حفاظت از برند و علامت تجاری

برند یا علامت تجاری که در واقع عبارت است از هر نوع نقش ، تصویر ، رقم ، حرف یا عبارتی که باعث متمایز شدن کالا ها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی از سایرین می گردد.
این نشان بگونه ای معرف هویت یک مجموعه به مخاطبین است و می تواند در موفقیت افراد یا مجموعه ها نقش به سزایی داشته باشد ، بنابراین افراد آگاه اهمیت این موضوع ، همواره در پی آن هستند تا از این دارایی با ارزش محافظت نمایند. البته بنا بر قوانین ایران از علامت تجاری یا برندی که به ثبت قانونی نرسیده باشد طبعاً حمایت و حفاظتی صورت نخواهد گرفت .حمایت های قانونی و حفاظت برند از خطراتی مانند ،شباهت گمراه کننده ،جعل ، کپی برداری ، تقلب و ….. پس از اقدام جهت ثبت قانونی و پس از ورود علامت مورد نظر در دفتر ثبت اظهارنامه های رسمی صورت خواهد گرفت و اعتبار آن به مدت ده سال از زمان ثبت خواهد بود که در آینده با درخواست صاحب برند قابل تمدید خواهد بود.
لکن صاحب برند در صورت تمایل و با رعایت قوانین و مقرارت حقوقی خاص حق انتقال برند را به شخص حقوقی یا حقیقی دیگری خواهد داشت، البته لازم است این موضوع به ادراه مالکیت معنوی نیز اعلام گردد.
چگونگی اجرای حفاظت از علامت های تجاری ثبت شده :
چنانچه اشاره گردید پس از ثبت برند تجاری حق انحصاری استفاده از علامت مزبور برای صاحب برند انحصاری می باشد و در صورتی که شخص یا اشخاصی این حقوق را ضایع نمایند ،صاحب برند می تواند از طریق قضایی از شخص خاطی شکایت نموده و در صورت اثبات با شخص خاطی برخورد قانونی خواهد شد و مقصر ملزم است تمامی خسارت های صاحب برند را نیز جبران نماید.
بطوریکه قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب مرداد ماده 1362 برای متخلفین مجازاتی به شرح زیر تعیین نموده است:
ماده 122- هر کس علامت تجاری ثبت شده در ایران را عالماَ جعل کند یا با علم به مجعول بودن استعمال نماید یا در روی اوراق و اعلانات یا روی محصولات قرار دهد یا با علم به مجعول بودن به معرض فروش گذاشته یا به فروش به رساند یا به الحاق یا کسر یا تغییر قسمتی از خصوصیات آن تقلید کند بنحوی که موجب فریب مشتری شود،به مجازات شلاق تا 74 ضربه محکوم خواهد شد.
ماده 123- هر کس محصولی را که دارای علامت مجعول یا تقلیدی بوده یا دارای علامتی است که من غیر حق استعمال شده است از ایران صادر و یا به مملکت وارده کند،به حبس از سه ماه تا سه سال محکوم می شود.
ماده 124- اشخاص ذیل به حبس تا شش ماه محکوم خواهند شد:
-کسانی که علامت تجارتی اجباری را در روی محصولی که اجباراَ باید دارای آن علامت باشد استعمال نکنند.
– کسانی که عالماَ محصولی را به معرض فروش گذاشته یا به فروشند که دارای علامتی نباشد که برای آن محصول اجباری است.
موارد مورد حفاظت از برند یا علامت تجاری به دو دسته تقسیم می شود مادی و معنوی :
1- حقوق مادی :که در واقع بیانگر حق انحصار صاحب برند در استفاده،جابه جایی، واگذاری به غیر ،ایجاد هرگونه تغییر در برند ثبت شده می باشد .چنانچه اشاره گردید این حق دارای بازه زمانی ثبتی است که در حال حاضر قانون آن را به مدت ده سال تایین نموده است و در صورتی که در پایان این مدت صاحب برند جهت تمدید آن اقدام ننماید ،پس از گذشت موعد قانونی این حق و مالکیت از بین خواهد رفت .
2-حقوق معنوی :بخش دیگر از حقوق صاحبین برند یا علامت های تجاری با نام مالکیت معنوی شناخته می شود از آن با عبارت مالکیت های فکری نیز یاد شده است .
حقوق معنوی شامل بسیاری از موارد مانند ابداعات ادبی ، هنری، افرینش ها و خلاقیت های فکری و ذهنی انسان در زمینه های مختلف علمی ، صنعتی ، فن اوری و علایم تجاری و طرح صنعتی و ….. می باشد.
حقوق معنوی برخلاف حقوق مالی قابل انتقال نیست و همچنین محدوده زمانی و مکانی نیز ندارد .
با مطالعه این مطلب می توان چنین دریافت که ثبت علامت تجاری که افراد برای معرفی کالا یا محصولات خود از آن استفاده می نمایند ،چه اهمیتی دارد و می تواند چه حقوقی را برای صاحب خود به همراه داشته باشد ،این درحالیست که در صورتی که نسبت به ثبت علامت بی توجهی شود ،افراد سودجو می توانند ماحصل مدت ها تلاش افراد را به تاراج برند.
در پایان امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع گردیده باشد ،از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگذاریم .

ثبت شرکت در ایران