شرایط و مراحل ثبت برند تولید کفش

پا یکی از مهمترین اعضای بدن می باشد که اطباء از آن به عنوان قلب دوم نام می برند ، دلیل آن اهمیت سلامت و راحتی پا در سلامتی کلی بدن می باشد .

بشر از دیر باز دریافت که لازم است از پاهای خود در مقابل انواع آسیب ها محافظت نماید تا سالم بماند و بتواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد ، بنابراین می توان دریافت که تولید کفش تاریخچه ایی دیرینه دارد ، طراحی و شکل کفش های استفاده شده توسط افراد در طول تاریخ با توجه به فرهنگ و طبقه اجتماعی  از گوناگونی فراوانی برخوردار بوده است .

در رابطه با تاریخچه استفاده از کفش در ایران، قدیمی‌ترین کفش چرمی جهان متعلق به آذربایجان و شهر تبریز با قدمت تاریخی ۵ هزار و ۵۰۰ سال است که هم‌اکنون در موزه ارمنستان نگهداری می‌شود. کفش‌های قدیمی ایرانیان در انواع چاروق، گیوه، نعلین، اروسی، سگکی، صندل، قُندره و دهان‌دولچه‌ای ساخته می‌شد. به نوعی پاشنهٔ کفش که با چرم و میشَن (چرم بز) و مانند آن ساخته می شده «نعلَکی» می گفتند.

تولید کفش امروزه علاوه بر جنبه محافظت از پای انسان ها در حفظ آراستگی آنها نقش به سزایی دارد و برای فعالیتهای متفاوت کفش های مختلفی ساخته و ارائه می شود .با توجه به گستردگی بازار این محصول ثبت علامت تجاری (برند) جهت کسب جایگاه معتبر در بازار بسیار پر اهمیت می باشد.

البته ثبت علامت معمولا برای شرکت های تجاری الزامی نمی باشد لکن قانون تنها از علامت تجاری یا برند هایی محافظت می نماید که به ثبت رسیده باشند. همچنین ثبت علامت تجاری در ماندگاری کالا یا خدمات ارائه شده توسط شما در ذهن ها بسیار موثر خواهد بود .برند های موفق امروزه از مهمترین دارایی های مجموعه های بزرگ می باشد که به سختی می توان برای آنها قیمت تایین نمود.

در صورتی که مایل به ثبت برند یا علامت تجاری برای مجموعه خود می باشید لازم است بدانید مرجع مربوط به ثبت این علامات اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شهر تهران می باشد. ماده 6 قانون ثبت علایم تجاری اداره ثبت علایم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می شمارد و به این ترتیب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند.

مدارک لازم جهت ثبت برند کیف و کفش :

1- مدارک مثبت هویت متقاضی

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

2- مدارک نماینده قانونی:چنانچه تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ….) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

3-ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر

4- در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

5- ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط

6- استفاده از حق تقدم:چنانچه متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر 6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

7- نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار

برای ثبت برند تجاری در ابتدا باید تقاضانامه ای به نام اظهارنامه ثبت علامت تجاری را تسلیم اداره ثبت علائم تجاری و مالکین صنعتی نمایید. اظهارنامه باید شامل اطلاعاتی از قبیل  نام و نام خانوادگی، محل سکونت صاحب برند و ده نسخه از لوگو یا طرح علامت مورد تقاضا باشد. همچنین لازم است به وضوح مشخص باشدکه علامت مورد تقاضا برای چه کالا یا کالاهایی استفاده خواهد شد. توجه داشته باشید  مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود ). متقاضی ساکن هر کجا که باشد چه تهران و چه شهرستان، باید در اظهارنامه محلی را در تهران مشخص کند تا تمام ابلاغیه ها و نامه ها به آن جا ارسال شود

حداکثر زمان حمایت قانونی از علامات ثبت شده ده سال می باشد و پس از آن با درخواست دارنده آن هر ده سال قابل تمدید می باشد.

ثبت شرکت در ایران