ثبت شرکت در کشورهای همسایه

گسترش فعالیت در سطح بین المللی یکی از اصلی ترین اهداف فعالان اقتصادی و تجار می باشد، یکی از معمول ترین راه های فعالیت بین المللی ثبت شرکت در کشور های دیگر می باشد و تجار با توجه به نوع فعالیت اقتصادی و با مطالعه در قوانین کشورها، کشور مناسب را جهت ثبت کردن شرکت انتخاب می نمایند، در این میان ثبت کردن شرکت در کشورهایی که با ایران دارای مرز مشترک می باشند به دلایل مزایای بسیار آن دارای متقاضیان بیشتری است ،کشورهایی مانند ؛ترکیه ،دبی ،ارمنستان، عراق ،عمان و قطر و ……که از میان آنها ایرانیان بسیاری مایل به ثبت شرکت در ترکیه، امارات متحده عربی می باشند که در ادامه این مطلب به بررسی شرایط ثبت در آنها خواهیم پرداخت:

ثبت شرکت در ترکیه

این روزها زمانی که صحبت از ثبت شرکت خارجی و فعالیت و زندگی در سایر کشورها باشد ،یکی از پرمخاطب ترین کشورها، کشور ترکیه است .کشور ترکیه دارای با دارا بودن شرایط جغرافیایی خاص(واقع شدن در دو قاره اروپا و آسیا) و رشد اقتصادی و تجاری مناسب و همچنین نزدیکی فرهنگی با کشور ایران ،نظر بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی را برای زندگی و ایجاد کسب و کار به خود جلب نموده است ، بطوریکه امروزه ایرانیان بسیاری در کشور ترکیه با ثبت کردن شرکت ،کسب و کار راه اندازی نموده اند و در این کشور فعالیت می نمایند.

 

sabt sherkat dar turkey
انواع شرکت قابل ثبت در ترکیه عبارتند از:
1) شرکت با مسئولیت محدود
2) شرکت سهامی
3) شرکت تضامنی
4) شرکت مختلط
5) مؤسسات مالی- صرافی ها
مراحل ثبت شرکت در ترکیه :
1_ ارائه اساسنامه تأسیس شرکت
2_ تأیید اساسنامه توسط دفتر اسناد رسمی
3_ تعیین آدرس یا محل تأسیس شرکت
4_ تنظیم فرم های مخصوص اعضای شرکت
5_ تنظیم فرم اداره دارایی
6_ مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی اعضاء
7_ بازدید از آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
8_ افتتاح حساب بانکی شخصی و شرکتی
9_ چاپ رسمی روزنامه شرکت.
اقدامات و مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه:
ـ حداقل سرمایه 10,000 لیره ترکیه
ـ دو قطعه عکس رنگی و زمینه روشن
ـ تعیین درصد سهام هر یک از شرکاء درشرکت
– ترجمه رسمی پاسپورت سهامداران
ـ اصل پاسپورت هر یک از شرکاء با اعتبار بیش از شش ماه
ـ اسامی انتخاب شده برای شرکت
ـ زمینه فعالیت شرکت
ـ تعیین مدیرشرکت از میان شرکاء
ـ تعیین آدرس دفتر شرکت درترکیه
ـ تنظیم وکالتنامه از دفتر مشاوره برای ثبت شرکت

ثبت شرکت در امارات متحده عربی (دبی )

کشور دبی به عنوان نزدیکترین همسایه ایران یکی از کشورهایی است که دارای رشد بی سابقه اقتصادی و روابط اقتصادی بین المللی بوده است ،بطوریکه طی رقابت جهانی 2007 میلادی کشور دبی از نظر قدرت رقابت اقتصادی در رتبه 31 جهان قرار گرفت.
امروزه سرمایه گذاران بسیاری از سراسر دنیا در دبی به سرمایه گذاری پرداخته اند که ایرانیان نیز بخشی از آن بوده اند ،و بنا بر آمارهای موجود در حدود 50 هزار شرکت و موسسه ایرانی در دبی فعالیت دارند .
در صورتی که مایل به کسب اطلاعات از چگونکی ثبت شرکت در این کشور می باشید باید بدانید، اگر مایل به فعالیت اقتصادی در حوزه بین الملل می باشید باید این نکته را در نظر بگیرید که راه اندازی کسب و کار در امارات متحده عربی و ثبت کردن شرکت در دبی دارای دو حوزه قانونی می باشد :
1-اداره توسعه اقتصادی(local) (در صورت ثبت کردن شرکت در اداره توسعه اقتصاد 51% سهام شرکت می بایست متعلق به یک اماراتی باشد)
2- منطقه آزاد تجاری(راس الخیمه، جبل علی، فرودگاه دوبی، شهر اینترنت دوبی، شهر مدیا دوبی، عجمان، شارجه) (Free Trade Zone)( امکان ثبت کردن شرکت با دریافت مالکیت ۱۰۰% و بدون نیاز به کفیل عرب و همچنین معاف از پرداخت هر گونه مالیات.)

 

sabt sherkat dar dobey

 

ثبت شرکت در دبی و امارات به شیوه های متفاوتی مانند شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی خاص، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت تضامنی، شرکت بین المللی و مشارکت محدود با سهام و ….امکان پذیر است.
همچنین جهت ثبت کردن شرکت در امارات متحده عربی و دبی باید ابتدا مجوز تجارت دریافت نمایید. مجوز های تجارت بسته به نوع فعالیتی که قصد دارید برای آن شرکت ثبت کنید متفاوت هستند. این بدین معناست که در ابتدا می بایست موضوع فعالیت شرکت خود را تایین نمایید و سپس جهت دریافت مجوزهای لازم اقدام نمایید .

مجوزهای تجارت در دبی عبارتند از

مجوز تجاری: جهت ثبت کردن شرکت در دبی برای انجام موضوعات بازرگانی مانند خرید و فروش
مجوز صنعتی: جهت ثبت شرکت های تولیدی و صنعتی و بسته بندی باید مجوز صنعتی دریافت شود
مجوز حرفه ای: تمامی موضوعات خدماتی، صنعتگران و هنرمندان و متخصصان و مشاوره ای باید از این مجوز استفاده نمایند.
مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد امارات متحده عربی در Free Trade Zone
– اعلام نام انتخاب شده برای شرکت
– ارائه نام کامل – محل تولد – تاریخ تولد، آدرس و ملیت تمامی سهامداران
– نام کامل – آدرس و ملیت کارمندان
– اسکن واضح و کامل از پاسپورت در غیر این صورت و عدم دسترسی به پاسپورت می توانید ترجمه رسمی اسناد شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی و یا گواهینامه ارائه دهید.
-ارائه یک ترجمه رسمی از برگه ایی که بتواند آدرس در حال حاضر شما را در ایران تایید نماید (مانند قبض موبایل)
همچنین توجه داشته باشید که قانون برای ثبت کردن شرکت در امارات (در مناطق آزاد) محدودیتی برای میزان سرمایه گذاری تعریف نکرده است (سرمایه از یک دلار تا بینهایت)
با تشکر از همراهی شما دوستان گرامی

ثبت شرکت در ایران