ثبت شرکت در کشور گرجستان

کشور گرجستان ،یکی از کشورهای در حال توسعه ، واقع شده در منطقه اوراسیا (آسیای غربی و اروپای شرقی ( می باشد.
این کشور از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب شرقی با جمهوری آذربایجان دارای مرزهای مشترک است .این کشور به مرکزیت شهر تفلیس یکی از اعضای ناظر اتحادیه اروپا و ناتو می باشد و سران این کشور در پی دریافت عضویت دائم اتحادیه اروپا و ناتو هستند.
این کشور در سالهای اخیر دست به اقدامات اصلاحی بسیاری در سیستم اقتصادی خود زده است که منجر به موفقیت های اقتصادی بسیاری بوده است، بطوری که در سال 2010 رتبه یازدهم از نظر سهولت در سرمایه گذاری را در میان سایر کشورها به خود اختصاص داده است.

– نحوه ثبت شرکت در ترکیه و مزایای آن؟

– ثبت شرکت در ارمنستان

این کشور مقصد بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی می باشد که در آن محدودیتی برای سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد ،گرجستان از بابت رشد اقتصادی در رتبه کشورهایی مانند استرالیا، نروژ و ژاپن قرار گرفته است .
این کشور در سالهای اخیر نظر سرمایه گذاران ایرانی را نیز به خود جلب نموده است تا با ثبت شرکت و راه اندازیه کسب و کار در این کشور بتوانند علاوه بر عبور از موانعی که تحریم ها برای فعالان اقتصادی ایرانی ایجاد نموده است، کسب و کار خود را در سطح جهانی گسترش دهند.
ثبت شرکت در کشور گرجستان دارای مزایای بسیاری می باشد، که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می نماییم :
1-حق مالکیت بر اموال منقول و غیر منقول برای اتباع کشورهای خارجی.
2-مالکیت بدون قید و شرط شرکت .
3- امکان افتتاح حساب های سود ده برای شرکت های خارجی.
4- سرمایه گذاران در این کشور بنا بر قوانین از پرداخت عوارض واردات و مالیاتهای گمرگی معاف هستند.
5-امکان دسترسی همزمان به بازار های آسیا و اروپا با ثبت شرکت در این کشور اوراسیایی.
لازم است بدانید که متقاضیان برای شروع هر فعالیتی حتی کوچکترین کسب و کار و یا کسب و کارهای خانگی در کشور گرجستان ملزم به ثبت کردن شرکت می باشند ،بنا بر قوانین گرجستان ،انواع شرکت هایی که در این کشور قابل ثبت هستند عبارتند از:
_ شرکتهای با مسئولیت محدود
_ شرکت تضامنی محدود
_ شرکت سرمایه گذاری فردی
_ شرکت سهامی خاص
که شرکت با مسئولیت محدود متداول ترین و پر مخاطب ترین نوع قالب شرکت در کشور گرجستان می باشد که افراد جهت فعالیت در مشاغل گوناگونی اقدام به ثبت این نوع شرکت می نمایند.
بطور کلی می توان گفت که اکثر شرکت های ثبت شده در کشور گرجستان معمولا از نوع چند منظوره General Trading )) هستند ،بدین معنا که با ثبت یک شرکت و دریافت مجوز کسب و کار ،قادر به انجام کلیه امور کسب و کار در کشور گرجستان هستید .
البته فعالیت هایی که با بهداشت و درمان و سلامت جامعه در ارتباط می باشد مانند(احداث مطب پزشکی ، دندانپزشکی ، داروخانه ، تولید و توزیع و پخش دارو ، رادیولوژی ، آزمایشگاه پزشکی و….) مشمول این قانون نمی باشند و فعالیت در آنها با اخذ مجوز از وزارت بهداشت این کشور امکان پذیر می باشد.
جهت ثبت شرکت در کشور گرجستان در ابتدا لازم است پاسپورت شخص متقاضی به زبان گرجی ترجمه گردد ودر محضر رسمی در کشور گرجستان به تایید برسد. سپس متقاضی می بایست نسبت به یافتن محل معتبر برای فعالیت و معرفی آدرس آن اقدام نماید.(اجاره یا خرید یک محل معتبر تجاری یا اداری برای شروع فعالیت لازم است.) در صورتی که محل فعالیت اجاره ایست می بایست از صاحب ملک درخواست نمایید تا یکسری مدارک را جهت معرفی آدرس به شما ارائه نماید.
همچنین می بایست در هنگام ثبت کردن شرکت تعهدات طرفین قرار داد و محدوده ی فعالیتها نیز مشخص گردد و متقاضیان نسبت به افتتاح حساب شرکت در حال تاسیس و مدیر عامل اقدام نمایند .
سپس متقاضیان می بایست نسبت به انتخاب و معرفی نام مناسب برای مجموعه خود اقدام نمایند و اساسنامه شرکت را نیز تنظیم نموده و ارائه دهند.تنظیم تمامی این اسناد می بایست به زبان گرجی باشد که در صورت عدم آشنایی متقاضی با این زبان می توان از مترجمین رسمی کمک گرفت.
سپس لازم است مهر شرکت تهیه گردد که البته برای تهیه آن داشتن لوگو یا علامت متناسب با نوع فعالیت متقاضی لازم است.
با طی این مراحل و ارائه مدارک فوق می توانید نسبت به ثبت شرکت در کشور گرجستان اقدام نمایید و در صورتی که مایل به دریافت اقامت دائم این کشور نیز می باشید می بایست پس از ثبت شرکت، اقداماتی از قبیل؛ استخدام پرسنل برای شرکت ثبت شده، فعال نمودن شرکت، پرداخت بیمه کارکنان و پرداخت مالیات برای پرسنل مذکور، پرداخت بیمه و مالیاتهای مرتبط با فعالیتهای شرکت را نیز انجام دهید.

ثبت شرکت در ایران