ثبت و استعلام آنلاین برند

ثبت برند یا علامت تجاری یکی از مهمترین اقداماتی است که صاحبین مشاغل می توانند جهت گسترش کسب و کار و معرفی کالا و یا خدمات خود در بازار انجام دهند. امروزه نیز در پی استفاده هر چه بیشتر از اینترنت در زندگی انسانها، انجام بسیاری از امور به صورت آنلاین بسیار آسانتر شده است و افراد را از رفت آمدهای غیر ضروری بی نیاز نموده است ،یکی از اموری که امروزه از طریق یک سامانه قابل انجام می باشد ثبت اینترنتی و استعلام برند می باشد که این مطلب با هدف بررسی این فرآیند تهیه گردیده است.
جهت ثبت یک برند در ابتدا لازم است اطمینان حاصل نمایید که برند و یا نامی که برای آن در نظر گرفته اید توسط شخص دیگری به ثبت رسیده است یا خیر ؟جهت این منظور می توانید نام مورد نظر را با مراجعه به پایگاه اینترنتی اداره مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir به صورت اینترنتی استعلام نمایید .
-برای انجام این کار کافی است تا به این سامانه مراجعه نمایید و گزینه جستجو در بانک اطلاعات مالکیت صنعتی را انتخاب نمایید .

 


– در گام بعدی جهت استعلام برند گزینه جستجوی علامت تجاری را انتخاب نمایید ،پس از انتخاب این گزینه وارد صفحه ایی جدید خواهید شد که می توانید در آن عنوان علامت تجاری یا برند خود را وارد نمایید .گزینه های دیگر را نیز با اطلاعات خواسته شده تکمیل نمایید و روی گزینه جستجو کلیک نمایید تا اطلاعات لازم در رابطه با ثبت این نام را توسط شخص یا اشخاص دیگر مشاهده نمایید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر می توانید گزینه راهنمای جستجو را انتخاب کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در رابطه با تکمیل این فرم کسب نمایید .
در صورتی که نام مورد نظر شما توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد می توانید جهت ادامه فرآیند ثبت برند اقدام نمایید و اظهارنامه ثبت را برای بارگذاری در سایت فراهم کنید.وعلاوه بر تهیه اظهارنامه مدارک زیر را برای ورود به سامانه فراهم نمایید:
1-مدارک هویت اشخاص حقیقی (کپی شناسنامه، کپی کارت ملی)
2-مدارک هویت اشخاص حقوقی (آخرین روزنامه رسمی به‌عنوان دلیلی بر مدیریت کپی مدارک شناسنامه صاحبان امضا)
3-مدارک مربوط به نماینده یا وکیل که دارای حق امضا (در صورتی که از وکیل استفاده می کنید )
4-اگر برند لاتین باشد یا ریشه عربی داشته باشد باید کارت بازرگانی ارائه نمایید.
5-کپی مجوز فعالیت
6-نمونه علامت (باید یک نمونه را آپلود کرده و هم‌زمان با پر کردن اظهارنامه و چند نمونه گرافیکی از علامت را همراه با دیگر مدارک تقدیم نمایید)
7-باید مدارکی را که نشان‌دهنده‌ی نوع فعالیت شما در حوزه طبقه بندی خود و علامت مربوط به ان را ثبت کنید (مانند ، پزشکی ، اموزش و)
8-اگر می خواهید از حق تقدم استفاده کنید باید مدارم مربوطه را همزمان با اظهار نامه تسلیم کنید
9-کپی جواز تاسیس بهربرداری ،پروانه ساخت و یا هر گونه مجوز فعالیت ( برای اشخاص حقوقی )
10-هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی و حقوقی مطابق جدول تعیین‌شده می‌باشد

مراحل اینترنتی ثبت برند

_ انتخاب نوع اظهار نامه ( بررسی اظهارنامه ها بر اساس اولویت زمانی ثبت آنها درسازمان است و نیازی به حضور متقاضی نیست)
_وارد نمودن مشخصات کامل صاحب برند.
_ بارگذاری مدارک که در پاراگراف پیشین به آن اشاره گردید.
_ تأیید اطلاعات در صورت عدم نقص و ایراد
_ پرداخت هزینه اولیه ثبت به صورت اینترنتی
_ دریافت شماره اظهارنامه
_ ارائه پرونده به کارشناس مربوطه
_ امضای نسخه ای که توسط کارشناس تأیید شده

_ارسال نسخه امضا شده همراه با مدارک مورد نیاز به آدرس مرکز
_ رسیدگی نهایی کارشناس مربوطه بعد از ارایه مدارک و اعلام نتیجه
_ واریز مبلغ نهایی ثبت بعد از رسیدگی و تأیید ثبت توسط متقاضی
_ پیگیری نتیجه درخواست ثبت برند از طریق سامانه ثبت اسناد و املاک کشور
_ انتشار علامت مزبور همراه باکلیه مشخصات در روزنامه رسمی بعد از قبول و تأیید متصدی شعبه ثبت علایم
در آخرین مرحله در صورتی که اداره با توجه به رعایت الزامات قانونی و عدم هرگونه ایرادی علامت را قابل ثبت بداند مراحل ثبت کردن برند به پایان رسیده است.
در انتها توجه داشته باشید که برند ثبت شده به مدت ده سال از زمان ثبت اعتبار خواهد داشت و پس از آن با درخواست صاحب برند قابل تمدید خواهد بود.

ثبت شرکت در ایران