ثبت شرکت در کشور عمان

عمان به عنوان یکی از همسایگان کشورمان که با ایران دارای مرز دریایی مشترک می باشد در میان کشورهای عربی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و از نظر مساحت دومین کشور در شبه جزیزه عربستان است ، عمان از نظر جغرافیایی از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان محدود می شود  . این کشور از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است.

پایتخت آن شهر مسقط است و مشتمل برچهار استان مسقط، مسندم، ظفار و بریمی می باشد. همچنین پنج منطقه باطنه، ظاهره، داخلیه، شرقیه و وسطی در تقسیمات کشوری عمان به چشم می خورد . زبان رسمی این کشور عربی می باشد و واحد پول آن ریال است.

این کشور با رشد تورم سه درصد یکی از کشورهای امن جهت سرمایه گذاری می باشد، بطوریکه در رتبه بندی کشورها جهت سرمایه گذاری جایگاه 48 را به خود اختصاص داده است این در حالی است که به طور مثال کشور ترکیه در جایگاه 69 قرار دارد .

کشور عمان هدف مناسبی جهت ثبت شرکت و راه اندازیه کسب و کار برای تجار ایرانی می باشد چراکه از سویی خود بازار خوبی برای محصولات ایرانی است و همچنین دروازه ایی به سوی بازار های بین المللی است که بعضا در داخل کشور نمی توان با آنها به فعالیت تجاری پرداخت.

از مهمترین مزایای ثبت شرکت در کشور عمان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1-دریافت مالکیت صد در صد برای اتباع کشورهای عضو شورا همکاری خلیج

2-عمان شامل سه منطقه آزاد تجاری چندین ناحیه صنعتی می باشد كه به شرکت های خارجی حق مالکیت بخشیده و تا ۵۰ سال آن ها را از مالیات معاف می نماید

3- مالیات تکلیفی ، سود سهام و اموال و مالیات برارزش افزوده معاف می باشد.

4-عمان کشوری رو به رشد است و آینده ایی مانند دبی را برای خود متصور است بنا برایناز سرمایه گذاران خارجی استقبال می نماید.

5- شرکت های خارجی که مجری قراردادهای دولتی در این کشور باشند می تواند ۱۰۰٪ مالکیت داشته باشند و دریافت این قراردادهای دولتی می تواند بسیار پر سود باشد.

مدارک و شرایط لازم جهت ثبت شرکت در عمان

1-دارا بودن شریك عمانی با حداقل میزان سرمایه گذاری ۳۰ درصد

2-دارا بودن گواهی عدم سوءپیشینه از ایران ترجمه شده به عربی در دارالترجمه های رسمی ایران که این گواهی میبایست توسط وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت عمان در تهران مورد تایید قرار گرفته باشد.

3-ارائه پرینت حساب بانكی شخصی حداقل ۶ ماهه با تایید بانك و تبدیل مبالغ به دلار با ترجمه عربی و تایید وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت عمان در تهران

4-دارا بودن شركتی كه از فعالیت آن حداقل ۳ سال در ایران گذشته باشد با تمام اوراق شركت وآخرین تغییرات آن به زبان عربی و تایید وزارت امور خارجه وسفارت عمان در تهران

5- پرینت ۶ ماهه گردش حساب شركت و اوراق تسویه حساب مالیاتی به زبان عربی كه مبالغ آن به دلار تبدیل شده باشد و ترجمه به زبان عربی با تایید وزارت امور خارجه و سفارت عمان در تهران

6-گواهی عدم سوءپیشینه شریك عمانی

7-اسكن گذرنامه به منظور دریافت تاییدیه از وزارت امن عمان

8-سپرده گذاری به میزان ۱۵۰هزار رالن عمانی به عنوان راس المال ثبت شركت جدید كه طبق قوانین عمان باید منبع انتقال آن از خارج از عمان باشد .

ثبت شرکت در عمان به دو طریق امکان پذیر است که عبارتند از:

-سرمایه گذار ایرانی حقیقی

-سرمایه گذار ایرانی حقوقی (مناسب برای افرادی که در ایران دارای شرکت ثبت شده می باشند)

جهت ثبت شرکت در عمان معرفی یک شریک عمانی ضروری می باشد که بنا بر آخرین قوانین عمان، برای ثبت شرکت در عمان طرف ایرانی ۷۰% و طرف عمانی ۳۰% از سهام شرکت را دارا می‌باشند که البته در پاره ایی از موارد شریک عمانی طی قرار دادی تنها به دریافت مبلغی ماهانه بسنده خواهد کرد و در اداره امور دخالتی نخواهد داشت.

در ثبت شرکت با روش نخست (حقیقی)، مالک یا مالکان ایرانی با طی مراحل ثبت شرکت در عمان که بین ۳ تا ۴ ماه پیش بینی شده است می‌‏‎توانند شرکت خود را به ثبت برسانند و اقامت 6 ماهه دریافت نمایند. اجاره دفتر و استخدام کارمند در شش ماه نخست اجباری است و از عملکرد شرکت توسط ادارات مربوطه بازدید خواهد شد و در صورت تایید نمایندگان این ادارات بعد از ۶ ماه، اقامت 1 ساله به مالکان داده می‌شود که قابل تمدید می باشد.

در ثبت شرکت با روش دیگر (حقوقی)، ارائه مدارک شرکت ثبت شده در ایران توسط متقاضی جهت ثبت شرکت در عمان لازم است ، این نوع شرکت در عمان در مدت زمان کوتاهی در حدود یک ماه قابل ثبت است و با ثبت این شرکت متقاضی اقامت یکساله عمان را دریافت خواهد نمود . در این روش تنها برای دو ماه ملزم به اجار فضایی به عنوان دفتر کار خواهید بود و در ادامه می توانید یک آدرس پستی را به عنوان دفتر معرفی نمایید .همچنین توجه داشته باشید که نام شرکت ثبت شده در عمان می تواند از نام شرکت ثبت شده در ایران متفاوت انتخاب گردد.

 

 

 

ثبت شرکت در ایران