ثبت علامت تجاری در شیراز

شهر زیبا و تاریخی شیراز مرکز استان فارس در منطقه زاگرس جنوبی واقع گردیده است ،این شهر زیبا با ارزش ترین آثار تاریخی ایران مانند تخت جمشید (که به ثبت جهانی رسیده است) و همچنین مقبره شاعران گرانقدر ایرانی و بسیاری از جاذبه های توریستی دیگر را در خود جای داده است .بنابراین در تمامی فصول شاهد حضور توریست های داخلی و خارجی در این شهر هستیم و صنعت توریست رونق خاصی به این شهر بخشیده است و به واسطه حضور همیشگی توریست ها در این شهر ،صنایع دستی نیز رونق و توسعه بسیاری داشته است. صنعت توریست و خدماتی که در این شهر به مسافرین ارائه می گردد، بخش وسیعی از درآمد این شهر را شامل می شود.

این مقالات را بخوانید:

– ثبت علامت تجاری در شیراز

– مراحل ثبت علامت تجاری

شهر شیراز از نظر صنعتی نیز از شهر های مهم کشورمان می باشد، وجود پالایشگاه و مجتمع پتروشیمی و سایر صنایع مانند سیمان و لاستیک سازی باعث رونق صنعتی و اقتصادی این شهر شده است .همچنین شهر شیراز کارخانجات و واحدهای تولیدی بسیاری را در خود جای داده است .
از نظر کشاورزی نیز شهر زیبای شیراز و استان فارس دارای محصولات کشاورزی بسیاری هستند و یکی از قطبهای تولید گندم در کشور محسوب می شوند.
بنابراین و با توجه به امکانات موجود در این شهر افراد بسیاری مایل به راه اندازی و یا توسعه فعالیت اقتصادی در این شهر هستند و هنگامی که صحبت از فعالیت اقتصادی در میان باشد ،ثبت برند یا علامت تجاری بخش جدایی ناپذیر این فعالیت هاست ،چراکه اگر شما ارائه دهنده خدمات باشید و یا محصول یا کالایی را ارائه یا تولید نمایید ،نیاز خواهید داشت تا این محصول یا خدمات را به نحو مطلوب به بازار معرفی نمایید و همچنین از این نام و نشان در مقابل جعل یا تقلب جلوگیری نمایید.
حال شاید این سوال به ذهن شما خطور نماید که اصولا علامت تجاری یا برند چیست ؟
برند یا علامت تجاری عبارت است از هرگونه نقش ،رنگ ،فرم ،نام و یا به عبارتی هر نشان قابل رویتی که کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از یکدیگر متمایز نماید.
به عبارتی علامت تجاری می تواند معرف و نشان دهنده ویژگی های محصول یا کالای شما باشد و آن را موارد مشابه متمایز نماید.
کالا یا خدمات شما از طریق این نشان در ذهن مشتریان ماندگار خواهد شد و همچنین از این عنصر می توان در انواع تبلیغات استفاده بهینه نمود و مهمتر از تمامی اینها نام یا نشان ثبت شده از دارایی های مهم صاحبین خود هستند و دیگران حق سو استفاده از آن را نخواهد داشت و در غیر این صورت با شخص خاطی برخورد قانونی خواهد شد.
ثبت برند در شیراز مانند سایر شهر های ایران از طریق اینترنت و بدون نیاز به مراجعه حضوری قابل انجام است و افراد می توانند با مراجعه به سامانه http://iripo.ssaa.ir که از سوی سازمان ثبت مالکیت های معنوی معرفی شده است ،با کامل نمودن فرم تقاضانامه درخواست خود را به ثبت برسانند و مدارک مورد نیاز را که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، را نیز بارگذاری نمایند. پس از ثبت درخواست در صورتی که با تشخیص کارشناسان علامت تجاری مد نظر شما مطابق قوانین، قابل ثبت تشخیص داده شود .
می توانید نسبت به چاپ آگهی ثبت علامت در روزنامه کثیر الانتشار و روزنامه رسمی اقدام نمایید و در صورتی که پس از یک ماه نسبت به ثبت برند شما اعتراضی وجود نداشته باشد ،به مدت ده سال مالک این برند خواهید بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری اشخاص حقوقی در شیراز

1-یک نسخه فتوکپی از اگهی تاسیس ، هر نوع تغییر مانند ( نام ، ادرس ، تغییر مدیر عامل ) و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات .
2-یک نسخه فتوکپی از مجوز های شرکت مانند (پروانه بهره برداری و جواز تاسیس ).
3-فتوکپی کارت بازرگانی که به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت می باشد (در صورتی که برند ریشه غیر فارسی باشد ).
4-فتوکپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل .
5-یک نمونه گرافیکی یا فتوکپی یا تصویری از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد 10 در 10 سانتیمتر باشد.
6-ارائه مهر شرکت .
7-ریز اقلام بر طبق جواز فعالیت .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری اشخاص حقیقی در شیراز

1-فتوکپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی .
2-فتوکپی جواز کسب و یا هر گونه مجوز فعالیت.
3- فتوکپی کارت ملی که به نام متقاضی باشد ( در صورتی که برند ریشه فارسی نداشته باشد ).
4- یک نمونه گرافیکی یا فتوکپی یا تصویری از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد 10 در 10 سانتیمتر باشد..
5- ریز اقلام طبق جواز فعالیت .

ثبت شرکت در ایران