ثبت علامت تجاری در ایران چگونه انجام میگیرد

علامت تجاری یا معادل انگلیسی این اصطلاح برند عبارت است از هرگونه نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی، تجارتی یا فلاحتی اختیار می گردد. بطور مثال هنگامی که کشاورز یا صنعت گری محصولات خود را روانه بازار می نماید به جهت ایجاد وجه تمایز با سایر محصولات مشابه می تواند از طراحی و ثبت علامت تجاری یا برند استفاده نماید تا علاوه بر متمایز ساختن محصولات از جعل و سوء استفاده های احتمالی نیز جلوگیری نماید.
علاوه بر موارد فوق ثبت یک علامت تجاری هویت بخش فعالیت افراد خواهد بود ، تا با استفاده از این نام یا نشان در خاطر مخاطبین خود ماندگار گردند.

– صفر تا صد ثبت علامت تجاری ، برند ، لوگو ، مارک

– آیا از هزینه های ثبت علامت تجاری آگاهی دارید؟

ثبت علامت تجاری و برندسازی امروزه در تمامی جهان بیش از پیش مورد توجه مشاغل گوناگون قرار گرفته است ، ممکن قوانین ثبت آن در کشورهای متفاوت دارای شباهت ها و تفاوت هایی نیز باشد ،در این مطلب با چگونگی ثبت برند یا علامت تجاری در ایران آشنا خواهیم شد ،لطفا با ما همراه باشید:
بنا بر قوانین موجود در ایران شما مجاز هستید که آزادانه و خلاقانه علامت تجاری خود را انتخاب و ثبت نمایید لکن برخی از موارد موجب می گردد که علامت شما غیر قابل ثبت تلقی گردد، این موارد بنا بر ماده 32 قانون ثبت ثبت اختراعات عبارتند از :
الف- نتواند كالاها يا خدمات يك مؤسسه را از كالاها و خدمات مؤسسه ديگر متمايز سازد.
ب- خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.
ج- مراكز تجاري يا عمومي را به ويژه درمورد مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آن‌ها گمراه كند.
د- عين يا تقليد نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشان‌هاي مملكتي يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمان‌هاي بين‌الدولي يا سازمان‌هايي كه تحت كنوانسيون‌هاي بين‌المللي تأسيس شده‌اند، بوده يا موارد مذكور يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحيتدار كشور مربوط يا سازمان ذي‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
ﻫ- عين يا به طرز گمراه‌ كننده‌اي شبيه يا ترجمه يك علامت يا نام تجاري باشد كه براي همان كالاها يا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه ديگري در ايران معروف است‌.
و- عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غيرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي لطمه وارد سازد.
ز- عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه به ‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فريب و گمراهي شود.

چگونگی ثبت علامت تجاری در ایران :

در ابتدا لازم است اشاره گردد که متولی امور ثبت علامت های تجاری و برند در ایران اداره مالکیت معنوی است که تحت نظارت اداره ثبت احوال فعالیت می نماید.
این اداره در حال حاضر به منظور رفاه حال متقاضیان ثبت علامت تجاری اقدام به معرفی سامانه ایی به آدرس http://iripo.ssaa.ir/ نموده است ،که متقاضیان با مراجعه به این سامانه بدون نیاز به مراجعه حضوری می توانند علامت تجاری مد نظر خود را به ثبت برسانند.
البته در ابتدا بهتر است با مراجعه به آدرس http://ipm.ssaa.ir/Search-Trademark علامت تجاری خود را استعلام نمایید تا در گذشته توسط افراد دیگر به ثبت نرسیده باشد و از ارسال تقاضا و درخواست های تکراری جلوگیری به عمل آیند و در وقت و هزینه متقاضیان صرفه جویی گردد.
پس از آنکه علامت مورد نظر خود را استعلام نمودید و از قابلیت ثبت آن اطمینان حاصل کردید با مراجعه به سامانه اداره مالیت های معنوی و تکمیل و ارائه فرم تقاضانامه و مدارک مورد نیاز (در ادامه به آن اشاره گردیده است.) و پرداخت هزینه های مربوطه تقاضای ثبت برند یا علامت تجاری خود را ارسال نمایید. و در صورتی که مشکل یا نقصی در پرونده شما مشاهد نگردد می توانید ،علامت تجاری خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری به ثبت برسانید.
آخرین مرحله نیز مربوط به درج آگهی ثبت در روزنامه رسمی با اسم و ادرس مالک علامت و محصولات یا خدمات می باشد ،که طی سی روز اگر فردی به ثبت این علامت تجاری توسط شما اعتراضی نداشته باشد .علامت تجاری فوق برای ده سال در انحصار شما خواهد بود. که می توانید با پرداخت هزینه دوره بعد، آنرا تمدید نمایید.
ثبت علامت تجاری در ایران برای افراد حقیقی و حقوقی (شرکت ها) امکان پذیر است و مدارک مورد نیاز آن نیز عبارتند از :

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقیقی :

1-فتوکپی شناسنامه شخص متقاضی
2-فتو کپی کارت ملی شخص تقاضا کننده ثبت علامت
3-فتو کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
4-فتوکپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
5-نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقوقی :

1-فتوکپی شناسنامه مدیرعامل شرکت
2-فتوکپی کارت ملی مدیرعامل شرکت
3- فتو کپی از روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (اگر تغییرات در شرکت بوجود امده باشد )
4-فتوکپی مجوز فعالیت (مجوز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
5-فتوکپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
6-یک نمونه از علامت مورد تقاضا (در کادر 10 در 10)
با سپاس از همراهی شما عزیزان.

ثبت شرکت در ایران