ثبت شرکت می تواند چه مضراتی داشته باشد؟

هنگامی که ثبت شرکت و فعالیت در چهارچوب قانونی یک مجموعه بررسی می گردد ،می توان به فواید بسیاری از آن اشاره نمود ،حال باید دید که آیا این کار تماما فایده و سود است و یا می تواند در برخی از موارد مضراتی نیز داشته باشد که البته در همین ابتدای مطلب لازم است اشاره نماییم مواردی که از آن به عنوان موارد منفی در ثبت کردن شرکت یاد می شود ،موارد قانونی هستند که در کنار یکدیگر موجب برقراری یک نظام قانونی موفق خواهند بود ،به طور مثال یکی از مواردی که افراد برای فرار از آن مجموعه کاری خود را به ثبت نمی رسانند ، پرداخت مالیات می باشد که در نگاه اول ممکن است ناخوشایند به نظر برسد ،لکن پرداخت مالیات در جوامع پیشرفته یکی از مهمترین عوامل رشد اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی بوده است،بنا براین افراد یک جامعه باید بدانند در مقابل پولی که به عنوان مالیات به دولت پرداخت می نمایند ،از حقوق شهروندی بسیاری بهره مند می گردند، در ادامه این مطلب سایر موارد این چنینی که به عنوان نکات منفی از آن یاد می شود را بررسی خواهیم نمود:

معایب یا مشکلات احتمالی ثبت شرکت

1-پرداخت مالیات
چنانچه در پاراگراف قبلی اشاره گردید تمام شرکت های ثبت شده در پایان هر سال مالی ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود به ادراه دارایی و پرداخت مالیات تعیین شده هستند و دولت در مقابل همین مالیات ها از شرکت های ثبت شده حمایت قانونی می نماید.
2- عدم آشنایی اولیه با قانون تجارت
یکی از نخستین مشکلات و نگرانی های افراد از ثبت شرکت عدم آشنایی با قوانین تجارت و موارد تخصصی ثبت و اداره شرکت ها می باشد. لکن باید بدانید که این مشکل با گذشت کمی زمان و مطالعه قانون تجارت و استفاده از مشاوره افراد آگاه قابل حل می باشد .
3-هزینه‌های اولیه راه‌اندازی یک شرکت
از دیگر نگرانی های افراد برای ثبت کردن شرکت ،هزینه های اولیه این کار می باشد، البته همواره راه اندازیه یک کسب و کار جدید و تلاش جهت دستیابی به اهداف دارای هزینه های مادی و معنوی می باشد که در صورتی که به صورت صحیح سرمایه گذاری شود ،با سود مناسبی قابل برگشت خواهد بود. البته به طور کلی نسبت به هزینه هایی مانند؛ تهیه محل فعالیت شرکت ،اسباب و وسایل مورد نیاز ،استخدام نیروی انسانی مورد نیاز و……هزینه های قانونی ثبت شرکت در ایران چندان قابل توجه نیست (در صورتی که مایل هستید با هزینه های قاونی این امر آشنا شوید می توانید مقالخه مربوط به این موضوع را در همین وب سایت مطالعه نمایید)
4-پرداخت حقوق و بیمه کارمندان
بنا بر قوانین کار در حمایت از کارمندان و کارگران ، شرکت های ثبت شده موظف به بیمه کردن کارکنان خود می‌باشند. بنابراین کارفرما علاوه بر پرداخت حقوق ماهیانه باید درصدی از حق بیمه کارمند خود را نیز پرداخت کند. هر چند کارفرمای حقیقی هم مانند کارفرمای حقوقی (شرکت های ثبت شده) موظف به پرداخت حقوق و بیمه کارکنان است و در این مورد تفاوت چندانی وجود ندارد. والبته ارائه لیست بیمه یک مجموعه حقوقی می تواند در بسیاری از موارد برای مجموعه موجب کسب اعتبار باشد.
5-معرفی محل فعالیت جهت ثبت شرکت
برای ثبت کردن شرکت معرفی یک نشانی به عنوان محل شرکت نیاز است .که البته در ابتدای فعالیت می توان محلی مانند منزل مسکونی را معرفی نمود(توجه داشته باشید که تمامی بسته های پستی شما از سوی اداره ثبت به این آدرس فرستاده می شود. )
لکن جهت تشکیل پرونده مالیاتی شرکت و گرفتن کد اقتصادی لازم است، سند ملکی به عنوان ادرس محل فعالیت شرکت معرفی شود یا اجاره نامه به نام شرکت ارائه گردد.
6-انتخاب نامناسب شرکاء
یکی از موارد بسیار مهم در راه اندازی شرکت و کسب موفقیت یک مجموعه انتخاب آگاهانه و مناسب شرکاء می باشد و عدم آن می تواند افراد را با مشکلات جدی و قانونی مواجه نماید ،بنابراین لازم است دقت لازم را در انتخاب شریک مبذول نمایید.

ثبت شرکت در ایران