ثبت برند در شهرستان ها

علامت تجاري يك نشانه شامل رنگ ،خط ، فرم ، نوشته و ….. است  كه کالا و خدمات به خصوص كه توسط شخص يا تشكيلات خاصي توليد و فراهم شده اند را معرفی و متمايز مي نماید .

در واقع برند ، نام تجاری، علامت تجاری، آرم تجاری ، لوگو دارای ماهیت یکسان می باشند برخوردار هستند و تنها دارای تفاوت های ظاهری می باشند  و دارای شرایط ثبت یکسان می باشند.

امروزه طراحی و انتخاب برند مناسب و همچنین ثبت آن جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی یکی از دغدغه های فعالان اقتصادی در تمامی زمینه ها می باشد.در واقع افراد می کوشند تا با انتخاب و ثبت علامت تجاری مناسب اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبا سلب نمایند و انحصار برند را در اختیار بگیرند.

ثبت برند در رشته های مختلف مشاغل و با کالا های مختلف و در زمینه های تولیدی ، بازرگانی ، و خدماتی قابل اخذ می باشد و هر شخص حقیقی و حقوقی با در داشتن مدارک مورد نیاز و رعایت قوانین می تواند برند مورد نظر خود را ثبت نماید.

در ایران برای اولین بار در سال ۱۳۰۴ قانونی برای ثبت و حمایت علائم تجاری و صنعتی تصویب شد و در سال ۱۳۱۰ مورد بازبینی قرار گرفت.

علامت های تجاری که به ثبت می رسند تا مدت ده سال از تاریخ تنظیم اظهارنامه ، اعتبار ثبت دارند. در پایان مدت با تقاضای مجدد صاحب علامت ، مجددا برای ۱۰ سال دیگر به حالت انحصاری باقی خواهد ماند.

ثبت برند در شهرستان ها تابع قوانین ایران اسلامی است و مدارک مورد نیاز آن عبارت است از:

1-مدارک مثبت هویت متقاضی

الف) اشخاص حقیقی:کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی:آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

2-مدارک نماینده قانونی:چنانچه تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ….) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

3-ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر

4-در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

5-ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط

6- استفاده از حق تقدم:چنانچه متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر 6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

7-نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار

مراحل ثبت برند در شهرستان(این مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود)

جهت ثبت برند تجاری در ابتدا باید تقاضانامه ای به نام اظهارنامه ثبت علامت تجاری را تسلیم اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت صنعتی نماییم.

اظهارنامه شامل اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی، محل سکونت صاحب برند می باشد .

-ده نسخه از لوگو یا طرح علامت مورد تقاضا باشد. همچنین باید مشخص شود علامت مورد تقاضا برای چه کالا یا کالاهایی مثلاَ حبوبات یا صابون استفاده خواهد شد.

-متقاضی ساکن با توجه به شهر محل سکونت اعمم از تهران و سایر شهرستان ها، می بایست در اظهارنامه محلی را در تهران جهت ارسال بلاغیه ها و نامه ها معرفی نماید.

در انتها توجه داشته باشید که پاسخ اداره یکی از سه حالت ذیل خواهد بود: اخطار نقص /  رد پرونده / آگهی نوبت اول. که در حالت آگهی نوبت اول یعنی ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمایید.

 

ثبت شرکت در ایران