ثبت برند محصولات کشاورزی

تغذیه و خوراک همواره مهمترین نیاز بشر بوده واست و سایر نیازها نسبت به آن از اهمیت کمتری برخوردارند، بنابراین تامین تغذیه و سلامت آن در جوامع از جایگاه ویژه ایی برخوردار است، کشاورزی یکی از مهمترین روش های تامین گسترده ترین بخش تغذیه در جوامع می باشد که با توجه به میزان روز افزون درخواست  به مرور زمان از شکل سنتی خود خارج شده است و به صورت یکی از علوم گسترده در دانشگاه ها تدریس می گردد به عبارت دقیق تر امروزه کشاورزی مدرن جایگزین کشاورزی سنتی شده است و از سویی دیگر به دلیل اهمیت سلامت عمومی جوامع و رابطه مستقیم آن با تغذیه افراد نظارت دقیقی بر محصولات خوراکی وجود دارد و محصولات کشاورزی نیز از این قائده مستثنی نیست و مجموعه هایی که در این زمینه فعال می باشند لازم است تا اقدام به اخذ مجوزهای لازم نمایند و در صورتی که جهت فعالیت در این رشته شرکت ثبت می گردد ، دریافت مجوز ثبت شرکت مواد غذایی و سپس ثبت برند الزامی می باشد .

ثبت برند برای محصولاتی از این دست این فرصت را به مخاطبان می دهند که بین برند های مختلف خود کالای مورد نظر را تهیه نمایند و در صورت رضایت آن را به خاطر بسپارند و به سایرین توصیه نمایند و این از مهمترین مزایای برند سازی می باشد.

 جهت  ثبت برند محصولات کشاورزی این موارد را به خاطر داشته باشید

1-پرهیز از استفاده از علائم ممنوعه (درادامه به موارد ممنوعه در ثبت برند اشاره گردیده است)

2-برند معرف نوع محصول باشد .

3-عدم استفاده از نام عام

4تکراری نباشد و توسط شخص دیگری به ثبت نرشیده باشد

5-دارای تشابه با علامت تجاری دیگری نباشد و ایجاد شبه ننماید

توجه داشنه باشید که در زمان ثبت برند تقاضای ان نقش مهمی را دارد اگر نام یک برند تجاری هم زمان با دو متقاضی باشد تقاضای متقاضی ای قابل پذیرش است که در ارجحیت تقاضا باشد .

موارد ممنوعیت ثبت برند چیست ؟

1-خلاف نظم عمومی و اخلاق و عرف جامعه نباشد

2-عدم تشابه با سایر برند ها.

3-خصوصیات و شرایط جغرافیایی مراکز تجاری و عموم را گمراه نکند.

4- واژه های انتخابی عام و توصیفی نباشد.

5-تشخیص کالاها یا خدمات تولیدشده از کالاها و خدمات تولید شده دیگر امکان پذیر باشد

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند محصولات کشاورزی

1-اظهارنامه، که  از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شودباید تکمیل و ارائه داده شود

2-ده عدد نمونه علامت تجاری ، به شکلی که  استفاده  می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.

توجه داشته باشید که درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه، یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید. نمونه سوم ، در موقع ثبت بر روی صفحه مربوط، در دفتر ثبت و نمونه چهارم، بر روی تصدیق ثبت ، الصاق می شود. ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا، مهر اداره کل مالکیت صنعتی زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد.

3-یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که ، علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.

4-نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.

5-در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت  الزامی است.

6-در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن  ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری)

7-تصویر شناسنامه و کارت ملی و همچنین کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان شرکا

8-تصویر کارت بازرگانی شرکت یا شخص حقیقی

در انتها توجه داشته باشیدکه با توجه به این نکته که ثبت برند یا نام تجاری می تواند به فارسی و یا به لاتین و یا به هر دو شکل انجام شود  ودر صورتی متقاضیان مایل به ثبت برند به هر دو شکل باشند ارائه کارت بازرگانی الزامی است و در صورت تمایل به ثبت برند در سایر کشورها برنذ می بایست به صورت بین المللی ثبت گردد. این امر مطابق با با قوانین بین المللی و در شرکت ثبت جهانی برند، انجام می گردد.

ثبت شرکت در ایران