ثبت شرکت در آذربایجان

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای همسایه  ایران واقع در منطقه قفقاز است و در کناره دریای خزر واقع شده است. پایتخت این کشور باکو می باشد. یکی از دلایل اهمیت این کشور قرار گرقتن آن در منطقه شمال غربی ایران و در گذر گاه اروپایی آسیایی می باشد.  این کشور به دلیل برخورداری از آب وهوای جلگه ای منطقه ایی حاصلخیز می است و دارای شرایط مساعدی برای کشاورزی می باشد. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده‌ است و دارای اکثریت مسلمان می باشد. زبان رسمی این کشور ترکی آذربایجانی است.

حکومت این کشور، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون‌گذاری است.

ثبت شرکت در آذربایجان با توجه به مسافت کوتاه و تشابهات فرهنگی و مذهبی  مورد توجه بسیاری از هموطنانمان قرار گرفته است .چنانچه اشاره شد یکی از مهمترین مزایای ثبت شرکت در این کشور برای تجار ایرانی قرار گیری این کشور در موقعیت جغرافیایی مناسب به عنوان پل ارتباطی با اروپاست.

مراحل ثبت شرکت در جمهوری اذربایجان

1-تهیه پیش نویس اساسنامه شرکت .

2-تایین نوع و حوزه فعالیت شرکت و اهداف ان .

3-تایین میزان سرمایه شرکت و اورده ی هر یک از شرکا .

4-ذکر نام مدیر عامل و هیات مدیره .

5-انتخاب یک نام منحصر به فرد برای شرکت.نامی دارای تشابه با هیچ یک از شرکت ها ثبت شده در اذربایجان و شرکت های شناخته شده در دنیا نباشد .

مدارک و موارد لازم برای ثبت شرکت اذربایجان

1-آدرس قانونی شرکت

2-اطلاعات لازم در خصوص موسس یا موسسی شرکت از جمله: نام و نام خانوادگی، ملیت، تابعیت، گذرنامه متقاضی ثبت شرکت

3-آدرس قانونی شرکت

4-تصمیم گیری و تایین نوع فعالیت شرکت و اهداف آن

5-افتتاح حساب در یکی از بانک های کشور آذربایجان

پس از تهیه و ارائه مدارک فوق به اداره ثبت شرکت ها در جمهوری آذربایجان در صورت کامل بودن و عدم نقص این مدارک این اداره شرکت مرد نظر را ثبت خواهد کرد .با ثبت شرکت در این کشور اجازه اقامت موقت به متقاضی داده خواهد شد.

رایج ترین شرکت های قابل ثبت در جمهوری آذربایجان عبارتند از :

مسئولیت محدود ، شرکت سهامی خاص ، شرکت سهامی عام  و شرکت تضامنی

که در ادامه به ارائه شرح کوتاهی از ماهیت این شرکت ها خواهیم پرداخت:

ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC )

این شرکت رایج ترین و پر کاربردترین شرکت در جمهوری آذربایجان می باشد و معمولا با هدف بازرگانی تاسیس می گردد. تاسیس این شرکت با حداقل یک عضو امکان پذیر است . توجه داشته باشید که شرکت کنندگان همکاری هایی در خصوص سرمایه گذاری های قانونی نیز دارند. فعالیت شرکاء در این شرکت چهارچوب محدودی قرار خواهد گرفت و سود به دست آمده به تنهایی قابل پرداخت نیست.

ثبت شرکت سهامی خاص (JSC )

جهت تاسیس این شرکت دو بنیان گذار که می تواند شامل افراد حقیقی و حقوقی باشد کافی است . این نوع شرکت معمولا جهت فعالیت های بزرگ تجاری تاسیس می گردد. در این نوع شرکت صندوق های خاصی را برای تقسیم سهام در نظر می گیرد، صندوق هایی که صاحبانش سهامداران می باشند.

در ضمن سرمایه این شرکت به صورت سهامی است که قابل انتقال و مبادله در بازار می باشد .توجه داشته باشید که JSC میبایست از هیئت مدیران، شورای نظارت و کمیسیون حسابرسی برای تشکیل جلسه با سهامداران تشکیل شده باشد.

ثبت شرکت  تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت محدود تشکیل می شود.

ثبت شرکت سهامی با مسئولیت محدود (JSC )

این نوع شرکت با یک یا دو شخص حقیقی یا حقوقی قابل ثبت می باشد و سرمایه آن بین سهام داران قابل تقسیم است . تفاوت دو نوع شرکت JSC در ارتباط با امکان یا عدم امکان انتقال سهام می باشد.

شعب آذری، شرکت های تابعه و یا شرکت های نماینده قابلیت راه اندازی شعب داخلی در خود آذربایجان را دارند. این شعب قادر به فعالیت جداگانه از شرکت های مادر ( شرکت هایی که شرکت های سهامی خارجی را در خود جای داده اند ) یا شرکت های مادر توسعه یافته در آذربایجان می باشند.

در انتها توجه داشته باشید هر فرد خارجی در صورت تمایل به تاسیس شرکت در آذربایجان ملزم به ثبت رسمی شرکت در اداره ثبت شرکت های این کشور می باشد تا بتواند به فعالیت اقتصادی و یا تجاری در این کشور ادامه دهد.

 

ثبت شرکت در ایران