاز به استفاده از دفتر کار فیزیکی نخواهند داشت .

 عوامل موثر در موفقیت یک استارت آپ

1-چنانچه اشاره شد ایده نوین وخلاقانه اساس راه اندازیه این مجموعه ها می باشد لکن در راه دستیابی به هدف توجه به مواردی مانند ؛ زمان ، مکان ،انتخاب تیم ،تأمین مالی ،پایش و مراقبت مستمر نیز بسیار حائز اهمیت است.

2-راه اندازیه یک استارت آپ ممکن است همواره با ریسک همراه باشد لکن بهتر است افراد تمامی جوانب را در نظ داشته باشند تا کمترین ضرر ممکن متوجه فعالیت نوپای آنان گردد.

2- این مجموعه ها لازم است شناخت کافی از بازار کار و  رقبای فعال و احتمالی فعالیت خود داشته باشند.

3- زمان در راه اندازیه یک استارت آپ عنصری حیاتی است ایده ایی که امروز بسیار ناب و جدید است ممکن است در آینده توسط افراد دیگر ارائه گردد و مسلما با عث عدم موفقیت خواهد بود.

4- جهت راه اندازیه یک استارت آپ موضوع تأمین مالی بسیار مهم است و لازم است که سرمایه کافی و مناسب در ابتدای فعالیت تامین گردد.

5- استفاده از تجربه افرادی که سابقه راه اندازیه چنین کسب و کارهایی را دارند بسیار حائز اهمیت است و می تواند به موفقیت مجموعه کمک شایانی نماید.

6-ایده های جدید تحت نام استارت آپ ها بهتر است در ابتدا توسط شتاب-دهنده ها انتخاب و پس از طی مرحله پیش رشد، به مرحله سرمایه پذیری عام برسند و سپس با استقرار در مراکزرشد فناوری و پارکهای-علم-وفناوری مراحل-رشد و توسعه خود را طی نمایند.

در انتها توجه داشته باشید که مرحله نخست راه اندازیه این کسب و کار به عنوان مرحله پیش  رشد شامل ارائه  ؛ تعریف دقیق مدل-کسب-وکاری، مدل-فناوری و تولید محصول نیمه-صنعتی و حتی محصول نهایی، تعریف دقیق مدل حقوقی و تشکیلاتی وجودی، تعیین دقیق سایز و مقیاس شروع و فازهای ساخت و توسعه، تعیین دقیق مدل تخصصی و همکاران فنی و تخصصی، تعیین دقیق اندازه سرمایه و تنوع آن، اخذ مجوزهای قانونی و تعیین دقیق محدودیتهای فعالیت خواهد بود .

 

 

ثبت شرکت در ایران