ثبت علائم تجاری در ارومیه

در صورتی که به دنبال آشنایی با شرایط فعالیت های اقتصادی و به دنبال آن ثبت علامت تجاری در مناطق مختلف می باشید، در ابتدا بهتر است اطلاعات کاملی را در رابطه با منطقه مورد نظر کسب نمایید ،عواملی مانند شناخت فرهنگ ، جغرافیا ، امتیازات اقتصادی و …. همگی می تواند در موفقیت شما تاثیر به سزایی داشته باشد.
شهری که در این مطلب به بررسی شرایط ثبت علامت تجاری در آن خواهیم پرداخت ،شهرستان ارومیه می باشد ،این شهرستان مرکز استان آذربایجان غربی است و در این منطقه رتبه دومین شهر را از نظر جمعیت را به خود اختصاص داده است .این شهرستان ترک زبان همواره پیشرو بسیاری از پیشرفت های اجتماعی و شهری در ایران بوده است، بطوریکه اولین بیمارستان به شیوه نوین ، اولین مرکز اموزش پزشکی ، اولین مدرسه به شیوه نوین ، اولین شبکه تلویزیون محلی ، اولین نشریه محلی ایران همگی در این شهرستان به وجود آمدند.
همجواری با کشور ترکیه نیز موجب ایجاد یکسری تبادلات اقتصادی ،فرهنگی در این منطقه شده است و خود در رشد و بالندگی این شهر بی تاثیر نبوده است. موقعیت جغرافیاییایی این شهر از سویی دیگر باعث شده است تا این شهر به عنوان یکی از مهمترین مناطق گمرکی ایران شناخته شود و برای صادرات محصولات ایران به سایر کشورها خصوصا کشورهای اروپایی از آن استفاده گردد.
همچنین این شهر دارای صنایع کشاورزی، دامداری و صنایع دستی قابل توجهی نیز می باشد. تمامی امکانات فوق باعث شده است تا این شهرستان دارای فرصت های شغلی بکر و جدیدی باشد و هنگامی که از راه اندازیه کسب و کارهای جدید و یا توسعه آنها سخن می گوییم، ثبت علامت تجاری یا برند نیز گام قابل توجهی در این مسیر می باشد.
بطور کلی می توان گفت که علامت تجاری عبارت است از هر علامت یا نشانه ایی (شامل خط ،رنگ ،فرم ، کلمه ،عدد ، رنگ و…….) که معرف کالا خدمات و یا محصولات خاصی باشد و استفاده از آن منجر به ایجاد وجه تمایز با سایر محصولات مشابه گردد .

ثبت علامت تجاری
در شهرستان ارومیه مانند سایر شهرهای کشورمان این امکان وجود دارد تا تمامی اشخاص حقیقی و یا حقوقی علامت مورد نظر خود ار به ثبت قانونی برسانند و از مزایای آن بهره مند گردند ، البته چنانچه بارها در مطالب مربوط اشاره گردیده است ثبت علامت تجاری در قانون اختیاری اعلام شده است، مگر در مواردی خاص که قانون گذار آن را اجباری اعلام نموده است. البته امروزه بسیاری از داراندگان کسب و کار با مزایای ثبت علامت تجاری و یا برند آشنا هستند و برای رشد و توسعه کسب و کار خود از آن بهره می برند.
متولی ثبت برند یا علامت تجاری در شهرستان ارومیه نیز ادراه مالکیت صنعتی می باشد که زیر نظر اداره ثبت احوال و اسناد کشور فعالیت می نماید، البته در این شهرستان نیز شما می توانید مراحل ثبت برند را بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق سامانه معرفی شده این سازمان به آدرس http://ipm.ssaa.ir دنبال نمایید.
پس از برگزیدن علامت تجاری مورد نظر ،با مراجعه به این سامانه و تکمیل فرم تقاضانامه می توانید درخواست ثبت علامت تجاری در شهرستان ارومیه را به ثبت برسانید ،سپس پرونده شما توسط کارشناسان این مرکز بررسی خواهد شد و در زمانی طی 30 تا 45 روز کاری در صورتی که نقص یا اشکالی در پرونده شما وجود نداشته باشد ،ثبت برند شما در ارومیه با موفقیت انجام شده است ،پس از آن لازم است نسبت به ارجاع مدارک مورد نیاز (که در ادامه بدان اشاره می گردد) به اداره مربوط اقدام نمایید و نهایتا لازم است دو نوبت آگهی ثبت علامت تجاری جهت اطلاع عموم در ورزنامه رسمی به چاپ برسد، با چاپ این آگهی در صورتی که فردی به ثبت علامت تجاری شما اعتراض نداشته باشد ،شما برای ده سال دارنده این برند یا علامت تجاری خواهید بود و در پایان این ده سال در صورت تمایل می توانید نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی:

1-اصل شناسنامه و کپی کارت ملی
2-در خواست فرم تقاضای ثبت علامت
3-ارائه جواز کسب یا جواز تاسیس از وزارت صنایع
4-ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد 12در 12 سانتیمتر
6- ارائه کارت بازرگانی ( در صورتی از نا م لاتین در نام تجاری استفاده شده باشد)
7- ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که کارها توسط وکیل انجام می شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقوقی یا شرکت ها:

1-کپی شرکتنامه و روزنامه رسمی و اخرین تغییرات (در صورتی که تغییرات صورت گرفته باشد.)
2-کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی داندگان حق امضاء
3-ارائه کارت بازرگانی (در صورتی از نا م لاتین در نام تجاری استفاده شده باشد)
4-ارائه شکل و نام تجاری در ابعاد 12 در 12 سانتیمتر
5-ارائه جوز تاسیس و جواز از وزارت صنایع در صورت لزوم
6- ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که کارها توسط وکیل انجام می شود.

 مقالات مشابه که می توانید بخوانید:

ثبت شرکت در ایران