ثبت علامت تجاری در افغانستان

کشور افغانستان یکی از همسایگان کشورمان می باشد که پس از تحمل سالها جنگ داخلی و ناامنی و گذر از شرایط سخت اقتصادی در حال حاضر با دستیابی به آرامش نسبی در حال تلاش برای بهبود شرایط اقتصادی و گسترش روابط تجاری در جهان می باشد. بنا براین می توان گفت در بسیاری از موارد در این کشور همچنان بازارهای بکر اقتصادی وجود دارد که فعالان دنیای اقتصاد را به فعالیت در این کشور ترغیب می نماید و یکی از مهمترین نیاز های فعالیت اقتصادی در دنیای امروز چه در زمینه تولید و ارائه محصولات و چه در زمینه های خدماتی ثبت علامت تجاری مختص به مجموعه یا فرد می باشد ،تا از این راه از استفاده و جعل عمدی یا غیر عمدی علامت جلوگیری به عمل آید . از آنجاییکه که افغانستان یکی از اعضای سازمان تجارت جهانی است .برای ثبت کردن علامت تجاری در این کشور از دو روش می توان اقدام نمود:

نخستین روش اقدام مستقیم برای ثبت علامت در سازمان جهانی می باشد در این روش علامتی که به ثبت می رسد در تمامی کشورهایی که عضو این سازمان هستند ،دارای حق تقدم است و از حمایت های قانونی بهره مند می گردد ،البته ثبت علامت در این روش نیاز به صرف زمان طولانی (در حدود 18 ماه) دارد.

این مقالات را می توانید بخوانید:

در روش دوم متقاضی یا وکیل وی می توانند درخواست ثبت برند خود را مستقیما در کشور افغانستان ارائه نماید،جهت این امر متقاضیان می توانند با مراجعه به کشور افغانستان و  ادراه ثبت برند ملی که متولی ثبت علامت تجاری در این کشور می باشد، هزینه های مربوط را پرداخت نماید و در صورتی برند درخواستی مغایرتی با قوانین این کشور نداشته باشد برند خود  را به ثبت برساند.

جهت ثبت علامت تجاری در این کشور لازم است ،متقاضیان مدارکی در ادامه به آن اشاره می گردد را همراه داشته باشند (متقاضی می تواند شخص حقیقی و یا حقوقی باشد) همچنین لازم است تمام مدارک در دفتر اسناد رسمی برابر اصل گردد :

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری در افغانستان برای اشخاص حقوقی  (شرکت):

1-تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبین امضا

2-فتوکپی اگهی تاسیس شرکت در افغانستان

3-در صورتی که در شرکت تغییرانی صورت گرفته باشد ،ارائه فتوکپی اخرین اگهی تغییرات لازم است .

4-فتوکپی علامت یا نام تجاری (برابر اصل)

5-در صورتیکه متقاضی در ایران یا سایر کشورها علامت ثبت شده ایی دارد ،ارائه تصویر گواهینامه علامت ثبت شده در این کشورها نیز لازم است.

6-ارائه آدرس دقیق شرکت در افغانستان برای درج  گواهینامه ثبت علامت تجاری.

7-ارائه فتوکپی کارت بازرگانی شرکت در کشور افغانستان .

8-ارائه فتوکپی اساسنامه شرکت در افغانستان  .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری در افغانستان برای اشخاص حقیقی:

1-فتوکپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی ثبت علائم تجاری .

2-فتوکپی برابر اصل شده علامت یا نام تجاری.

3-در صورتیکه متقاضی در ایران یا سایر کشورها علامت ثبت شده ایی دارد ،ارائه تصویر گواهینامه علامت ثبت شده در این کشورها نیز لازم است.

4-ارائه آدرس دقیق جهت درج در گواهینامه ثبت علامت تجاری

5-ارائه فتوکپی کارت بازرگانی

6-ارائه فتوکپی جواز یا پروانه کسب

قوانین مربوط به ثبت علامت تجاری در کشور افغانستان اقتباس شده از قوانین ثبت علامت در ایران می باشد. این قوانین در سال 1388 در 5 فصل و 36 ماده به تصویب رسیده است و برای افرادی که با قوانین داخلی آشنایی داشته باشند پیچیدگی چندانی نخواهد داشت ،برخی از این قوانین عبارتند از :

1-بنا بر ماده بیست قانون ثبت علامت، مدت اعتبار ثبت این علامت یا نشانه ها ، مدت 10سال می باشد. مالک موظف است در صورت تمایل  6ماه قبل از پایان این دوره 10ساله، جهت تمدید آن اقدام نماید.

2- بنا بر بند 4 ماده بیست و دو این قانون ؛ در صورتی که ثابت گردد علامت تجاری برای مدت 3سال متوالی استعمال نگردیده است، دادگاه می تواند بر اساس تقاضای ذینفع، حکم صادر کند، مگر اینکه مالک علامت تجارتی، دلایل موجه مبنی بر عدم استفاده از آن را در طی این مدت ارائه نماید.

3- بنا بر ماده بیست و سه این قانون؛ هرگاه نام یک منطقه جغرافیایی مشمول علامت تجاری ثبت شده ای باشد، مالک آن علامت موظف است تولید اجناس و محصولات یا عرضه خدمات را در همان منطقه جغرافیای انجام دهد.

4- بنا بر ماده سی و یکم این قانون: شخصی که تخلف نماید، حسب احوال به تناسب ضرر وارده به جبران آن محکوم می شود.

5-بنا بر ماده سی و دوم قانون: شخص متضرر می تواند در صورت تزویر در علامت تجاری مربوط، منع استعمال آن را درخواست و جبران خسارت را از فاعل مطالبه نماید.

6- بنا بر ماده سی و سوم قانون: قانون، علاوه بر محکومیت به مجازات، مصادره اجناس و محصولاتی که موضوع جرم را تشکیل داده و مبالغی که از اثر ارتکاب جرم بدست آمده و وسایلی که در ارتکاب جرم مورد استعمال قرار گرفته و به مسدود نمودن محل فعالیت برای مدت تا شش ماه و در صورت تکرارآن به قطع دایمی فعالیت حکم می نماید.

ثبت شرکت در ایران