ثبت برند در اردبیل و نکات آن

امروزه افراد در خرید روزانه سبد کالای خانگی خود وسواس بسیاری به خرج می دهند ، چرا که با تنوع محصولات و برندهای بسیاری روبرو می شوند. برند یا مارک ، عبارت است از یک نام ، عبارت ، طرح ، نماد یا هر ویژگی دیگری که مشخص کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می گردد.
با توجه به تنوع کالا و خدمات ارائه شده از سوی تولیدکنندگان و بازارگانان ، انتخاب کالای با کیفیت دغدغه اصلی مصرف کنندگان می باشد. در صورتیکه مصرف کننده از نوع کالا و خدمات رضایت داشته باشد خواهان مصرف مجدد آن خواهد بود. لذا باید بداند که به سراغ چه محصول با چه آرم و نشانی برود. به همین دلیل انتخاب برند بسیار حائز اهمیت است.

 

sabt brand dar ardebil
البته باید بدانید تنها استفاده از برند ، مورد اهمیت نمی باشد بلکه قوانین ثبت و نگهداری از آن نیز بسیار مهم می باشد. با ثبت کردن برند ، محصولات و یا خدمات شما در بازار هدف شناخته شده و این امر مانع از استفاده رقبا از نام و نشان تجاری شما می گردد.
اینک این پرسش مطرح است که برای ایجاد و ثبت برند تجاری، چه الزامات قانونی وجود دارد ؟
در مقاله حاضر تلاش شده تا به نکات قانونی ثبت برند در اردبیل پرداخته شود.
برای ثبت کردن برند در اردبیل، ابتدا باید این نکته را مورد توجه قرار داد که آیا برند مورد نظر قبلاَ توسط فرد دیگری ثبت شده است یا خیر. اگر این برند قبلاَ توسط فرد یا شرکت دیگری ثبت شده باشد شما دیگر نمی توانید آن را ثبت کنید و هزینه و وقت شما برای ثبت نمودن برند مورد نظر هدر خواهد رفت.
برای جلوگیری از این مشکل لازم است که قبل از هرگونه اقدامی برای ثبت، از برند مورد نظر استعلام بگیرید تا بدین صورت متوجه شوید که آن برند یا مشابه در طبقه مورد نظر که همان گروه کالا یا خدمات مورد نظر شما است قبلاَ به ثبت رسیده است یا خیر .
با وجود فضای رقابتی که بین شرکت ها و سازمان های مختلف وجود دارد ، انتخاب یک نام مناسب برای برند بیش از هر چیری مورد توجه مدیران است. به همین دلیل، در تعیین نام برند، خلاقیت و ابتکار را مورد توجه قرار دهید . نامی را انتخاب کنید که منحصر به فرد باشد و بدین طریق ، مصرف کننده بتواند محصولات شما را از دیگران تشخیص دهد.

 

brand registration
برند نباید به نحوی باشد که مشتری به اشتباه بیفتد. ایجاد اشتباه در نظر مشتری سبب گمراه شدن او در انتخاب نمودن کالا می شود. نام برند باید یادآور کسب و کار شما بوده و منتقل کننده تصویری باشد که می خواهید در ذهن مخاطب نقش ببندد.
لازم به توضیح است، داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد. به موجب مصوبه 3 / 2 / 1328 هیات وزیران ، ثبت موارد ذیل اجباری است :
1- داروهای اختصاصی مورد استعمال طبی
2- مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص عرضه می شوند.
3- مشروبات و آب های گازدار
4- لوازم آرایشی که استعمال مستقیم پوستی دارند.
همچنین مطابق ماده 32 قانون ثبت علائم و اختراعات ، علائم تجاری ذیل غیرقابل ثبت اند :
الف- نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
ب- خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
ج- مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
د- عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم یا سایر نشان های مملکتی یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند ، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
ه- عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
و- عین یا شبیه آن قبلاَ برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد .
برند هم به صورت حقیقی و هم به صورت حقوقی قابل ثبت است . برندهای حقیقی را افراد حقیقی که دارای شرکت و یا موسسه حقوقی خاصی نباشند و مستقل به امر تجارت می پردازند به ثبت می رسانند و برندهای حقوقی را شرکت ها و موسساتی که به لحاظ قانونی دارای اعتبار و شخصیت می باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند در اردبیل

الف- اشخاص حقیقی :
– کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
– کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
– کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی در صورتیکه برند ریشه غیرفارسی داشته باشد.
– یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10* 10
– ریز اقلام طبق جواز فعالیت
ب- اشخاص حقوقی :
– یک نسخه کپی از آگهی تاسیس، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
– یک نسخه کپی از مجوزهای شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
– کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت در صورتیکه برند ریشه غیرفارسی داشته باشد.
– کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
– ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضا در ابعاد 10* 10
– مهر شرکت
– ریز اقلام بر طبق جواز فعالیت
برند از زمان ارائه اظهارنامه و ثبت در اداره مالکیت صنعتی به مدت 10 سال اعتبار قانونی دارد. این زمان در صورت تمایل خود صاحب برند و با ارائه مدارک لازم می تواند به مدت 10 سال دیگر نیز تمدید شود.

ثبت شرکت در ایران