ثبت برند مواد غذایی

مواد غذایی جزء مهمترین نیازهای اولیه انسان ها برای ادامه بقا هستند و تاثیر مستقیمی بر سلامت جامعه و کیفیت زندگی انسان ها دارند ،انسان ها از دیر باز مواد خوراکی مورد نیاز خود را از دو منبع حیوانی و یا گیاهی تامین می نموده اند و همواره برای افزایش کیفت آن ها نیز در تلاش بوده اند.
دانشمندان امروزه نیز بیش از پیش به اهمیت تغذیه در سلامت و طول عمر انسان ها پی برده اند و تمامی افراد به دنبال آن هستند تا بهترین مواد خوراکی را در دسترس خود و خانواده خود قرار دهند .در این میان با وجود این بازار پر تقاضا افراد بیشماری به تولید و ارائه این محصولات می پردازند و در تلاشند تا سهم بیشتری از بازار را برای ارئه محصولات خود در اختیار بگیرند.
با توجه به این نیاز روز افزون و این بازار پر رقابت مسلما محصولاتی موفق تر خواهد بود که از کیفیت و قیمت بهتری برخوردار باشد و به روش صحیح به بازار ارائه گردیده باشند.

ثبت برند مواد غذایی
مطلبی که در پیش رو دارید با هدف بررسی ثبت برند برای مواد غذایی تهیه گردیده است در مطالعه آن با ما همراه باشید؛
به موجب تبصره ۱ قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات مصوب اول تیرماه ۱۳۱۰ ثبت علامت در ایران اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد ولی ماده ۲ اضافه می کند که )حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد (
از قانون فوق می توان چنین برداشت نمود که ثبت برند برای افراد اختیاری می باشد مگر در مواردی که قانون ثبت آن را اجباری اعلام نموده باشد که ثبت برند مواد غذایی نیز یکی از همین موارد استثناء می باشد ، با توجه به تاثیر مستقیم این محصولات بر سلامت جامعه قانون، فعالان این بخش را ملزم به ثبت کردن برند نموده است. این مجموعه ها علاوه بر دریافت مجوز ثبت شرکت مواد غذایی از سازمان غذا و دارو و اتحادیه صنایع غذایی ایران و تعیین نفراتی به عنوان مدیر فنی شرکت که دارای شرایط قانونی باشند ،لازم که برای شناسایی هرچه بهتر محصولات برند نیز ثبت نمایند.
بطورکلی کلی مواد غدایی به چهار دسته اصلی تقسیم می شود ولی زیر مجموعه این چهار گروه بسیار گسترده می باشد:
1-شیر و لبنیات
2- گوشت و حبوبات و مغزه
3- گروه نان وغلات
4- کل گروه میوه و سبزیجات

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند مواد غذایی

1-تکمیل دوصفحه از اظهارنامه ثبت برند
2-مدارک هویت متقاضی برای اشخاص( حقوقی و حقیقی )
3-فتوکپی شناسنامه و تصویر کارت ملی (اشخاص حقیقی )
4-اخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت ، تصویر شناسنامه وکارت ملی صاحبان امضاء (اشخاص حقوقی)
5-در صورت داشتن نماینده قانونی ( مدارک نماینده حقوقی )
6-نمونه گرافیکی مانند ( کپی یا تصویر علامت در خواستی حداکثر 10 در 10 سانتی متر
7-ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به صورتی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشمیل دهند
8-ارائه مدارک مدارک بر فعالیت در رشته مربوطه

ثبت برند
9-استفاده از حق تقدم: در صورتی که متقاضیان بخواهند ثبت برند خود را در خارج کشور انجام دهند باید از حق تقدم استفاده کنند (حداکثر 6ماه ) مدارک حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از تاریخ تسلیم کنند
10-نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی و پرداخت ان
11-رسید پرداخت هزینه های قانونی
مراحل ثبت قانونی برند محصولات غذایی
جهت ثبت کردن برند در ابتدا لازم است ،برند انتخاب شده استعلام گردد تا قبلا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد، پس از تایید استعلام به سامانه اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و اطلاعات و مدارک لازم را ارسال نمایید و کد پیگیری دریافت نمایید. پس از وارد نمودن اطلاعات در این سامانه ممکن است با سه پیام مواجه شوید ؛ اخطار نقص، رد پرونده، آگهی نوبت اول ،که در صورتی که آگهی نوبت اول را مشاهده نمودید بدین معناست که اطلاعات اولیه به درستی وارد شده و مشکلی در آن وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه فیزیکی مدارک به اداره مالکیت معنوی و پرداخت هزینه های قانونی اقدام نمایید. پس از انجام این مرحله در صورتی که در زمان مقرر شخصی نسبت به برند ثبت شده توسط شما اعتراض نداشته باشد می توانید برای آگهی نهایی و دریافت سند قطعی برند اقدام نمایید .
بنا بر ماده ۱۴ قانون ثبت علائم تجاری مدت اعتبار علامت ثبت شده به مدت ده سال تعیین شده و بنا بر درخواست متقاضی قابل تمدید می باشد.

ثبت شرکت در ایران