شرایط ثبت شرکت دانش بنیان

امروز دانش به عنوان یکی از مهمترین سرمایه های بشریت جایگاه بسیار مهمی در بین جوامع، خصوصا جوامع توسعه یافته دارد و زیر بناهای اجتماعی ،اقتصادی را در این جوامع پایه ریزی نموده است .بطوریکه شاهد شکل گیری شکل جدیدی از سازمان ها و موسسات در دنیا هستیم که پایه های تاسیس آنها دانش و تکنولوژی می باشد و در اصطلاح این نوع مجموعه ها را شرکت های دانش بنیان می نامند .شرکت های دانش بنیان در رشد و پیشرفت علمی و اقتصادی جوامع و دستیابی به اقتصاد پایدار، دانش محور و پیشرو نقشی اساسی دارند .
این مجموعه ها در کشور ما نیز فعال گردیده اند و از حمایت های ملی و دولتی برخوردار می باشند ،تا با تکیه بر دانش و تکنولوژی راه گشای کشور عزیزمان در مسیر رشد و ترقی باشند.برخی از این حمایت ها و تسهیلات دولتی عبارتند از:
-معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت ۱۵ سال
– تسهیلات کم یا بدون بهره بلند مدت یا کوتاه مدت در مورد هزینه تولید ، عرضه یا به کار گیری نواوری و فناوری
– اولویت استقرار واحد های پژوهشی ، فنااوری و مهندسی و تولید شرکت های دانش بینان مخصوص در محل پارک علم و فناوری ، مراکز رشد ، مناطق ویژه اقتصادی و مناطق ویژه علم و فناوری
حال باید دید که چه نوع مجموعه ایی می تواند دانش بنیان نامیده شود و لازم است دارای چه فاکتورهایی باشد:
در ابتدا باید اشاره شود که چنانچه از نام این مجموعه ها بر می آید ،اساس شکل گیری این مجموعه ها دستیابی به اهداف علمی پژوهشی و اقتصادی می باشد.این شرکت ها و یا به اصطلاح تعاونی ها با توجه به یک نوآوری و یا اختراع در حوزه فن آوری های برتر و بویژه نرم افزارها تشکیل و ثبت می گردند .
بطور کلی می توان گفت که موضوع کلی فعالیت این مجموعه ها تجاری سازی دانش و پژوهش ها و ایجاد درآمد برای مجموعه های پژوهشی و دانشگاهی می باشد. چنین مجموعه هایی تحت نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری فعالیت می نمایند.

شرکت های دانش بنیان با توجه به نوع مالکیت به دو دسته تقسیم می شوند:

شرکت دانش بنیان خصوصی : شرکت هایی که فقط اعضای هیات علمی مالک آن می باشد و سهام دانشگاه کمتر از 50 در صد باشد.
شرکت دانش بنیان شرکت دولتی: در صورتی که سهام دانشگاه 50 در صد بیشتر باشد شرکت دانش بنیان شرکت دولتی محسوب می شود.

شرایط مورد نیاز جهت ثبت شرکت های دانش بنیان خصوصی:

1-جهت ثبت این نوع شرکت لازم است حداقل دو سوم اعضای هیئت مدیره دارای مدرک کارشناسی باشند و سه سال سابقه کاری و یا فعالیت علمی مرتبط داشته باشند و همچنین حداقل یک اختراع به ثبت رسانده باشند که در داخل و یا خارج ایران دارای مدرک ارزیابی باشد.
2-به همراه داشتن نصف درآمد حاصل از فروش یا خدمات محصولات دانش بنیان به همراه قرار داد.
3-پرداخت بیمه حداقل سه نفر کارمند به مدت 6 ماه.
4-ارائه مدارک مبنی بر عدم سو سابقه

شرایط مورد نیاز جهت ثبت شرکت های دانش بنیان دولتی:

1-مجموعه تولید کننده کالاها یا خدمات دانش بنیان باشد .
2-با توجه به دانش و تحقیقات در مجموعه به نهادینه سازی و بومی سازی دانش کمک کرده باشد.
3- دارای گواهینامه انطباق با استاندارد و دیگر تاییده ها باشد.
4- در چنین مجموعه هایی حداقل باید 30 در صد کارکنان دارای مدرک کارشناسی باشند.
5-حداقل 7درصد درآمد حاصله برای تحقیق و توسعه علمی مجموعه هزینه گردد.
6-هر دو سال یکبار محصول یا خدمات دانش محور جدیدی ارائه گردد و یا محصول قبلی ارتقاء یابد.

چگونگی ایجاد شرکت‌های دانش بنیان

دانشگاهها و واحد های پژوهشی پس از اینکه امکان تاسیس شرکت دانش بنیان توسط آنها به تصویب رسید ،می توانند در آيين‌نامه‌ی مالی و معاملاتي خود در هيئت امنا، شرکت دانش بنیان مورد نظر را جهت فعالیت های علمی و پژوهشی تشکیل نمایند. هر شركت دانش بنيان به پيشنهاد تعدادی از اعضای هيئت علمی و تصويب دانشگاه يا واحد پژوهشی به اعضای هيئت علمی پيشنهاد می گردد.
دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی نیز با توجه به شرایطی که در ادامه شرح داده می شود، می‌توانند در شركت‌های دانش بنيان سهام‌دار باشند :
1-حداقل ۵ درصد از سهام شركت دانش بنيان به جهت اعتبار دانشگاه يا واحد پژوهشی،به دانشگاه يا واحد پژوهشی تعلق داشته باشد.
2-بخشی از سهام شرکت با توافق سهام‌داران به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی باشد.
3-با توجه سرمایه‌گذاری مستقیم دانشگاه، بخشی از سهام شرکت دانش بنیان متناسب با میزان سرمایه‌گذاری به نام دانشگاه می‌شود.
4-با توجه به خدمات دیگری که دانشگاه به شرکت دانش بنیان می‌دهد، بخشی از سهام متناسب با میزان خدمات به نام دانشگاه می گردد.
5-البته اگر شرکت دانش بنیان دولتی باشد، حداقل ۵۰ درصد سهام بدون نیاز به ارائه‌ی هیچ خدماتی به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی است.
البته توجه داشته باشید که هر دانشگاه یا واحد پژوهشی می تواند در سال اول یک شرکت مادر تخصصی به ثبت برساند.البته تاسیس شرکت دانش بنیان با همکاری شهردارها و یا مشارکت دانشگاهها در اولویت می باشد.
در صورتی که در پی راه اندازی و ثبت چنین مجموعه ایی هستید و واجد شرایط ثبت شرکت دانش بنیان می باشید ،برای درخواست ثبت این شرکت در مرحله اول وارد سامانه شرکت های دانش بنیان شوید و برای مجموعه خود درخواست ارزیابی و تایید صلاحیت نمایید. در صورتی که کارشناسان این حوزه صلاحیت یک شرکت دانش بنیان را تایید نمایند شرکت می تواند فرآیند ثبتی خود را ادامه داده و از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نماید.
در مطب فوق به ارائه تعاریفی از ماهیت شرکت دانش بنیان ،انواع آن و شرایط ثبت آن پرداختیم در مطالب بعدی به بررسی مراحل کامل ثبت این نوع شرکت خواهیم پرداخت ،با ما همراه باشید.

ثبت شرکت در ایران