ثبت شرکت در منطقه آزاد ارس

معرفی منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس به عنوان یکی از مهمترین مراکز صنعتی ،تجاری و گمرکی کشوردر منطقه شمال غرب ایران و در حاشیه رود ارس  واقع گردیده است، رود ارس مرکز مرزی کشورمان با جمهوری اذربایجان و ارمنستان و نخجوان  می باشد.

این منطقه در 137 کیلومتری از شهر تبریز، از شهرهای مهم کشور عزیزمان  واقع گردیده است. منطقه آزاد ارس دارای پیشینه ای صد ساله است  و مرکز آن شهر جلفا می باشد . از نظر وسعت جلفا از شهرستانهاي كوچك استان به شمار مي‌رود و با 31/1670 كيلومتر مربع وسعت تنها 4/3 از كل مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

منطقه آزاد ارس شامل ۷ بخش گسسته است که عبارتند از :

منطقه آزاد جلفا

منطقه آزاد نوردوز

منطقه آزاد خمارلو

منطقه آزاد اصلاندوز

منطقه آزاد پارس‌آباد

منطقه آزاد بیله سوار

منطقه آزاد آزادلو (گرمی)

سازمان منطقه ازاد تجارتی و صنعتی ارس بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در 2 شهریور 1382به جهت رشد و پیشرفت تجاری و اقتصادی تاسیس گردید . این منطقه آزاد تجاری پر اهمیت در کشور ایران، پس از کیش دومین منطقه ازاد در حال رشد است . این منطقه دارای امکانت مناسب و بعضا منحصر به فردی می باشدکه به عنوان مثال می توان به امکانات راه اهن ، شبکه های مخابراتی ، برق و ابیاری ، و انبارهای گمرگی اشاره نمود همچنین یکی از مهمترین ویژه گی های این منطقه نزدیکی به مرز ترکیه است که در واقع دوازه ارتباط با اروپا می باشد.

عواملی که از آن یاد شدبه همراه جاذبه و زیبایی طبیعی ای منطقه و زیر ساخت های مناسب، موجب رونق اقتصادی این منطقه گردیده و سرمایه گذاران داخلی و خارجی بسیاری را جذب آن نموده است . در صورت تمایل به آغاز فعالیت در این منطقه آزاد تجاری در مطالعه مطلب فوق با ما همراه باشید :

همانگونه که در مقالات پیشین مربوط به ثبت شرکت در مناطق آزاد اشاره گردید ثبت شرکت در این مناطق دارای مزایای بسیاری می باشد که از مزایای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری ارس می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1-معافیت مالیاتی 20 ساله برای کلیه فعالیت های اقتصادی

2-امکان سرمایه گذاری 100%خارجی بدون مشارکت ایرانی

3-امنیت سرمایه گذاری

4- ثبت شرکت ها توسط خود سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس

5- مزایای گمرکی برای سرمایه گذاری

6- امکان هرگونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه گذاران خارجی

7- عدم نیاز به تحصیل روادید برای ورود و خروج اتباع خارجی

8- امکان استفاده از متخصصین خارجی

9-منابع انرژی کافی از جمله نفت و گاز

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد ارس

1-تکمیل دو نسخه اساسنامه که  به تصویب و امضای کلیه ی شرکاء و موسسین رسیده باشد

2-تکمیل دو نسخه شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت سهامی خاص که به تصویب و امضای کلیه ی شرکا و موسسین رسیده باشد

3-ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسس که ذیل آن توسط سهامداران و بازرسان امضاء شده باشد

4- مصوبه هیات مدیره مبنی بر مشارکت و سرمایه گذاری در شرکت در شرف تاسیس که در آن میزان و درصد سرمایه گذاری(سهام-سهم الشرکه)مشخص شده باشد

5- گواهی ثبت شرکت یا موسسه خارجی که از سوی مرجع ثبتی کشور متبوع صادر شده باشد.

6-رونوشت اساسنامه مصدق شرکت یا موسسه خارجی

7-مراتب صورتجلسه هیات مدیره و گواهی ثبت باید به تصدیق مقامات صلاحیتدار که امضاء و مهر در آن جا واقع شده است رسیده و به تایید سفارت و در نهایت به تصدیق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برسد

8-کلیه مدارک مذکور باید توسط مترجم رسمی به زبان فارسی ترجمه گردد

9-ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35% سرمایه اولیه شرکت

مراحل ثبت شرکت در منطقه آزاد تجاری ارس (قبل از مطالعه این بخش در ابتدا به یاد داشته باشید که فعالیت و تاسیس شرکت در این منطقه نیازمند اخذ مجوز می باشد و پس از دریافت آن می توانید مراحل قانونی ثبت شرکت را طی نمایید.)

1-اخذ مجوز فعالیت(مجوز صادر شده می بایست با موضوع فعالیت شرکت منطبق باشد و دارای مهلت کافی تا انقضا ءباشد)

2- تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز ثبتی به اداره ثبت شرکت ها

4- تایید نام تجاری(انتخاب نام تجاری طبق قوانین رایج انتخاب نام شرکت ها می باشد )

5-پرداخت حقوق ثبتی و اختصاص شماره دبیرخانه به فرم تعیین نام تجاری . (در این مرحله پس از دریافت حقوق ثبتی از سرمایه گذار و ابلاغ به امور مالی سازمان ،مدارک ارائه شده بررسی می گردد و در صورت وجود ،هرگونه نقص به درخواست کننده اعلام می گردد ، همچنین در این مرحله مواردی مانند: تایین میزان سرمایه نقدی و غیر نقدی، تطبیق اسامی مدیران ،کنترل نحوه تقسیم سود ،اساسنامه، احراز هویت متقاضیان، اخذ و صحت امضاء متقاضی در ذیل دفتر ثبت، تصدیق متقاضیان( تحت عنوان ثبت با سند برابر است) و… بررسی می گردد.

5-بررسی مدارک ثبتی ارائه شده.

6-تهیه پیش نویس آگهی تاسیس (در پیش نویس آگهی تاسیس خلاصه اساسنامه و شرکتنامه و اظهارنامه ی شرکت نظیر موضوع شرکت،سرمایه شرکت،شماره ثبتی شرکت قید می گردد)

 

ثبت شرکت در ایران