مراحل ثبت شرکت خصوصی به چه صورت است

به طور کلی شرکت های تجاری را از نظر اجزای تشکیل دهنده می توان به دو دسته بندی اصلی تقسیم نمود، شرکت های دولتی و خصوصی ،چنانچه از نام این دو شرکت بر می آید شرکت های دولتی شرکت هایی هستند که توسط دولت تاسیس و اداره می گردند و شرکت های خصوصی نیز مجموعه هایی هستند که توسط افراد عادی در جامعه تاسیس می گردند .
حال باید دید شرکت خصوصی در قانون چگون تعریف شده است
شرکت های تجاری خصوصی شرکت هایی هستند که از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی تشکیل می شوند و یا اشخاص حقوقی خصوصی با سرمایه دولتی به نحوی که فقط تا 49 درصد سرمایه شرکت را دارا باشد و با مقاصد تجاری در دفتر ثبت شرکت ها خود را به شکل یکی از انواع شرکت های تجاری در می آورند. شرکتی که سرمایه بخش دولتی تا 49 درصد باشد دولتی محسوب نمی شود. بنابراین با وجود این که سهم الشرکه و سهام بخش خصوصی از 51 درصد به بالا باشد شرکت خصوصی محسوب می گردد .

مراحل ثبت شرکت خصوصی
در گذشته اداره برخی امور تنها توسط موسسات و شرکت های دولتی انجام می گرفت ،لکن امروز شاهد فرآیندی جدید به نام خصوصی سازی هستیم که طی آن دولت ها جهت انجام برخی اصلاحات در اقتصاد و نظام اداری کشور و بهره گیری از پتانسیل بخش خصوصی، اداره برخی از امور را به بخش خصوصی می سپارند . این فرآیند که در بسیاری از کشورها از جمله ایران انجام پذیرفته است، نقش موثری در کنترل عرضه و تقاضا بازار ،رقابت مثبت و موثر در بازار کار و افزایش تولید و کارایی داشته است.
در ادامه این مطلب شرایط ثبت شرکت های خصوصی را بررسی خواهیم نمود ، با امید رضایت شما عزیزان از مطالب وب سایت بانک اطلاعات ثبتی :
1-جهت ثبت یک شرکت مهمترین گام یافتن شرکاء مناسب می باشد.برای ثبت شرکت در قالبهای متفاوت حداقل تعداد شرکاء متفاوت اعلام شده است به طور مثال: شرکت با مسئولیت : به 2 نفر شریک نیاز دارد . جهت ثبت شرکت سهامی خاص و عام : به 3 شریک نیاز است .

2- در گام بعدی در سامانه‌ی مربوطه ثبت نام نمایید،جهت این امر با مراجعه به سایت ادراه کل ثبت شرکت ها و موسسات و انتخاب پذیرش تاسیس فرم اطلاعات متقاضی است ومشخصات خودتان را وارد کنید .
3- توجه داشته باشید که لازم است برای مجموعه خود نامی مناسب برگزینید و 5 نام را به ترتیب اولویت در فرم درخواستی خود درج نمایید تا نام مناسب با رعایت قوانین انتخاب گردد ( لازمه انتخاب نام شرکت رعایت برخی از قوانین می باشد که در گذشته در مطلبی به طور کامل شرح داده شده است)

 ثبت شرکتها
4- در این مرحله مشخص کردن مدت و موضوع فعالیت شرکت را تایین نمایید و توجه داشته باشید که فعالیت در برخی از زمینه ها نیازمند اخذ مجوز می باشد که می بایست نسبت به اخذ آن اقدام نمایید .
5-سپس لازم است تا آدرسی را جهت محل فعالیت خود معرفی نمایید ،در ارسال صحیح آدرس و کد پستی دقت کافی مبذول نمایید، چرا که مدارک ثبتی شما به این آدرس ارسال خواهد شد.
6-در مرحله بعدی می بایست سرمایه اولیه شرکت را مشخص نمایید . این مرحله سرمایه شخص حقوقی نام دارد .که برای شرکت با مسئولیت محدود با حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار تومان است . شرکت های سهامی هم می بیست تعداد سهم و ارزش اسمی ان را وارد کنند .
7-سپس لازم است نام و شماره ملی شرکا شرکت تکمیل شود .
8- مشخص کردن سمت اشخاص، در این مرحله سمت های که برای شرکت در نظر گرفته شده است به واضع تعیین شود مانند ( مدیر عامل ، رئیس ، هیئت مدیره ) و تاریخ شروع فعالیت انها وارد شود .
9- در این مرحله باید میزان سهام شرکا مشخص شود .
10 –این مرحله مختص مجموعه هایی است که دارای شعبه جداگانه ایی می باشند، در صورتی که شعبه جداگانه از شرکت خود دارید اطلاعات و مشخصات ان را ارسال کنید.
11- انتخاب روزنامه‌ی سالی، مالی . در این مرحله باید روز و ماه ،و سال مالی خود را وارد کنید و سپس روزنامه ی موسسه یا شرکت خود را از لیست اسامی انتخاب کنید.
12-وارد نمودن متن صورت‌جلسه در فرم باید صورت جلسه موسسین ، هیئت مدیره و یا رکن اداره کننده با نوع شخصیت حقوقی را بطور کامل وارد نمایید (بنا بر توضیحات موجود در سایت)
13-تکمیل و ارسال اظهارنامه /تقاضانامه
14- در این مرحله با دریافت فرم اساسنامه اطلاعات لازم را پر کرده و تلاش نمایید که اطلاعات کاملا صحیح باشد چرا که اساسنامه حامل مهمترین اطلاعت شرکت شما می باشد.
15- در این مرحله باید متن شرکت نامه را بطور دقت پر کنید .
16- تکمیل خلاصه اظهارنامه/تقاضانامه. ( دراین مرحله مدارک منجر به اگهی خواهد شد )
17- تکمیل مدارک ثبت شرکت خصوصی،مدارک مورد نیاز عبارتند از :
1-دو نسخه شرکت‌نامه تکمیل‌شده
2-دو نسخه تقاضانامه تکمیل‌شده
3-دو نسخه اساسنامه تکمیل‌شده

مدارک ثبت شرکت
4-دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین
5-اصل مجوز فعاليت از مراجع ذی‌ربط در مواردی که ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد
6- تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت کليه شرکا و مديران و هیئت نظارت، در صورت داشتن هيئت نظارت (در مواردي که تعداد شرکا بيش از ۱۲ نفر باشند)
7-اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیئت مديره و مديرعامل
8-ارائه اقرارنامه مدیران و بازرسان
9-اصل وکالت‌نامه وکيل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد
پس از طی تمامی مراحل فوق و جمع آوری مدارک مورد نیاز لازم است این مدارک را به امضای تمایم شرکاء برسانید و با استفاده از پاکت های مخصوص برای اداره مربوطه پست نمایید.

ثبت شرکت در ایران