شرایط عضویت اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی در واقع تشکلی غیر انتفاعی است که هماهنگ کننده سازمان های مختلف مانند صنایع ، بازرگانی، معدنی، کشاورزی و غیره می باشد و وظیفه اصلی آن ایجاد هماهنگی و همکاری میان بازرگانان، صاحبان صنایع و معادن و فعالان اقتصادی می باشد. این سازمان به استثناء صنعت نفت در تمامی بخش های صادرات و واردات فعال است.
این نهاد در ماده 2 قانون چنین تعریف شده است: اتاق بازرگانی ایران، موسسه ای غیر انتفاعی است که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد. این تشکل، جهت ایجاد هماهنگی و همکاری میان بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن، در مراکز تجاری مهم مملکتی، بر حسب تقاضای تجار محل و پیشنهاد وزارت اقتصاد ملی و با تصویب دولت بوجود می آید.
این اتاق برای نخستین بار 16 مهر ماه 1305 شمسی در وزارت بازرگانی در تهران تشکیل گردید، سپس در ادامه در سال 1309 نیز قانون تجارت متشکل از پنج فصل و 35 ماده به تصویب رسید. با گذشت سالها از شروع فعالیت اتاق بازرگانی این نهاد در حال حاضر 20 هزار عضو دارد.
بنا بر ماده 6 قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران ارکان اتاق ایران به شرح ذیل می باشد:
الف-شورای عالی نظارت
ب-هیات نمایندگان
ج-هیات رئیسه
د-دبیر کل
بخشی از فعالیت های اتاق بازرگانی ایران که در سامانه این نهاد بدان اشاره گردیده است، عبارت است از:
1-ارائه تصميمات در کميسيون هاي تخصصي به قواي سه گانه در جهت حمايت بخش خصوصي به دنبال راه حل جويي مشکلات فراراه توسعه اقتصاد کشور و اثرگذاري در مصوبات قانوني مطرح در دولت و مجلس.
2- ارائه تسهيلات و کمکهاي فني و اقتصادي با همکاري سازمان سرمايه گذاري و کمکهاي فني و اقتصادي ايران بمنظور جذب سرمايه گذاري خارجي.
3-برقراري ارتباط با انجمنها و تشکلهاي اقتصادي و معرفي اعضاء جهت عضويت در نهادهاي مذکور.
4- ارتباط و همکاري با اتاقهاي بازرگاني و صنايع و معادن ساير کشورها.
5- صدور و تمديد کارت بازرگاني و عضويت اتاق.
6-صدور گواهي مبداء
7- تاييد اسناد تجاري
8-امور ويزاي تجاري
9- برگزاري دوره هاي آموزشي در خصوص بازرگاني خارجي و امور مالياتي
10-ارائه خدمات مشاوره در زمينه سرمايه گذاري خارجي در ايران
11-ارائه خدمات مشاوره حقوقي (حضوري و آنلاين بر روي وب سايت اتاق)‏‏
12-ارائه خدمات مشاوره در زمينه مسائل مرتبط با امور مالياتي (حضوري و آنلاين بر روي وب سايت اتاق)‏‏
13-ارائه خدمات مشاوره در زمينه مسائل تامين اجتماعي (حضوري و آنلاين بر روي وب سايت اتاق)‏‏
14-ارائه خدمات مشاوره در زمينه مسائل مرتبط با بازرگاني خارجي و قوانين و مقررات جاري کشور (حضوري و آنلاين بر روي وب سايت اتاق)‏‏
15-ارائه خدمات مشاوره و بازاريابي کالاهاي صادراتي (حضوري و آنلاين بر روي وب سايت اتاق)‏‏
16-ارائه تسهيلات جهت شرکت در نمايشگاههاي داخلي و خارجي
17-اعزام هيئت هاي تجاري به خارج از کشور و پذيرش هيئت هاي تجاري از خارج از کشور.
18-صدور شناسنامه فرش
19-معرفي اعضاء جهت عضويت در اتاقها و شوراهاي مشترک
20-حل و فصل اختلافات با مراجع دولتي
در واقع مهمترین وظیف این سازمان ارائه و تمدید کارت بازرگانی برای افراد حقیقی یا حقوقی شرایط می باشد، این کارت در واقع مجوز فعالیت در زمینه صادرات و واردات می باشد. همچنین صدور گواهی مبدأ برای صادرات کالاهای تولید شده نیز از دیگر وظایف این سازمان است.
بنا بر قوانین رایج تمامی افراد حقیقی یا حقوقی که در امور بازرگانی، صنعتی و خدمات مربوط فعالیت می نمایند به شرط احراز شرایط ذیل، می توانند در اتاق بازرگانی عضو شوند :

