ثبت شرکت برای کدام نوع از شرکت ها بهتر است؟

در صورتی که در فکر راه اندازی و ثبت یک شرکت جدید هستید،شاید این سوال ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده باشد که چه نوع شرکتی برای شما مناسب تر است؟
انتخاب یک قالب مناسب از میان قالب های تجاری قابل ثبت در ایران به عوامل متفاوتی بستگی دارد ،جهت این انتخاب لازم است علاوه بر شناخت قوانین و خصوصیات هر یک از این قالب ها ،عواملی همچون نوع فعالیت و اهداف اصلی شرکت، روابط و تعداد شرکاء و…. را در نظر گرفت.

قالب های تجاری قابل ثبت در ایران عبارتند از :

1.شرکت های سهامی ( به موجب ماده 4 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347/12/24 شرکت سهامی به دو نوع شرکت سهامی عام و خاص تقسیم می شود)
2.شرکت تضامنی
3.شرکت با مسئولیت محدود
4.شرکت مختلط غیر سهامی
5.شرکت مختلط سهامی
6.شرکت نسبی
7.شرکت تعاونی تولید و مصرف
توجه داشته باشید که ثبت شرکت در هریک از این قالب ها برای متقاضیان ثبت شرکت اختیاری می باشد و افراد می توانند با توجه به عواملی که در بالا بدان اشاره گردید ،قالب مورد نظر خود را انتخاب نمایند ،لکن در موارد خاص و بنا بر برخی ضوابط و شرایط و آئین نامه های داخلی برخی سازمان ها، وزارت خانه ها و نهادهای ذی ربط، جهت فعالیت در برخی رشته های مشخص، می بایست الزاما نوع خاصی از شرکت ها به ثبت رسانده شود.
از میان قالبهای تجاری قابل ثبت در ایران ،دو قالب سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود دارای رواج و محبوبیت بیشتری هستند که در ادامه به معرفی این شرکت خواهیم پرداخت.

شرکت با مسئولیت محدود :

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است (م94 ق ت) در اسم شرکت باید عبارت (با مسئولیت محدود) قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد و الا شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده و در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را در شرکت تضامنی خواهد داشت (م 95 ق ت ).

شرکت سهامی خاص :

بر طبق ماده یک لایحه اصلاحی قانون تجارت ، شرکت سهامی شرکتی که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است . لذا مسئولیت دارندگان سهام فقط محدود به سهام آنهاست .
شرکت های سهامی به دو دسته تقسیم می شود : شرکت سهامی خاص و عام
شرکت سهام خاص: شرکتهای سهامی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است . این گونه شرکت ها ، شرکت سهامی خاص نامیده می شوند (ماده 4 ل.ا.ق.ت) حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص 3 نفر و حداقل سرمایه در زمان تاسیس 1000000 ریال می باشد و سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می گردد .
در پایان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سایر قالب های تجاری قابل ثبت در ایران ،می توانید مطالبی که به تفکیک برای معرفی هر یک از این قالب ها در همین وب سایت موجود می باشد را مطالعه نماید، از همراهی شما عزیزان  تشکر می کنیم.

ثبت شرکت در ایران