سه شیوه برای ثبت شرکت

در دنیای کسب و کار امروز فعالیت در چهارچوب قوانین و بهره مندی از حمایت های قانونی برای تمامی افراد جامعه اهمیت بسیاری دارد ، یکی از مهمترین روشهای فعالیت در چهارچوب قوانین ثبت شرکت می باشد ،متقاضیان ثبت خصوصا افرادی که برای نخستین بار اقدام به ثبت کردن شرکت می نمایند و آشنایی چندانی با این پروسه ندارند به دنبال آشنایی با چگونگی ثبت شرکت و پیدا کردن مناسب ترین روش برای انجام این کار هستند.

– نحوه ی ثبت شرکت به صورت آنلاین در سایت اداره ثبت شرکت ها

– مراحل ثبت شرکت از «الف» تا «ی»

در حال حاضر ثبت کردن شرکت در ایران به سه روش قابل انجام است که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:
1-ثبت کردن شرکت به صورت حضوری (با مراجعه به اداره ثبت)
2-ثبت کردن شرکت بوسیله وکیل یا نماینده های قانونی
3-ثبت شرکت بصورت اینترنتی (انلاین )

شیوه نخست ثبت شرکت به صورت حضوری

برای ثبت در این روش متقاضی با مراجعه حضوری به اداره مربوطه، فرم ها و اسناد مورد نیاز را تهیه و تکمیل و هزینه های مربوط به ثبت را پرداخت می نماید. در این روش متقاضی پس از انتخاب نام با توجه به قوانین و ضوابط ،هزینه های تایین نام را پرداخت نموده و سپس با مراجعه به واحد مربوط انتخاب اسم مراحل ثبت نام شرکت را به انجام می رساند، در صورت موافقت این واحد با نام انتخابی، متقاضی با در دست داشتن همه مدارک مانند (صورت جلسه ، واساسنامه ) به بخش پذیرش مدارک اداره مربوطه مراجعه می نماید و مدارک را تحویل داده و رسید دریافت می نماید. سپس درخوست توسط کارشناسان بررسی خواهد شد و مراتب به اطلاع متقاضی خواهد رسید و در صورتی که نقص یا مشکلی در پرونده وجود نداشته باشد شرکت به ثبت قانونی خواهد رسید.
البته در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد مکان انجام کارها بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت و انرژی، این روش توسط افراد کمتر انتخاب می گردد.

شیوه دوم ثبت شرکت بوسیله موسسات ثبتی حقوقی و اعطای وکالت

در پروسه ثبت متقاضیان به دلایل مختلف از قبیل ؛ ضیق زمان، عدم آشنایی با مراحل ثبتی و نیاز به مشاوره با افراد آگاه و ….. به سراغ افراد و مجموعه های فعال در زمینه ثبت شرکت می روند و با عقد قراردادی در مقابل پرداخت وجه و اعطای وکالت ثبت، تمامی امور را به آنان می سپارند که البته این روش نیز محاسن و معایب خاص خود را دارد، به طور مثال همانگونه که اشاره گردید، متقاضی در این روش علاوه بر پرداخت هزینه های دولتی و روتین ثبت، می بایست هزینه های مربوط به مجموعه های ثبت را نیز پرداخت نماید و دستمزد این مجموعه ها نیز می تواند با توجه به عوامل بسیاری متغیر باشد که متقاضیان می توانند با تحقیق در رابطه با این موسسات، مجموعه معتبر و منصف را انتخاب نمایند .

شیوه سوم ثبت شرکت اینترنتی (آنلاین) با مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها :

در این روش متقاضیان ثبت می توانند با کسب اطلاعات اولیه در رابطه با ثبت کردن شرکت و اداره آن در آینده، شرکت خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری و با مراجعه به سامانه http://irsherkat.ssaa.ir به ثبت برسانند .البته علاوه بر امکان درخواست ثبت، مواردی همچون پلمپ دفاتر تجارتی،درخواست کد فراگیر،پیگیری درخواست،انصراف از درخواست نیز از طریق همین سامانه انجام می گیرد .
پس از مراجعه به این سامانه متقاضیان اطلاعات هویتی خود را از قبیل ؛ نام و نام خوادگی متقاضی ، تابعیت متقاضی ، سمت متقاضی ، شماره کارت ملی متقاضی، شماره همراه متقاضی در سایت وارد می نمایند و سپس به بارگذاری اطلاعات شرکت در حال ثبت می پردازند ،اطلاعاتی از قبیل نام انتخابی که هر متقاضی می تواند پنج نام را به ترتیب اولویت وارد نماید تا نام مناسب برای شرکت توسط کارشناسان انتخاب گردد و در صورت تایید یکی از نام ها ،به متقاضی شماره پیگیری اختصاص داه می شود ، تا از طریق آن درخواست خود را پیگیری نماید.
سپس به ترتیب اطلاعاتی از قبیل ؛ مدت و موضوع فعالیت شرکت ، آدرس شرکت، سرمایه اولیه، مشخصات شرکاء و تایین سمت ها و میزان سهام انها و تعیین ارتباط بین اشخاص، ثبت شعبه شرکت(در صورت وجود.) و انتخاب روزنامه سالی و مالی در این سامانه وارد می گردد.
توجه داشته باشید که اساسنامه وشرکتنامه ی شرکت ها نیز فرم های پیش فرضی دارند که باید توسط متقاضی پر شده و در سایت اداره مربوطه بارگذاری گردد.
سپس متقاضی در صورت موافقت اولیه کارشناسان می بایست نسبت به ارسال اصل مدارک از طریق پست اقدام نماید و آخرین مرحله ثبت شرکت نیز درج آگهی ثبت در روزنامه های رسمی کشور می باشد که این فرآیند نیز بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور به آدرس www.rrk.ir انجام می پذیرد.
در تمام روش هایی که در این مطلب بدان اشاره گردید، در واقع همین مراحل قانونی طی می گردد و تفاوت آن تنها در روش انجام است، که متقاضیان می توانند با توجه به شرایط خود مناسب ترین روش را انتخاب نمایند.

ثبت شرکت در ایران