شرایط اشخاص حقیقی
1.داشتن حداقل 23 سال شمسی
2.داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان مشمول
3.ارائه مدارکی از قبیل مجوز تاسیس و بهره برداری، پروانه کسب ،سند مالکیت ، اجاره نامه محل کسب به عنوان دلیل اشتغال به امور بازرگانی ، صنعتی ، معدنی و خدمات وابسته ، یا ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی در زمینه های مزبور
4.تایید صلاحیت اخلاقی-تجربی-مالی متقاضی توسط دو تن از دارندگان کارت عضویت اتاق یا کارت بازرگانی با 3 سال سابقه یا تایید 2 نفر از اعضاء هیات نمایندگان اتاق ذیربط
5.امضاء تعهد نامه موضوع ماده 2 آیین نامه
6.گواهی نداشتن سوء پیشینه
7.گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوطه ( در ادامه راجع به این بند بیشتر توضیح خواهیم داد)
8.داشتن محل کار با ارائه مدارک مثبته و ارائه تغییرات بعدی به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن
9.دو قطعه عکس تمام رخ شش در چهار جدید
10.تصویر شناسنامه
11.پرداخت حق عضویت

شرایط اشخاص حقوقی
1.کارت عضویت اشخاص حقوقی که در زمینه موضوع فعالیت اتاق به امور اقتصادی اشتغال دارند، بنا به درخواست متقاضی به نام مدیر عامل یا رئیس هیات مدیره صادر خواهد شد.
2.گیرنده کارت باید حائز شرایط مندرج در بندهای 1/1/1، 1/1/2 و 1/1/6 باشد و تعهد نامه موضوع ماده 2 آیین نامه را به نمایندگی از سوی شخص حقوقی امضاء نماید.
3.گواهی ثبت در دفتر تجاری از حوزه مربوط
4.تصویر شناسنامه گیرنده کارت
5.تصویر مدرک تاسیس و آخرین تغییرات به شرح اعلان مندرج در روزنامه رسمی
6.پرداخت حق عضویت
تبصره 1 – اشخاص حقوقی که در شهرستان ها دارای شعب هستند می توانند برای مدیر شعبه مربوط درخواست عضویت در اتاق شهرستان را بنماید.
تبصره 2 – اعم از حقیقی و حقوقی که مجوز قانونی برای فعالیت اقتصادی در ایران داشته و حائز شرایط عضویت در اتاق باشند ، به جای تصویر شناسنامه گیرنده کارت ، تصویر گذرنامه او را ضمیمه سایر مدارک خواهند نمود.
توجه داشته باشید که مدت اعتبار کارت بازرگانی معمولا 1 سال است که با درخواست اعضاء قابل تمدید است ، اما در برخی شرایط ممکن است که با اعتبار 5 ساله نیز صادر شود.
دریافت این کارت علاوه بر عضویت در اتاق بازرگانی می توانند برای تجار و بازرگانان مزایای بسیاری داشته باشد ،بطور مثال ویزای کشورهای مختلف برای این افراد آسانتر صادر می گردد ،دارندگان این کارت که به امر صادرات و واردات از سایر کشورها مشغول هستند می توانند برند و علائم و علائم تجاری لاتین را به ثبت برسانند که این امر بدون داشتن این کارت امکان پذیر نمی باشد.
در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگذاریم

ثبت شرکت در ایران