تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

هنگامی که افراد برای راه اندازی و یا توسعه کسب و کار خود اقدام به ثبت قانونی شرکت می نمایند لازم است مراحل قانونی ثبت شرکت را طی نمایند ،انتخاب نامی مناسب و مطابق با قوانین یکی از مهمترین مراحل ثبت می باشد ،پس از ثبت با این نام ممکن است این مجموعه تصمیم به انتخاب یک یا چند نام جهت معرفی محصولات یا خدمات خود در بازار بگیرد .و از آن جهت تبلیغات استفاده نماید. این نام یا علامت ، برند یا علامت تجاری نامیده می شود که بنا بر توضیحات فوق به طور ضمنی با تفاوت آن ها آشنا شدیم و در ادامه به طور کامل به بررسی ماهیت و تفاوت های این دو مبحث خواهیم پرداخت با ما همراه باشید:
شرکت چیست ؟ شرکت مجموعه ای است متشکل از افراد حقیقی و حقوقی و یا ترکیبی از هردو آنها ،که با هدف دستیابی به اهداف مشترک با تکیه بر استعداد های شخصی و پتانسیل های فردی و مهارت سازماندهی و منابع جمعی اعم از انسانی و مالی کنار هم فعالیت می نمایند.
برند چیست؟برند نام یا نشانه ایست که جهت معرفی هر چه بهتر کالا ،محصولات و یا خدمات در بازار انتخاب و طراحی می گردد و تلاش می کند تا این کالا یا خدمات را در ذهن مشتریان ماندگار سازد و یکی از اهداف اصلی آن ایجاد حسن شهرت و افزایش سهم بازار و فروش بیشتر است ، برندهای موفق از مهمترین دارایی های صاحبین خود به شمار می آید.
هدف از ارائه تعریف ماهیت برند و ثبت شرکت،پی بردن به تفاوت های بنادین این دو مقوله می باشد که در ادامه به ارائه برخی ازمهمترین این تفاوت ها می پردازیم :

تفاوت های ثبت شرکت و ثبت برند

1-در ابتدا باید بدانید که این کار جهت فعالیت در چهارچوب قانون برای انجام بسیاری از فعالیت ها (به طور مثال قرار داد با نهاد های دولتی و شرکت در مناقصات و و……..)الزامی می باشد ،لکن ثبت برند با تمام مزیت هایی که برای صاحبین خود دارد جز در برخی از موارد الزامی اعلام نشده است.
2- مرجع مربوط به ثبت شرکت ،اداره ثبت شرکت ها می باشد و ثبت برند در مرکز مالکیت معنوی انجام می گیرد.
3-برند ثبت شده دارای ده سال اعتبار می باشد و بعد از با درخواست صاحب آن قابل تمدید است. اما یک شرکت در صورتی که در اساسنامه محدودیت زمانی ذکر نشده باشد یا اعضای هیئت مدیره نخواهند شرکت را منحل نمایند ،برای مدت زمان نامحدود ثبت می شود.

ثبت برند
4- یک شرکت می تواند به عنوان شخصیت حقوقی صاحب یک یا چند برند تجاری باشد که لازم است تمامی آن ها در اداره ثبت شرکتها ثبت به ثبت برسد.
5-در ثبت برند، در صورتی که صاحب شرکت فوت کند، برند تجاری را نمی توان واگذار نمود و یا به شخص دیگری انتقال داد اما در ثبت کردن شرکت هرکدام از شرکا می توانند سهام خود را منتقل نمایند. بنابراین با فوت یا محجورشدن هریک از شرکا، سهام او به اعضای خانواده اش تعلق می گیرد.
5-با ثبت برند تجاری مالیات یا عوارضی متوجه صاحبین آن نخواهد بود ،اما پس از ثبت کردن شرکت ملزم به پرداخت مالیات و عوارض خواهید بود.
6-برند می تواند یک کلمه و یا یک علامت خلاقانه باشد، لکن انتخاب نام شرکت دارای قوانین بسیاری است و حداقل باید از سه کلمه تشکیل گردد.
7-نام برند می تواند لاتین انتخاب شود ،در صورتی که از کلمات لاتین استفاده شود ارائه کارت بازرگانی ضروری می باشد ،لکن نام شرکت باید دارای ریشه فارسی باشد.
8-ثبت شرکت و برند در مراحل ثبت و مدارک مورد نیاز برای آن نیز دارای تفاوت های بسیاری می باشند.
تفاوت هایی که بدان اشاره شد و بسیاری تفاوت های دیگر ،چرا که این مبحث در اساس با یکدیگر متفاوت می باشند.در پایان امیدواریم مطالعه مطلب فوق مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد و پاسخگوی سوالات ثبتی شما باشد.

مراحل و اقدامات ثبت شرکت

1- انتخاب اعضای گروه برای تشکیل شرکت بسیار مهم است و در مرحله اول شناخت شرکا می باشد
2- جهت ثبت شرکت، مراجعه به بانک و تقاضای افتتاح حساب غیر قابل برداشت الزامی است که جهت انجام این امر می بایست کپی کارت ملی و شناسنامه همراه داشته باشند.
3- ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت ها از شرایط تشکیل هیچ کدام از شرکت ها نیست و شرکت ها با رعایت شرایط مقرر در قانون، تشکیل شده محسوب شده و دارای شخصیت حقوقی هستند، اما به عنوان یک الزام قانونی می بایست به ثبت برسند که بالطبع این ثبت دارای آثاری است.
در حال حاضر اداره ثبت شرکت ها با ارائه روش نوین اینترنتی به ثبت می رسد و کار برای متقاضیان آسان نموده است و متقاضیان می توانند به صورت آنلاین به سایت شرکت ها مراجعه کنند و شرکت خود را به ثبت برسانند

مراحل و مدارک لازم جهت ثبت برند

1- ورود اطلاعات و تکمیل فرم اینترنتی اظهارنامه ی ثبت علامت
2-ارسال و تکمیل مدارک که شامل موارد زیر می شود
الف-اشخاص حقیقی:کپی شناسنامه و کارت ملی
ب-اشخاص حقوقی:ارائه ی پروانه ی بهره برداری یا مجوز تولید یا پروانه ی کسب برابر اصل شده، تصویر اولین روزنامه ی رسمی شرکت (آگهی تاسیس) و روزنامه ی رسمی آخرین تغییرات هیات مدیره ی شرکت که دوره ی آن سپری نشده باشد. کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان دارندگان حق امضا

marahel sabt brand
3- نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی و توضیح در برگه ای جداگانه در رابطه با علامت ، مدارک دال بر فعالیت مستند معنی کلمه و توصیف آن (در صورت لاتین بودن علامت وجود کارت بازرگانی ضروری است)
4- پرداخت مبلغ حق الوکاله و اخذ شماره ی فیش واریزی (درصورت داشتن وکیل )
5- تنظیم مدارک و ارجاع آن به اداره ی مالکیت صنعتی
6- در صورت ابلاغ اخطار ، باید سریعا بابت رفع نقص اقدام صورت بگیرد در غیر اینصورت درخواست رد می شود(طی ۳۰ روز)
7-استفاده از حق تقدم (در صورت لزوم ) در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر ۶ ماه) استفاده نمایند لازم است مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ ارائه دهند
8- نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقامی که دارای صلاحیت می باشد(در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد) در صورت لزوم.

ثبت شرکت در ایران