نحوه ی ثبت برند در صنایع دستی

هنر بخش ناگسستنی از زندگی ایرانیان می باشد و رد پای اینهنر در تمامی وجوه زندگی ما به چشم می خورد، بخشی از این هنر که حاصل ذوق و سلیقه و زحمت هنرمند می باشد صنایع دستی نام دارد، به طور کلی در تعریف صنایع دستی میتوان چنین اشاره نمود که صنايع دستى به آن گروه از صنايعى گفته مى‌شود که مهارت، ذوق و بينش انسان در آن نقش اساسى دارد، همچنین صنايع دستى به آن  دسته از صنايع اطلاق می گردد که تمام يا بخش اعظم مراحل ساخت فرآورده‌هاى آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بينش هر منطقه و با ديدگا‌ه‌هاى قومى ساخته و پرداخته مى‌شود. و نشان دهنده تاریخ تمدن هر ملت و قومی است  .

مهمترین ویژگیهای صنایع دستی

 1-حضور موثر و خلاق بشر در تولید محصولاتساخته شده و امکان ایجاد تنوع و پیاده کردن طرح های گوناگون در مرحله ی ساخت این نوع محصولات

2-تامین بخش عمده ی مواد اولیه مصرفی از منابع داخلی و بومی هرمنطقه (برخی از این مواد اولیه در اصلاح بوم آورد یا مواد اولیه بومی هر منطقه می باشند)

3-صنایع دستی دارای پیام های تاریخی و فرهنگی هستند (استفاده از طرح های اصیل ، بومی و سنتی)

4-هر محصول به صورت منحصر به فرد ساخته می شود و محصولات تولیدی توسط یک هنرمند به یکدیگر شبیه نمی باشند.

5-فعالیت در این رشته با سرمایه کمتر نسبت به سایر رشته ها امکان پذیر می باشد.

6-دارا بودن ارزش افزوده ی زیاد در مقایسه با صنایع دیگر

7-قابلت ایجاد و توسعه در مناطق مختلف

8-قابلیت انتقال تجربیات ، رموز و فنون تولیدی ، از نسلی به نسل دیگر

 صنایع دستی می تواند نقش بسیار تایین کننده ایی در اقتصاد کشورمان ایران داشته باشد، چرا که تمامی شهرهای ایران دارای پتانسیل بسیاری برای تولید و عرضه این محصولات به بازارهای داخلی و خارجی می باشند ، از هنر فرش بافی می توان به عنوان یکی از شاخه های بسیار موفق صنایع دستی یاد کرد که به بسیاری از کشورها صادر می گردد و از بازار بسیار پر سودی برخوردار است.

از سایر رشته های صنایع دستی نیز می توان به هنرهایی مانند : خاتم کاری ، قلم کاری ،صنایع چوبی ، حصیر بافی ، گلیم ، جاجیم و سفال گری ، سرامیک سازی خراطی برروی چوب، حکاکی روی فلزات و …. اشاره نمود.

 ثبت برند صنایع دستی برای هنرمندان ،سازندگان وعرضه کنندگان این محصولات امکان پذیر است و در صورتی که تولید کننده و ارائه دهنده محصولی خاص می باشید پیشنهاد می شود که نسبت به  ثبت طرح صنعتی نیز جهت حفظ مالکیت و امتیاز طرحهای نوین اقدام نمایید تا از محصول شما در مقابل جعل و تقلب محافظت گردد.

ثبت برند صنایع دستی با توجه به تنوع این محصولات در کشور و امکان عرضه آن در بازارهای داخلی و خارجی بسیار حائز اهمیت است .ثبت برند در این رشته دارای مراحلی مانند سایر رشته های می باشد که در ادامه به آن اشاره شده است؛

مراحل ثبت برند صنایع دستی

پیش از هر نوع اقدام برای ثبت برند ابتدا به سامانه استعلام برند و علامت و نام تجاری به آدرس iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و در صورتی که نام یا علامت مورد نظر شما و یا مشابه آن توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده بود به سامانه مالکیت صنعتی مراجعه نمایید و گزینه اظهارنامه الکترونیکی را انتخاب کنید، در این سامانه شما با وارد نمودن اطلاعات و تکمیل اظهارنامه می توانید برند خود را در قالب شخص حقیقی و یا حقوقی به ثبت برسانید، بعد از تکمیل اظهارنامه مدارک لازم برای  ثبت برند را از طریق همین سامانه بارگذاری نموده  و ارسال نمایید. در مرحله بعدی هزینه های مربوطه را به صورت اینترنتی پرداخت نمایید و در انتظار بررسی کارشناسان بمانید (زمانی در حدود دو یا سه ماه) در صورتی که کلیه اطلاعات وارده صحیح باشد و نقصی در پرونده وجود نداشته باشد بعد از گذشت دو الی سه ماه آگهی تقاضای  ثبت برند صادر می گردد.

 مدارک لازم جهت ثبت برند صنایع دستی برای اشخاص حقوقی

کپی تمامی مدارک شرکت

کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل

-آگهی و روزنامه تاسیس شرکت و تغییرات آن

-ارائه پروانه بهره برداری

-در صورت استفاده از حروف لاتین در علامت تجاری، ارائه کارت بازرگانی

-نمونه برند طراحی شده در ابعاد 6 در 6

-ارائه پروانه اشتغال به کار رییس هیئت مدیره یا مدیرعامل

مدارک لازم جهت ثبت برند صنایع دستی برای اشخاص حقیقی

-کپی شناسنامه، کارت ملی و پروانه کسب

-در صورت استفاده از حروف لاتین در علامت تجاری، ارائه کارت بازرگانی

-نمونه برند طراحی شده در ابعاد 6 در 6

در پایان توجه داشته باشید که مدت اعتبار علائم تجاری ۱۰سال است که از تاریخ تسلیم اظهارنامه شروع آن می باشد. بعد از این ۱۰ سال با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی به مدت ۱۰ساله قابل تمدید می باشد.

 

 

ثبت شرکت در ایران