ثبت شرکت گل و گیاه

همان طور که می دانیم، ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده، اما مهم جهت کسب آرامش آدمی است که در این بین کاشتن گل و گیاه و یا دریافت هدایایی مانند گل می تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد. خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به طور کلی نگاه کردن به گل باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت ، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می شود.

با توجه به اهمیت گل و گیاه ، امروزه افراد بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، شما نیز برای شروع کار حرفه ای خود در زمینه گل و گیاه، می توانید شرکت ثبت کنید. ثبت شرکت تجاری نسبت به فعالیت تجاری انفرادی دارای فواید و مزایای بسیاری از قرار ذیل است :

1- فعالیت در قالب شرکت موجب کسب اعتبار و شهرت تجاری می گردد.

2- فعالیت در قالب شرکت موجب تجمیع سرمایه ها و دانش های فنی و ایجاد یک سرمایه عمده و دانش فنی قابل توجه می گردد.

3- فعالیت در قالب شرکت تجاری موجب کسب سود بیشتر و توزیع زیان ها بین چند شریک و کم کردن بار خطرات سرمایه گذاری ( ریسک ) می گردد.

4- در برخی از قالب های شرکت های تجاری، مانند شرکت ای سهامی یا با مسئولیت محدود، شرکاء نسبت به تمام دیون شرکت مسئولیت ندارند، بلکه مسئولیت محدود به میزان سهم الشرکه یا سهام آن ها است. این امر موجب امنیت خاطر سرمایه گذاران می گردد.

5- برخی از قالب های شرکت بنابر قانون و بنا به دلایلی خاص مورد حمایت دولت قرار می گیرند و تسهیلات در اختیار آن ها قرار داده می شود. مانند شرکت تعاونی.

6- در برخی از قالب های شرکت تجاری، مانند شرکت های سهامی و تعاونی، شرکاء ممکن است دائماَ کمتر یا بیشتر شوند یا به طور ارادی تغییر کنند ، اما در تمام این حالات شخصیت حقوقی شرکت ثابت و پابرجاست. از همین رو قالب های شرکت های تجاری از عمری طولانی برخوردارند.

هنگامی که افراد تصمیم به ثبت شرکت تجاری دارند، در ابتدای امر بایستی انواع شرکت ها را بشناسند و از خصوصیات هر یک از آن ها مطلع باشند. ( شایان ذکر است در مقاله ” انواع شرکت های قابل ثبت در قانون تجارت و خصوصیات هر یک از آن ها ” به طور کامل به بررسی هر یک از انواع شرکت ها پرداخته شده است. علاقه مندان جهت کسب اطلاع از ویژگی های انواع شرکت های تجاری می توانند به این مقاله در سایت مراجعه بفرمایند ).

من باب یادآوری ، لازم به ذکر است شرکت های تجاری، به موجب قانون تجارت مشتمل بر 7 قسم ذیل می باشد :

شرکت سهامی ، شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیرسهامی ، شرکت مختلط سهامی ، شرکت نسبی و شرکت تعاونی تولید و مصرف

از میان شرکت های هفتگانه فوق، دو شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص از رایج ترین شرکت ها می باشند. در ایران تفاوت شرکت های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت  با حداقل سه نفر سهامدار قابل تشکیل است وسهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند و در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی میباشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد، ولی در شرکت سهامی خاص الزاما ۳۵٪مبلغ اعلامی  می بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گشته و۶۵٪در تعهد مابقی  ظرف 5 سال تادیه گردد. به طور کلی انتخاب نوع شرکت  به  نوع فعالیت افراد، میزان مسئولیت هر یک از شرکا ، تعداد افراد عضو و .. بستگی دارد. مثلاَ کسانی که بخواهند در مناقصات ، مزایدات و … شرکت کنند یا بعدها برای شرکت رتبه بگیرند باید شرکت سهامی خاص ثبت نمایند.

مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت شرکت 

1- کپی کارت ملی و شناسنامه و کارت پایان خدمت باید در دفاتر اسناد رسمی اصل شوند. ( هیات مدیره ، سهامداران ، بازرسین )

2- نام شرکت

3- موضوع فعالیت شرکت

4- میزان سرمایه شرکت

5-  اسامی اشخاصی که حق امضا دارند.

6- تعیین سهامداران و میزان سهام آن ها

7-  تعداد سهام شرکت و اعضا ( حداقل ا سهم اعضای هیات مدیره )

8- تعیین مدیران شرکت و سمت آن ها ( مدیر عامل ، رییس هیات مدیره ، نایب رییس هیات مدیره )

9- تعیین بازرسین شرکت ( مخصوص شرکت های سهامی خاص)

10- آدرس و کد پستی شرکت

11- آدرس و کد پستی تمام اعضا بعلاوه شماره همراه

12- گواهی عدم سوء پیشینه ( تمام اعضای هیات مدیره ، سهامداران ، بازرسین )

نکات قابل توجه در ثبت شرکت

1- برای تشکیل شرکت تجاری، حداقلی از سرمایه الزامی است. حداقل سرمایه جهت ثبت شرکت صد هزار تومان است . با این حال مبلغ سرمایه اولیه تا حدودی نشانه ای از اعتبار شرکت است.

2- حداقل سن برای ثبت شرکت 18 سال است . ( لازم به ذکر است، سهامداران می توانند زیر 18 سال باشند اما نمی توانند عضو هیات مدیره باشند) .

3- حداقل تعداد اعضاء برای ثبت شرکا 2 نفر و در شرکت های سهامی خاص 3 نفر است.

4- اصولاَ مدرک تحصیلی در ثبت شرکت تاثیرگذار نمی باشد مگر فعالیت در موضوعاتی که منوط به ارائه مدرک تحصیلی باشد به عنوان مثال استفاده از عنوان ” مهندسی ” در نام شرکت مستلزم ارائه مدرک مهندسی می باشد.

5- دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره، مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.

6-  اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است باید پیش از ارائه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها، به طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.

 

ثبت شرکت در ایران