ثبت علائم تجاری در اصفهان

ثبت برند به شکل امروزی در دهه های اخیر مرسوم و متداول گردیده است ،لکن با نگاهی به تاریخ ، بخصوص در آثار هنری در می یابیم که از گذشته های دور هنرمندان و صنعت گران با قرار دادن امضاء و یا علائم خاص بر روی آثار خود سعی داشته اند تا مالکیت اثر را اعلام نمایند و وجه تمایزی با آثار مشابه ایجاد نمایند. و شاید بتوان چنین اقداماتی را آغازی بر صعنت برند و برند سازی دانست ،بنا براین گذشته گان ما با این مقوله بیگانه نبوده اند ،بخصوص در شهر های تاریخی ایران مانند اصفهان که در صنایع دستی و کارهای هنری تاریخچه ایی طولانی دارد می توان این امر را مشاهده نمود ،که بطور مثال استاد قلمکار امضاء و یا شناسه ایی از خود بر روی اثرش به جا می گذارد . تا صاحب اثر شناخته شود .لکن امروزه برای کسب چنین مالکیتی نمی توان به این موارد بسنده نمود چرا که با بزرگ تر شدن جوامع امکان تشابه بین نام یا علامت ها و همچنین سوء استفاده و جعل این نام و نشان بیشتر شده است ، بنا براین در چنین شرایطی نظارت قانونی و ثبت این علائم ضروری می باشد. تا صاحبین علامت تجاری یا برند بتواند از مزایای آن استفاده نماید و از حمایت قانونی برخوردار شود.
شهر ارزشمند اصفهان در میان سایر شهرهای کشورمان دارای ارزش تاریخی بین المللی و همچنین صنایع و معادن بیشماری می باشد ،صنعت گردشگری داخلی و خارجی نیز در این استان دارای رونق بسیاری است ،بنابراین این شهر دارای بازار بسیار پر رونق و در عین حال پر رقابتی است و همواره در آن شاهد ایجاد کسب و کار های بزرگ و کوچک بیشماری هستیم ،که یکی از ملزومات راه اندازیه این کسب و کارها در تمامی رشته های تولیدی و یا خدماتی ثبت برند یا علامت تجاری می باشد ،بنا براین در این مطلب شرایط ثبت برند را در شهر اصفهان بررسی خواهیم نمود:

 

ثبت علائم تجاری در اصفهان

در ابتدای مطلب لازم است اشاره نماییم که با تمام فوایدی که ثبت کردن برند برای دارنده خود به همراه دارد ،ثبت کردن برند بنا بر قوانین ایران الزامی نمی باشد و این امر به موجب 1 قانون ثبت علائم و اختراعات اختیاری اعلام شده است (طبق مصوب 1 تیرماه 1310 ) مگر در مواردی که دولت آن را الزامی بداند. اما در ماده 2 همین قانون می گوید ( حق انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده است ) از این قانون می توان چنین برداشت نمود که اگر تحت نام یا علامتی خاص فعالیت می نمایید لکن آن را به ثبت نرسانده اید ،اگر شخص ثالثی این نام یا علامت را به ثبت برساند صاحب قانونی آن خواهد بود و شما اجازه استفاده از آن را نخواهید داشت ،که مسلما این امر موجب وارد آمدن خسارت جدی به کسب و کار افراد خواهد شد و درک این قانون خود بیانگر لزوم ثبت علامت تجاری برای صاحبان کسب و کار می باشد.
مرجع ثبت علامت تجاری و اختراعات ،برای سراسر ایران ( اداره کل مالکیت صنعتی ) می باشد و ثبت کلیه علائم مزبور و اختراعات فقط در همین اداره به عمل می آید.
لکن در حال حاضر ،جهت ثبت برند در اصفهان مانند سایر شهرهای ایران می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق سامانه http://ipm.ssaa.ir برند خود را به ثبت برسانید.

مدارک لازم جهت ثبت علائم تجاری در اصفهان برای اشخاص حقوقی

1-یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
2-یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
3-کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت در صورتیکه برند ریشه غیر فارسی داشته باشد
4-کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
5-ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد 10در10
6-مهر شرکت
7- ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که کارها توسط وکیل انجام می شود.

مدارک لازم جهت ثبت علائم تجاری در اصفهان برای اشخاص حقیقی

1-کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
2-کپی جواز کسب یا مجوز فعالیت در ارتباط در زمینه محصولات یا خدمات
3-کپی کارت بازرگانی

ثبت علائم تجاری
4-نمونه علامت تجاری در اندازه 10 در 10 سانتیمتر
5- ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که کارها توسط وکیل انجام می شود.
6-در صورتی که علامت به صورت لاتین باشد و یا ریشه غیر فارسی داشته باشد ارئه کارت بازرگانی الزامی است.
جهت ثبت برند در اصفهان در ابتدا به سامانه مربوطه مراجعه نموده و درخواست خود را ثبت نمایید .سپس مدارک مورد نیاز را که در پارگراف فوق بدان اشاره گردید تکمیل و به اداره مالکیت صنعتی ارجاع نمایید .همچنین لازم است نسبت به پرداخت هزینه های قانونی ثبت نیز اقدام نمایید .در صورتی که درخواست شما اشکالی مشاهده نگردد طی سی تا چهل و پنج روز ثبت قانونی علامت شما می گردد. همچنین لازم است آگهی ثبت علامت تجاری خود را در دو مرحله در روزنامه های رسمی به چاپ برسانید.
پس از انجام تمام این مراحل علامت تجاری شما برای ده سال به ثبت رسیده است و برای تمدید آن در دوره ده ساله بعدی نیز می توانید در پایان ده سال اول اقدام نمایید.

مقالات مشابه که می توانید بخوانید:
ثبت برند در اصفهان

هزینه ثبت برند در اصفهان

ثبت شرکت در ایران