ثبت شرکت در کشور سوئیس

تجارت در سطح بین الملل همواره یکی از مهمترین دغدغه های تجار در سراسر جهان بوده است ،فعالان اقتصادی به دنبال سرمایه گذاری امن در سایر کشورها اقدام به ثبت شرکت در آن کشورها می نمایند و از این طریق تجارت خود را در سطح جهانی گسترش می دهند، در این بین دستیابی به بازارهای اروپا یکی از مهمترین مقاصد تجار بوده است ، یکی از مناسب ترین کشورها جهت دستیابی به این هدف کشور سوئیس می باشد که دارای سابقه طولانی در بی طرفی در مناسبات جهانی است و به همین دلیل بیشترین شهرت جهانی در امنیت بانک ها را دارا می باشد.

این کشور با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است و بدلیل اینکه در مرکز اروپا قرار دارد به( بام اروپا )معروف است جمعیت این کشور ۷٫۵ میلیون نفر  و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد.

کشور سوئیس از 26 ایالت تشکیل شده است که به نام (کانتون ) خوانده می شو د و پایتخت آن شهر برن می باشد و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. ثبات اقتصادی این کشور را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل نموده است.

سوئیس کشوری چندزبانی است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته شده اند.

ثبت شرکت در سوئیس 

در صورتی که مایل به ثبت شرکت در این کشور می باشید باید بدانید که ثبت شرکت در این کشور دارای تفاوت هایی با سایر کشورها می باشد و لازمه ثبت شرکت در سوئیس دریافت تاییدیه از سیستم بانکی این کشور می باشد.

بدین معنا که اگر سرمایه ای را برای شرکت معرفی نمایید ارائه کامل مدارک نسبت به اثبات محل تامین سرمایه ضروری است و در صورت کسب مجوز لازم از بانک مجاز به ورود به مراحل دیگر می باشید.

 مزایای ثبت شرکت در سوئیس

1-مالکیت ۱۰۰% (بدون نیاز به شریک محلی)

2-دسترسی به تمام نواحی اروپای شینگن برای مسافرت، تجارت و اقامت طولانی مدت

3-امکان درخواست اقامت دائم پس از ۳ سال

4-امکان درخواست پاسپورت ۵ سال بعد از اخذ اقامت دائم

5-امکان اخذ آسان ویزا برای تمامی نقاط دنیا

6-افتتاح حساب شرکتی و شخصی

در کشور سوئیس نیز مانند سایر کشورها امکان ثبت شرکت در قالب ها متفاوتی وجود دارد و از مهم ترین آنها می توان به سه مورد زیر اشاره نمود:

  1-ثبت شرکت  انفرادی

فعالیت در این قالب دارای قوانینی معادل قوانین رایج بر فعالیت اشخاص حقیقی در قانون تجارت ایران می باشد در این قالب می توانید با استفاده از نام و نام خانوادگی خود یک موسسه تجاری را در این کشور ثبت نمایید ، جهت ثبت این شرکت نیاز به تامین سرمایه اولیه نخواهید داشت لکن در صورت ورشکستگی و بروز بدهی شخصا مسئول پرداخت آن از دارایی های شخص خود خواهید بود ،توجه داشته باشید که لازم است یکنفر شخص مقیم سوئیس را نیز به عنوان یکی از مدیران شرکت با حق امضاء منصوب بنمایید.

2- شرکت با مسئولیت محدود

این قالب مناسب ترین شکل ثبت شرکت جهت فعالیت های کوچک می باشد ، حداقل سرمایه مورد نیاز ۰۰۰ ۲۰ فرانک سوئیس میباشد و کلیه حق الشرکه شرکت میتواند تماما به نام یکنفر باشد. که لازم است تمامی ای مبلغ در یکی از بانک های سوئیس سپرده گردد همچنین معرفی یکنفر شخص مقیم سوئیس را نیز به عنوان یکی از مدیران  شرکت با حق امضاء لازم است و در آگهی روزنامه رسمی اسامی تمام شرکاء و مدیران به چاپ خواهد رسید . و با توجه به قوانی رایج بر شرکت های مسئولیت محدود در صورت بروز دیون احتمالی بدهی شرکت تنها  محدود به سرمایه اولیه شرکت خواهد بود .

3-شرکت سهامی خاص 

این قالب مناسب راه اندازی کسب و کارهای وسیع تر در کشور سوئیس می باشد . حداقل سرمایه مورد نیاز جهت ثبت این نوع شرکت ۰۰۰ ۱۰۰  فرانک سوئیس میباشد که باید دست کم نیمی از آن نزد یک بانک سوئیسی سپرده گردد و کلیه سهام  آن میتواند تماما به نام یکنفر اعلام گردد. در این نوع شرکت  در آگهی روزنامه رسمی اسامی تمام شرکاء و مدیران تنها بنا به درخواست خود آنان به انتشار خواهد می رسد و به عبارتی نام سهام داران می تواند مخفی بماند ،در صورت ورشکستگی بدهی شرکت تنها  محدود به سرمایه شرکت خواهد بود و مانند سایر قالب های معرفی شده معرفی یک شهروند سوئیسی به عنوان یکی از مدیران دارای حق امضاء ضروری است.

قوانین رایج بر تأسیس شعبه در سوئیس :

در این روش فردی که در کشور خود شرکتی به ثبت رسانده باشد، می تواند با ارائه مدارک لازم اقدام به تأسیس شعبه درکشور سوئیس نماید. البته با توجه به قوانین ثبت شعبه نیازی به سرمایه اولیه نیست لکن معرفی  یک نفر مقیم کشور سوئیس به عنوان مدیری با حق امضاء ضروری است.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در سوئیس

1-نام شرکت و. پر نمودن فرم ثبت شرکت

2- نام مدیر، ملیت، تاریخ تولد و آدرس کامل وی

3-نام و نام خانوادگی به همراه آدرس کامل سهامداران

4- مدرک اثبات هویت شامل اسکن گذرنامه، ترجمه رسمی از کارت ملی و گواهینامه

5-مدرک اثبات آدرس شامل ترجمه رسمی از قبض گاز یا برق و یا کارت اعتباری شما و یا صورت حساب ۳ ماهه بانکی

با سپاس از همراهی شما عزیزان

 

ثبت شرکت در ایران