همه چیز درباره شناسه ملی شرکت

امروزه با وسعت بیشتر جوامع شناخت افراد از راه های سنتی که در گذشته مرسوم بوده است ممکن نمی باشد، بنابراین جهت حل این معضل جهت شناسایی افراد حقیقی و حقوقی شماره های منحصر به فردی به آنان اختصاص می یابد که از طریق این شماره ها می توان به اطلاعات هویتی آنها دست یافت .

این کد شناسایی در افراد حقیقی با نام شماره ملی شناخته می شود در رابطه با اشخاص حقوقی نیز داشتن یک شناسه لازم می باشد، این کد یازده رقم می باشد و به شناسه ملی شخص حقوقی یا شناسه ملی معروف است.

این کد توسط پایگاه اطلاعات شناسه ملی اشخاص حقوقی به صورت انحصاری برای هر شخص حقوقی صادر می گردد و لازم است تمام افراد حقوقی در زمان اعلام شده فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و همراه اسناد و مدارک لازم به سازمان فوق الذکر ارائه نمایند. توجه داشته باشید که انجام هر گونه معاملات، دریافت و ارائه خدمات با ارائه شناسه ملی شرکت امکان پذیر است.

این شماره از زمان ثبت شرکت تا زمان پیایان کار و انحلال هر شرکت ثابت خواهد بود و تغییر نخواهد کرد. یکی از دلایل اصلی صدور این کد دسترسی مخاطبین شرکت ها به اطلاعات مورد نیاز در رابطه با آن شرکت می باشد. اطلاعاتی از قبیل؛ اصالت و اعتبار شرکت ها نظیر قدمت شرکت، شهر محل ثبت شرکت، آدرس ثبتی دفتر شرکت و شعبات ، اسامی دقیق مدیر عامل ، رؤسای هیأت مدیره و بازرسین و ….

اکنون جهت ثبت نام و دریافت و همچنین استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی  ،سامانه اینترنتی توسط قوه قضایه ایجاد گردیده است .در این سامانه نگهداری اطلاعات شناسه ملی به صورت مکانیزه انجام می شود.بنابراین جهت انجام تمامی عملیات فوق می توانید به این سامانه مراجعه نمایید و عملیات مورد نظر را به آسانی انجام دهید.

اموری که از طریق صفحه اختصاصی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در پایگاه و توسط نماینده وزارت کشور قادر به انجام آن می باشید عبارت است از:

1- ثبت و اختصاص شناسه ملی به وزارت کشور، استانداری، فرمانداری

2-ثبت و اختصاص شناسه ملی به دانشگاهها، بیمارستانهاف مراکز آموزشی و بهداشتی و پژوهشی

3-ثبت و اختصاص شناسه ملی به شهرداری ها و دهیاری ها

4-ثبت و اختصاص شناسه ملی به کلیه دستگاههای اجرایی، سازمانها، شرکتهای تابعه

به همراه شناسه ملی یک برگه استعلام دریافت خواهید نمود که دارای آرم قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک است و عنوان آن (پاسخ استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور   ) می باشد این برگه حاوی اطلاعات ذیل می باشد:

1- ثبت کننده شخص حقوقی

2-شناسه ملی

3-نام و نوع شخص حقوقی

4- شماره ثبت وواحد ثبتی

5- تاریخ تأسیس و محل اقامت قانونی

6-تاریخ و ساعت اعلام

 

 

ثبت شرکت در ایران