ثبت برند پوشاک و لباس

پوشاک یا لباس در روزگارهای بسیار دور توسط انسان ها تنها برای محافظت بدن آن ها از سرما، گرما و سایر خطرات استفاده می گردیده، لکن با گذشت زمان لباسها، استفاده و مفهمومی بیش از این برای انسان ها داشتند، بطوریکه افراد جامعه با توجه به لباس سایرین می توانستند تا حدودی به مذهب ، اعتقادات ،طبقه اجتماعی ، ملیت و….. آنان پی ببرند ، امروزه نیز انتخاب لباس برای افراد از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و افراد جامعه دریافته اند که با انتخاب هر لباس پیامهایی را به سایر افراد جامعه ارسال خواهند نمود ،بنا براین انتخاب پوشش مناسب در جامعه امروز دارای اهمیت بسیاری است.
البته امروزه لباس ها دارای انواع و دسته بندی های بسیار گسترده ایی هستند ؛از زنانه مردانه و پچگانه گرفته تا لباس هایی که برای اغشار و مشاغل متفاوت در جامعه طراحی می گردد .همچنین انسان ها برای آب و هوا و فوصل مختلف نیز به لباس های متفاوتی نیاز دارند ،پدیده مد نیز باعث شده است تا افراد با نگاه به مد های روز لباس ها ی متنوعی تهیه نمایند ،با توجه به این موضوع ،در می یابیم که در صنعت لباس با بازار بسیار بزرگ و متنوعی روبرو هستیم که دارای مخاطبین بیشماری است .
و بنا بر همین گستردگی افراد بسیاری در این بازار بزرگ مشغول کسب و کار و ارائه محصولات و خدمات خود هستند.

ثبت برند
در چنین وضعیتی داشتن یک نام و نشان متفاوت می تواند به شناسایی محصولات و کالا های ارائه شده در بازار کمک شایانی نماید ، همچنین لازم است پس از انتخاب این نام یا نشان و استفاده از آن ، دارنده این علامت یا نشانه اطمینان داشته باشد که این علامت توسط اشخاص دیگر قابل استفاده و جعل نیست . بنا براین ثبت علامت تجاری یا برند برای این نوع فعالیت ضروری به نظر می رسد.

ثبت برند برای فعالان صنعت پوشاک دارای مزایای بسیاری است که عبارتند از:

1-جلوگیری از سوء استفاده و جعل علامت از سوی سایرین و همچنین جلوگیری از سرقت طرح ها و ایده های طراحی پوشاک توسط افراد سودجو
2-ارتقا ارزش نام و اعتبار مجموعه در بازار مصرف و در میان مخاطبین
3-امکان کسب اعتبار بین المللی با ثبت علامت مخصوص برند تجاری پوشاک
4- ایجاد وجه تمایز در با سایر با سایر کالاهای مشابه
5-در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار
6- با ثبت کردن برند یا علامت تجاری مشتریان رضایتمند شما می توانند با به خاطر سپردن نام یا نشان تجاری مجددا از کالا و خدمات شما استفاده نمایند.

مراحل ثبت برند یا علامت تجاری در صنعت پوشاک:

در ابتدا لازم است نشان یا علامتی را طراحی و یا انتخاب نمایید که منحصر به فرد و خلاقانه باشد و در گذشته توسط دیگر افراد یا مجموعه ها استفاده نشده باشد ،همچنین برند باید مطابق با قوانین و مقررات خاص خود انتخاب شود و با قوانین و عرف جامعه مغایرت نداشته باشد.
در مرحله بعد می توانید به سامانه ایی که توسط ادراه مالکیت معنوی جهت ثبت اینترنتی برندها معرفی گردیده است مراجعه نمایید .اظهارنامه ثبت کردن برند را تکمیل و ارسال نمایید و مدارک و علامت مورد نظر را نیز بارگذاری نمایید.

ثبت برند لباس
در ادامه پس از تکمیل ثبت نام در این سامانه درخواست شما توسط کارشناسان بررسی خواهد شد و در صورتی مشکل یا نقصی در درخواست شما وجود نداشته باشد ،موافقت این اداره با ثبت علامت تجاری شما به اطلاعتان خواهد رسید.
گام بعدی تسلیم اصل مدارک متقاضی ثبت و خود برند به اداره مالکیت معنوی می باشد.
و در آخرین مرحله نیز لازم است آگهی با موضوع ثبت کردن برند در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشاری به چاپ برسد. در صورتی که شخصی نسبت به ثبت علامت تجاری یا برند شما اعتراضی نداشته نداشته باشد ،شما برای ده سال مالک قانونیه این علامت خواهید بود و در اتمام این دوره نیز این مالکیت با درخواست شما قابل تمدید خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌ برند پوشاک:

1-تکمیل دو نسخه از اظهارنامه علامت( برند ).
2-مدارک هویت متقاضی.
الف- اشخاص حقیقی:رونوشت شناسنامه و کارت ملی.
ب- اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3-مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
4-ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در ابعاد 10×10 سانتی متر
5-در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند از الزامات می باشد.
6-ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت از قبیل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و………. الزامی می باشد.
7-استفاده از حق تقدم: چنانچه متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا6 ماه) استعمال نمایند بایستی مدارک مربوطه به حق تقدم را مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
8-رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار.
9-ارائه رسیدی که به پرداخت هزینه های قانونی مربوط می شود.

مقالات دیگری که می توانید مطالعه کنید:

ثبت شرکت در ایران