سوال های مهم ثبت شرکت

در هنگام ثبت یک شرکت برای افرادی که نخستین بار جهت این امر اقدام نموده اند ابهامات و پرسش های بسیاری وجود خواهد داشت ،بنابراین ما در این مطلب تلاش نموده ایم به مهمترین آنها پاسخ دهیم ،لطفا در ادامه با همراه باشید.
-شاید نخستین پرسش در ذهن افراد این نکته باشد که اصولا شرکت توسط چه افرادی قابل ثبت است ؟
در پاسخ این سوال می توان چنین گفت که کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی به شرط رعایت می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.

قبل از مراجعه به پرسش دوم می توانید مقالات مهم ثبت شرکت را بخوانید:

– مراحل ثبت شرکت از «الف» تا «ی»

– تعرفه و هزینه های ثبت شرکت

-پرسش دوم ایا به تنهایی می توان شرکت ثبت کرد ؟
بنا بر قوانین ایران هیچ شرکتی یک نفره قابل تاسیس نمی باشد و حداقل تعداد شرکاء در قالب های مختلف متفاوت می باشد ،بطور مثال برای شرکت با مسئولیت محدود با حداقل 2 نفر شریک قابل ثبت است، بنا براین می توان گفت که حضور حداقل دو شریک برای ثبت کردن شرکت الزامی است .
-پرسش سوم آیا ثبت شرکت برای افرادی که دارای سوء پیشینه هستند امکان پذیر است ؟
داشتن سوء پیشینه مانعی برای ثبت شرکت توسط افراد نخواهد بود ،لکن در چنین شرایطی این افراد نمی توانند جزء هیئت مدیره،مدیر عامل و یا بازرسین باشند.
-پرسش چهارم ،اصولا چند نوع شرکت در ایران قابل ثبت می باشد؟
شرکت ها در ایران طبق قانون 20 تجارت در هفت قالب متفاوت قابل ثبت هستند : شرکت سهامی (خاص و عام ) تضامنی – نسبی – تعاونی – با مسئولیت محدود – که البته رایج ترین و پر مخاطب ترین انواع قالب های تجاری در ایران ( شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص) است.

ثبت شرکت
-پرسش پنجم ،چه نامی را می توان برای شرکت معرفی نمود ؟
در حال حاضر نامی که برای شرکت انتخاب می نمایید ،حداقل می بایست شامل سه سیلاب نام خاص باشد و دارای ریشه فارسی بوده و قبلا توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد .(قوانین انتخاب نام به طور کامل در همین سامانه در مطلب جداگانه توضیح داده شده است. )
-پرسش ششم ،موضوع شرکت چیست و چه موضوعاتی را می توان برای فعالیت معرفی نمود:
در رابطه با موضوع شرکت باید چنین گفت ؛که موضوع شرکت در واقع دلیل اصلی تشکیل شرکت و فعالیت ها و هدف گیری یک مجموعه می باشد ،در واقع با اشاره به موضوع شرکت شما حیطه فعالیت های یک شرکت را بیان خواهید نمود ،در انتخاب موضوع شرکت محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید حیطه وسیعی را برای فعالیت خود معرفی نمایید لکن موضوعات فعالیت در شرکت ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :
دسته اول :موضوعاتی که اصولا فعالیت در این موضوعات غیر قانونی می باشد .
دسته دوم :موضوعاتی که فعالیت در آنها نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذی ربط می باشد.
دسته سوم: موضوعاتی که مانع و محدودیتی برای فعالیت در آنها وجود ندارد و بدون اخذ مجوز می توان در آن زمینه فعالیت نمود.
پرسش هفتم ،آیا کارمندان دولت می توانند شرکت به ثبت برسانند؟
افرادی که به طور رسمی در استخدام دولت باشند تنها در صورتی می تواند سهامدار باشد که 20 درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد و همجنین نمی توانند عضو هیات مدیره باشند و یا در شرکت حق امضاء داشته باشند.
پرسش هشتم ،آیا افراد غیر ایرانی به تنهایی می توانند در ایران شرکت به ثبت برسانند؟
پاسخ به این سوال مثبت است ،افراد خارجی بدون نیاز به شریک ایرانی و با مالکیت صد در صد می توانند در ایران شرکت به ثبت برسانند ،در رابطه با شرکت های خارجی نیز که قصد فعالیت در ایران را دارند قوانین چنین منظور گردیده که این مجموعه ها در ابتدا باید در کشور خودشان به ثبت قانونی برسند و سپس نسبت به ثبت کردن شرکت در ایران اقدام نماید.
پرسش نهم ،چه قالبی از میان قالب های تجاری قابل ثبت برای فعالیت مناسب تر است؟
انتخاب قالب تجاری رابطه مستقیمی با موضوع فعالیت شرکت ، تعداد و روابط شرکاء ،میزان سرمایه و…. خواهد داشت که افراد با توجه به این عوامل می توانند مناسب ترین گزینه را برای فعالیت خود انتخاب نمایند . بطور مثال جهت فعالیت در موضوعات عمرانی که لازمه فعالیت در آن حضور در مناقصات می باشد، معمولا افراد قالب سهامی خاص را انتخاب می نمایند ،چرا که این قالب جهت شرکت در مناقصات دولتی و خصوصی دارای اعتبار بیشتری است.
پرسش دهم ،در هنگام ثبت شرکت آیا تهیه محلی برای فعالیت شرکت ضروری است:
در ابتدای ثبت بسیاری از افراد توانایی تهیه و معرفی محلی مجزا را برای فعالیت خود ندارند و از سویی در هنگام ثبت لازم است آدرس محل فعالیت به طور صحیح و کامل درج گردد ،چراکه تمامی مدارک ارسالی از سوی اداره ثبت شرکت ها به این آدرس ارسال خواهد گردید .در چنین مواقعی برخی از افراد در ابتدا آدرس منزل مسکونی خود را به عنوان محل فعالیت اعلام می نمایند.

ثبت شرکت در ایران