ثبت شرکت در ارمنستان

کشور ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان یکی از همسایگان کشورمان می باشد ،که از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با نخجوان هم‌مرز است.
این کشور به مرکزیت ایروان در منطقه جنوبی قفقاز واقع گردیده است و در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱ میلادی از اتحاد جماهیر شوروی اعلام استقلال نمود و ایران جزء اولین کشورهایی بود که این کشور تازه استقلال یافته را به رسمیت شناخت .
دو کشور همسایه، ایران و ارمنستان در طی این سالها دارای روابط گسترده سیاسی، دیپلماسی، فرهنگی و اقتصادی بوده اند . این روابط حسنه باعث گردیده است تا میان مردم دو کشور نیز احساس دوستی و نزدیکی وجود داشته باشد .
از نظر اقتصادی نیز ،بطور کلی می توان گفت که دولت ارمنستان با وضع قوانین ساده برای ثبت شرکت در تلاش است تا با حمایت از حضور سرمایه گذاران خارجی ، علم و فن آوری و نیروی کار خلّاق و فعال را به کشور جذب نماید .

ثبت شرکت در ارمنستان

– ثبت شرکت در ارمنستان چگونه انجام می شود؟

علاوه بر این موارد کشور ارمنستان دارای قوانین مالیاتی بسیار مناسبی است بطوری که مالیات در ارمنستان تنها 1% از میانگین گردش حساب شرکت می باشد و ارائه گزارش مالیاتی نیز در هر دوره (3 ماه یکبار) است، همچنین ثبت شرکت در این کشور بسیار آسان است و با حداقل مدارک امکان پذیر است (ارائه پاسپورت معتبر).
تمامی عوامل فوق باعث شده است تا ارمنستان نظر بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی را برای سرمایه گذاری و راه اندازیه کسب و کار بین المللی به خود جلب نموده باشد. ثبت شرکت در ارمنستان مناسب ترین راه برای راه اندازیه کسب و کار خارجی و عبور از مشکلات ناشی از تحریم ها برای ایرانیان می باشد.
سرمایه گذارن خارجی پس از ثبت کردن شرکت در ارمنستان می توانند با بهره مندی از مزایای اجتماعی ،نسبت به خرید یا اجاره دفتر ،ماشین یا منزل مسکونی و… اقدام نمایند و پس از چند سال فعالیت موفق (حدود سه سال)در این کشور اقامت آنرا نیز دریافت نمایند.
بنا بر قوانین ارمنستان دو قالب شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود در این کشور قابل ثبت هستند .
به دلیل اینکه در ثبت کردن شرکت سهامی خاص حضور یک عضو ارمنی لازم است معمولا سرمایه گذاران خارجی از ثبت این گونه شرکت استقبال نمی نمایند ،لکن شرکت با مسئولیت محدود با مالکیت 100درصد برای سرمایه گذاران خارجی قابل ثبت است و ثبت این گونه شرکت نیاز به شریک ارمنی ندارد.
جهت ثبت کردن شرکت در کشور ارمنستان در مرحله اول لازم است ، اسناد تاسیس، اساسنامه، کپی گذرنامه (تایید شده) مدیر عامل، ترجمه و ثبت گردد. سپس آماده سازی اسناد مربوط به تاسیس شرکت، و ارائه تقاضانامه انجام گیرد.
در مرحله بعد متقاضی می بایست نسبت به افتتاح حساب بانکی و حساب سپرده سرمایه ثبت شده، و دریافت تاییده بانکی اقدام نماید و تقاضای ثبت از سازمان ثبت دولتی دریافت نموده و تکمیل نماید. عوارض باطل نمودن تمبر برای ثبت نیز می بایست پرداخت گردد.
سپس اسناد به ثبت دولتی تحویل داده شود و گواهی ثبت دریافت گردد. بعد از آن اسناد به اداره مالیات محلی تحویل گردد و گواهی ثبت مالیاتی نیز دریافت گردد.
مرحله بعدی نیز اسناد به اداره مالیات محلی و دریافت گواهی ثبت تامین اجتماعی است ،همچنین مدارک می بایست جهت دریافت مجوز ساخت مهر به نیروی انتظامی نیز تحویل گردد.
با دریافت اجازه ساخت مهر، می توان ساخت آنرا به اداره دولتی ساخت مهر سفارش داد.
در آخرین مرحله اسناد به سازمان آمار دولتی تحویل می گردد و گواهی مربوط از این سازمان اخذ می شود و پس از این مرحله (حداقل 21 روز ) شرکت می تواند فعالیت خود را آغاز نماید.
توجه داشته باشید که تمامی مراحل ثبت شرکت در ارمنستان می تواند بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق وکیل انجام گیرد.

ثبت شرکت در ایران