تفاوت نام تجاری و نشان تجاری چیست؟

ممکن است برای افرادی که در حال ثبت شرکت و یا برند تجاری هستند، در رابطه با ماهیت نام تجاری و علامت تجاری و تفاوت های آنها شبهاتی وجود داشته باشد ،بطوری که ممکن است بعضا افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند ،تفاوت های این دو را به درستی درک نکرده باشد.
نام تجاری و نشان تجاری دو مقوله کاملا مجزا از یکدیگر هستند ،بطور مثال در زمان ثبت قانونی شرکت متقاضی می بایست با توجه به قوانین انتخاب نام ، پنج نام حداقل سه سیلابی را معرفی نماید ،تا کارشناسان اداره ثبت نام مناسب را از میان آنها انتخاب نمایند، البته توجه داشته باشید که این نام معمولا برای شرکت ها استفاده رسمی و اداری خواهد داشت ،به عبارتی نام تجاری برای تمایز یک شرکت از دیگری به کار می رود و در واقع نام تجاری اسم بنگاه تجاری یا فعالیت تجاری است و نشانی که در بازار کار از آن جهت ایجاد وجه تمایز استفاده می گردد علامت تجاری است.
در واقع در تعریف نام تجاری می توان چنین گفت ؛این نام یا عنوانی است که فعالان اقتصادی تحت این نام فعالیت می نمایند و در واقع معرف شخصیت حقیقی یا حقوقی آنها به مخاطبین می باشد .
علامت تجاری نیز هر نشان قابل رویتی اعمم از خط ،نشانه ،رنگ ، عدد ، حروف و…..است که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد. از طریق این نشانه مشتریان و مصرف کنندگان نسبت به منشا و مبدا کالاها و خدمات عرضه شده به راحتی شناخت پیدا می کنند. این نشانه به تولید کنندگان کالا ها و یا ارئه دهندگان خدمات این امکان را می دهد تا محصولات یا خدمات خود را از سایرین متمایز نمایند و به گونه مناسب تری به بازار ارائه نمایند.
ثبت علامت تجاری نیز مگر در موارد خاص اجباری نمی باشد ،لکن در دنیای امروز برای فعالان اقتصادی یک ضرورت است که در رشد و پیشرفت کسب و کار آنان نقش مهمی خواهد داشت.
نشان تجاری که فعالیت افراد با این نام در بازار کار شناخته می شود دارای اهمیت بسیاری است ،چراکه این نام چنانچه اشاره گردید معرف فعالیت یا محصولات آنها در بازار به مخاطبین خواهد بود،بنابراین در انتخاب این نام می بایست تلاش شود تا از پیچیدگی پرهیز گردد تا به آسانی در ذهن مخاطبین باقی بماند .
نشان تجاری می بایست به ثبت قانونی برسد تا عمدا یا سهوا توسط مجموعه یا اشخاص دیگری استفاده نگردد ،قانون از علامت های تجاری ثبت شده در مقابل جعل و تقلب حمایت خواهد نمود. طبق ماده 576قانون تجارت : ثبت نشان تجاری با تمام مزایای آن برای افراد اختیاری است مگر در مواردی که وزرات دادگستری ثبت انرا الزامی اعلام نماید . در ماده 578 :اسم تجاری ثبت شده نمی تواند توسط اشخاص دیگری ثبت گردد ،( مگر اینکه نام تجاری ثبت شده با اسم خانوادگی متقاضی یکی باشد )
با توجه به تعاریفی که ارائه گردید دریافتیم که نام تجاری و نشان تجاری در ماهیت و روش ثبت متفاوت هستند و مهمترین تفاوت های آنها عبارتند از :
1-تفاوت در شیوه ثبت :جهت ثبت علامت تجاری و نام تجاری مرجع ثبت و شیوه ثبت متفاوتی وجود دارد .
2-تفاوت درمدت اعتبار :نام شرکت یا نام تجاری تا زمان انحلال شرکت نیاز به تمدید نخواهد داشت لکن علامت تجاری دارای اعتبار ده است که پس از این مدت با درخواست متقاضی قابل تمدید است.
3- تفاوت در دایره حمایت : علائم تجاری را می توان در کنوانسیون جهانی به نام (ماردید )به ثبت رساند و از تسهیلات ان استفاده نمود لکن ثبت شرکت و نام آن در سایر کشورها منطقی و مقرون به صرفه نمی باشد.
4-تفاوت در انتقال به غیر:بنا بر قوانین صاحب علامت تجاری می تواند علامت تجاری را بطور موقت یا دائم به دیگری منتقل نماید لکن انتقال نام تجاری تقریبا غیر ممکن است ودر صورتی امکان دارد که نام تجاری همراه با انتقال شرکت انجام گردد.
6-تفاوت در الزامی یا اختیاری بودن ثبت : علامت تجاری قانونا اجباری نیست . اما در اختیار گرفتن یک نام تجاری به هنگام ثبت شرکت یا موسسه اجباری است .
7-محدودیت استفاده از اعداد و حروف: استفاده از اعداد(به این شکل4 ) و حروف در نام تجاری مجاز و در علامت تجاری ممنوع است .
در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگذاریم.

ثبت شرکت در ایران